Boj proti mléčným automatům aneb Mlékárenský oligopole, neser mě!

Lahev mlika Poslední dobou jsem svědkem pozoruhodného boje proti mléčným automatům. Oč jde? To takhle někteří farmáři konečně dostali rozum a řekli si, že už dále nebudou do molochu mlékárenského průmyslu prodávat své mléko pod cenou a začali ho prodávat koncovým zákazníkům přímo prostřednictvím automatů. Zájem je obrovský a to i přes skutečnost, že průměrný český spotřebitel pořád hledí na cenu a raději než opravdové mléko si koupí mrtvou bílou tekutinu v krabici za cenu zhruba 10 korun (v akci i méně). Litr mléka z automatu obvykle stojí 15 Kč (tedy u nás v Č. Budějovicích tomu tak je, máme tu, tuším, dva, jeden u supermarketu Terno, druhý u supermarketu Tesco, v obou je cena stejná), takže pořád existuje nižší nabídka („krabicáky“ za 12 a méně korun), ale i dražší (litr „polotuku“ od Madety přes 16 Kč, Selské mléko přes dvacku, totéž BIO od Olmy). Mlékárenský průmysl v čele s Madetou a dalšími (u nás na jihu s tím má problém hlavně Madeta, proto říkám „v čele s Madetou“) tohle není schopen rozdejchat. Doteď nepřekousl „drzost farmářů“ obejít jejich oligopol a prodávat mléko přímo koncovému zákazníkovi. Mlékárenský průmysl to celkem pochopitelně bolí, protože ti, kteří byli doteď „dřeni z kůže“ tím, že víc jak přibližně bůra jim mlékárna za litr mléka nedala, si najednou dovolili prodávat litr za 15 Kč a „ty svině spotřebitelský jim to kupujou a můžou se po tom utlouct“. Mlékárnám klesají zisky, mléko je pro ně najednou dražší a už tak drahé mléčné výrobky nejdou najednou tolik na odbyt, protože je potřeba v rámci přežití je zdražit (už se objevily i nové finty – cena je zachována, zmenšilo se balení). A tak se mlékárny rozhodly bít na poplach a zvolili vskutku ďábelskou metodu. Začínají všemožně lobbovat za rozšiřování mýtu, že „syrové mléko může ohrozit lidské zdraví“…

Začíná boj, ve kterém, pokud vyhraje mlékárenský průmysl, bude opět bit zákazník a odsere to farmář. Ze strany mlékárenského průmyslu je snaha o zničení mléčných automatů, na pomoc si mlékárny povolaly hygieniky (kolikpak jim asi zaplatili?) a dokonce i firmu Tetra Pak, výrobce obalů používaných velmi často mimo jiné i na balení krabice mrtvé bílé tekutiny za cenu kolem 10 Kč (tu nikdo podmazávat nemusel, protože Tetra Pak pocítil pokles poptávky sám, jelikož rozumný spotřebitel se vykašlal na mrtvou bílou tekutinu v krabici a začal si kupovat opravdové mléko z automatu do jednorázově zakoupené láhve, kterou si doma vymývá sám, z čehož plyne snížený odbyt balicího materiálu od Tetra Paku).

Tohle je text, který jsem vyfotil na automatu u supermarketu Terno. Nestačil jsem se podivovat nad drzostí a vychcaností mlékárenského průmyslu.

Letak_mleko

Mlékárenský průmysl má očividně obrovský problém: neviditelná ruka trhu mu dala pořádnou přes držku. Spotřebitel rozhodl, že za cenu jen nepatrně vyšší si raději koupí opravdové kvalitní mléko a ne to, co bych se v mnohých případech neodvážil mlékem vůbec nazývat. Průmysl bije na poplach, snaží se lidi přesvědčit, že z mléka z automatu se poserou, dostanou zákeřnou chorobu, že mléko z automatu je nezdravé, hygienicky závadné (to tvrdí i Tetra Pak) a když selžou všechny prostředky, nastoupí snaha lobbovat za regulaci prodeje mléka z automatů (i takovou iniciativu už jsem ve sdělovacích prostředcích zaregistroval).

K regulaci prodeje mléka z automatů NESMÍ nikdy dojít. Nechť je to zákazník, který rozhodne (no, on je to problém, zákazník už rozhoduje a mlékárenský průmysl krvácí – a já říkám: dobře mu tak, zaslouží si to). V tomto smyslu spoléhám na přirozenou inteligenci českých spotřebitelů (a fakt je, že to u mě nebývá časté). Regulace zásadním způsobem poškodí zákazníka a ještě významnějším způsobem farmáře, kterým bude upírán svobodný prodej jejich produktů.

Je přinejmenším zarážející, že směrem z EU k nám přiletělo nařízení, že to, čemu dodnes říkáme „rum“, se nesmí jako „rum“ označovat. Proč se však smí označovat mrtvá bílá tekutina v krabici za „mléko“, to mi opravdu nejde do hlavy. Vždyť to má s mlékem společnou už prakticky jen barvu! Jak je možné mlékem nazývat něco, co při pokojové teplotě vydrží víc jak dva měsíce a nezkysne to? Jednou ze základních vlastností mléka je právě tendence za takových podmínek kysnout. „Krabicák“ se nakonec jen zdrcne, ztrpkne a můžete to jen vylejt. Mléko, když zkysne, dá se z něj udělat třeba tvaroh (což se mi s mlékem z automatu úspěšně daří a upřímně, s ničím jiným bych něco takového snad ani neriskoval).

Nedovedu si představit, že by se mlékárenskému průmyslu podařilo prolobbovat zákaz prodeje syrového mléka. Bude potom zakázán prodej syrového masa nebo vajec? Je zajímavé, že na mléčných automatech MUSÍ být napsáno, že mléko musíte doma převařit, přitom na masu to napsáno není a každé vejce také nemá takové razítko s návodem k použití a upozorněním, že je potřeba vejce nejdřív uvařit.

Realita je totiž taková, že syrové mléko (s výjimkou alergií) ničemu nevadí, lidi si jen odvykli něco takového pít, protože nám byl dlouhou dobu předkládn „mlíkus plastikus“ („mlíko z umělý hmoty“), kdy se mléko nejprve „rozebralo“ (na „odstřeďák“ a smetanu) a pak se podle potřeby skládalo zase dohromady, přičemž prošlo procesem pasterizace a dalších nepřirozených úprav, kterou si žádá mnohdy nesmyslně nastavená hygienická norma. Lidé, kteří měli ze syrového mléka (nepřevařeného) nějaké střevní potíže, si toto primárně nezpůsobili právě tím, že by vypili syrové mléko, ale tím, že svůj organizmus vystavili „šoku návratu k přírodě“. Pro lidský organizmus je přirozené pít syrové mléko, jenže lidský organizmus si na něco takového už dávno odvykl. Je to jako byste přestali na mnoho let chodit, pohybovali se výhradně dopravními prostředky a po těch letech jste chtěli uběhnout půl kilometru – taky vás to odbourá. Já piju syrové mléko od dob existence mléčného automatu u nás úplně běžně a nic mi z toho není. Organizmus si velice rychle zvykl, od té doby ani jiné mléko nekupuju. Přitom je paradoxní, že některá „škodlivá svinstva“ v masech se nezničí ani při vaření nad 100 °C a nikomu to moc nevadí (on to hlavně málokdo ví, třeba sajrajt, který způsobuje BSE, přežije 130 °C).

Zkrátka se mocný mlékárenský průmysl rozhodl zlikvidovat volný prodej syrového mléka. Této snaze je třeba nahlas a jasně říci NE, protože jediný, kdo by na tom rejžoval, je právě mlékárenský průmysl, ostatní (především farmáři a koncoví zákazníci) by byli poškozování. SYROVÉ MLÉKO NENÍ JED!

Komentáře

1 | Mira0 | Út 4. 5. 2010, 10:27

Češi dávají přednost ceně

„šoku návratu k přírodě“ LOL Někteří Češi si odvykli platit za kvalitu potravin a nedokáží si spočítat, kolik minimálně stojí vstupy, a že tedy párek za 59,–/kg opravdu nemůže obsahovat žádné maso, bílá voda za 8 Kč/l není mléko a hnědá tabulka za 9 Kč není čokoláda. Je za tím honba za nejnižší cenou a na druhé straně skepse, že výrobek jednou tak dražší stejně není z kvalitních surovin. Uznávám, že někdy je opravu problém najít kvalitní potraviny (od opravdu tmavého pečiva až po masovou konzervu s masem), nemluvím o bio-potravinách. Ta zmenšená balení jsou udělána tak chytře, že obal vypadá totožně, ale zespod je taková velká boule, která zasahuje dovnitř obalu, a snižuje jeho objem, chytré, že?

reagovat

2 | W.I.F.T. FT W97 | Út 4. 5. 2010, 10:30

Re: Češi dávají přednost ceně

Jj, nejčastěji je to vidět na jogurtech, mají takový epesní podstaveček. Člověk si to neuvědomí, ale když doma ten podstaveček ustřihne, teprve zpozoruje, jak malé balení si vlastně koupil.

reagovat

3 | dmatej @ | Čt 6. 5. 2010, 22:40

Cena?

Zdravíčko přeji!

Párek za 59 Kč/kg klidně nějaké maso obsahovat může a dokonce může být dobrý. Jako vždy ovšem záleží na tom, jestli ten, kdo ho vyrábí, ho taky sám aspoň ochutná, nebo jen míchá „šlichtu“ v poměru daném tabulkou.

Tvaroh svařený z polotučné Olmy (pokud ta vůbec zkysne, což šance je tak 50:50 po týdenním stání na lince – když nezkysne po týdnu, nezkysne nikdy) chutná většinou trochu divně. Obyčejné „noname“ z Kauflandu většinou zkysne, tvaroh ujde, ale poněkud mě prudí fakt, že nemám ponětí odkud mléko pochází. Navíc mám pocit, že je nějak „doháněné“ tukem.

