Co myslíte, preferuji Blu-ray, nebo HD DVD?

obrazekPokud byste se mě ještě asi tak před měsícem zeptali, jestli preferuji Blu-ray, nebo HD DVD, nedokázal bych vám uspokojivě odpovědět. Pominu-li fakt, že HD video mi zatím nic neříká, jsou oba formáty v této oblasti schopny nabídnout prakticky srovnatelné. Co se tedy týče těchto dvou formátů, beru je zatím výhradně jako jakoukoli jinou placku na data, jen prostě s vyšší kapacitou. Nedávno se však stalo něco, co jazýček vah mých preferencí posunulo směrem k Blu-ray.

Tím něčím, co hýblo s mými preferencemi, je firma Panasonic. