Athlon XP-M 2800+ a ASRock K7S41GX jdou do světa

uATCPC_in Nakonec to dopadlo trochu jinak, než jsem předpokládal. Deska ASRock K7S41GX s čipsetem SiS741GX a procesor Athlon XP-M 2800+ nakonec nebudou součástí mého serveru, ten zůstane tak, jak je. Osud tomu chtěl, že nakonec tuto sestavu prodám a už i vím, komu. Základem je skutečnost, že se mi nepodařilo sehnat takový case, do kterého by se to celé vešlo tak, aby se to celé ještě navíc vešlo do mého racku s dalšími síťovými prvky (resp. něco jsem i našel, ale je to neúměrně drahé, za to ten upgrade prostě nestojí). Takže jsem koupil malinkou skříň ASUS pro µATX desku a poskládal počítač…

ASRock_K7S41GX

Základní deska je tedy osazena zmíněným mobilním Athlonem a ve dvou slotech je maximální množství RAM, které tato deska snese, tedy 2× 1 GB DDR-400 (jak to v desce poběží, jestli jako DDR-400, nebo DDR-266 jako sběrnice procesoru, to ještě uvidím, co bude všeobecně rychlejší).

ASRock_K7S41GX

Chladič od Arctic Cooling má na spodku měděné „sedlo“, čehož jsem využil a procesor pomatlal tekutým kovovým termovodivým sajrajtem s název Coollaboratory Liquid Pro. Jde o matlivo svými mechanickými vlastnostmi velice podobné rtuti (za pokojové teploty jde o tekutinu bez pevných částic), akorát je narozdíl od rtuti zcela netoxické. Krajně blbě se nanáší a ještě hůře pak sundává. Protože jde o kov, hovoříme o výborném elektrickém vodiči, který napatlán tam, kde být nemá, dovede nadělat pěknou paseku. Rozmazán na měděný chladič vytvoří krásnou lesklou vrstvu a chladič již nadále nemá měděnou barvu. To je v tomto případě celkem jedno, můj odhad je, že chladič bude na procesoru sedět bez nutnosti výměny dlouhá léta.

ASRock_K7S41GX

A takhle už to vypadá uvnitř. Nejsem žádný expert na aranžmá kabeláže, ale zase to nesmí být páté přes deváté, takže to, co vidíte, je takový „prostě kompromis“. Jistě jste si také všimli, že jsem integrovanou grafiku v čipsetu nahradil něčím v AGP slotu, v tomto případě jde o ATI Radeon 9600 Pro.

ASRock_K7S41GX_back

Deska má nepatrně netradiční uspořádání PS/2 portů pro klávesnici a myš, přítomen je také ještě i paralelní port. Zvuková část padá na bedra čipu CMI9739A od společnosti C-Media.

MicroATX_PC

A takhle to vypadá zepředu. Světlá DVD-ROM/CD-RW mechanika je sice v černé skříni jak pěst na oko, ale na funkci to nemá vliv. Ostatně pochází z původního PC, které má nahradit. Disketovku už dnes, doufám, nebudeme potřebovat, BIOS je tam nejnovější a novější už asi nevyjde ;-). Disketová mechanika už prostě není „normální součástí počítače“, ale spíše servisním kouskem hardwaru a používá se jen v ojedinělých případech, kdy ji není možné nahradit něčím jiným (ostatně i pro ten upgrade BIOSu by šlo vytvořit spouštěcí CD s emulací Floppy).

Na závěr se ještě mrkneme na spodní část PC, kde je tlačítko Power (svítí modře, ale není to nic ostrého, naštěstí je to vytvořené celkem decentně) a oranžová LED pro indikaci činnosti pevného disku. Tento spodní panel je ve skutečnosti krytem, pod nímž jsou přední audio a USB konektory a také mini tlačítko Reset. Tak doufám, že počítač bude dobře a dlouho sloužit. Alespoň tak dlouho, aby jej po dosloužení nahradilo třeba něco levného na bázi Intelova Nehalemu ;-)

FrontPanelAnim

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.