V okolí žádný automat bohužel nemám, nebo o něm zatím nevím. Docela rád bych to zkusil.

Mimochodem, slyšel jsem také, jaké potíže dělá hygiena lidem, kteří se rozhodli sami chovat krávu … nedej bože, aby někomu litřík prodali.

Pardon, ale trochu nemoderně si nemyslím, že problémem je EU. Problémem je výchova lidí ve městech, jejich absurdní představa, že všechno musí být přečištěné, regulované, sterilní. Že jen pak budou žít zdravě a snad i věčně. No, dokud nepotkáte prvního „lepšího“ bacila, který vás složí, říkám já.

Ironie, zhruba od loňska tak trochu dlabu na teploty a troufnu si i kolem 10°C ven a strávím tam klidně hodinku v tričku a kraťasech. Někdy dokonce v dešti. Podle městských lidí bych měl být asi mrtev, ale já za tu dobu nebyl ani nemocný. Snad kromě rýmy, se kterou se potýkám už asi 15 let …

„Chemie nás zabije“, říkal v jedné scénce Luděk Sobota …

Zemědělcům fandím a obdivuji každého, kdo se téhle dřině ještě věnuje.

P.S.: Koukám teď na kousek „Jílkové“ a vrtá mi hlavou, jestli opravdu potřebujeme na všechno lejstro … Jako kdyby to samotné lejstro mohlo něco změnit.

reagovat

4 | W.I.F.T. FT W97 | Čt 6. 5. 2010, 23:04

EU

dmatej napsal/a: Pardon, ale trochu nemoderně si nemyslím, že problémem je EU. Problémem je výchova lidí ve městech, jejich absurdní představa, že všechno musí být přečištěné, regulované, sterilní. Že jen pak budou žít zdravě a snad i věčně. No, dokud nepotkáte prvního „lepšího“ bacila, který vás složí, říkám já

S tímhle názorem rozhodně nemám problém, spíše naopak, je mi velmi blízký :)

reagovat

5 | Crazy horse | Pá 7. 5. 2010, 7:41

bacil sem bacil tam

no a preto musi byt vsetko pekne ciste a sterilne, aby na vas ten bacil neskocil :) v kazdom pripade by som nehadzal ludi z mesta do jedneho vreca. problem nie su akysi nedefinovatelny ludia z mesta, ale snazivy blbci co si myslia ze je ich regulacia a byrokracia ktovieako prospesna ;) uznavam, ze v mestach ich bude asi viac :D v kazdom pripade tie automaty su super napad a fandim mu. u nas na dedine kto chce mlieko tak ide na druzstvo, tam mu za maly poplatok nacapuju tak nejak rovno zo zdroja kolko chce :D

reagovat

6 | Kritička | Út 29. 3. 2011, 11:07

Pro autora

Zdravím autora tohoto článku, sdílím s Vámi rozhořčení ohledně velkých mlékařských korporací. Máte pravdu, že automaty jim kradou zákazníky, a proto proti nim zbrojí. Ale před tím než začnete psát takovéto články, tak by jste si měl v odborné literatuře vyhledat alespoň informace o mléku a jeho mikrobiologii. Zjistit si informace a šetrnosti používaných technologií. Z článku jasně vyplývá, že nemáte ani nejmenší tušení o co jde. Výraz typu „sajrajt BSE“ – no nezlobte se, vy nemáte ani tucha o co jde a snažíte se tady lidem prezentovat nějaké „informace“. Oni si to pak ti jednodušší lidé přečtou a pošlou to dál. To co píšete o masu a vejcích: lidé jsou zvyklí je tepelně upravovat, protože pak výrazně změní svůj vzhled. Je to zvyk. Zatím co mléko po převaření vzhled nemění a některým se může zdát, že není rozdíl v ošetřeném a neošetřeném. Já mám potravinářství vystudováno na vysoké škole a můžů vám říct, že na základě svých poznatků, bych do syrového mléka nikdy nešla. Syrové mléko = surovina, nikoli potravina. A pan hlavní hygienik Vít, udělal pouze jedinnou věc – nahlas lidem řekl, jaká rizika lidem hrozí, protože před tím to nikdo neudělal. No a nakonec nám zájem o automaty klesl… Zemědelcům bych s automaty fandila, kdyby si pořídili zařízení na pasteraci a prodávali ošetřené mléko.

reagovat

7 | pocitujlasku @ | St 30. 3. 2011, 21:16

[6] Kritička: Ja som od cca 7 rokov pil cerstve prave podojene mlieko, a nemam pocit, ze mi to nejako uskodilo. Prave naopak. vela ludi v dnesnej dobe ma problem s alergiami. Ja som vyrastal na „prirodnych“ produktoch. ovocie priamo zo zahrady, cerstvo naoberane, nikoho netrapili nejake mikroby. Ludia si takto budovali imunitu. V dnesnom sterilnom svete imunita ludi klesa, pretoze vsetko musi byt chemicky upravene, sterilne, inak je to zle. Ale ludske telo si nema vtedy ako vytvarat protilatky.

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.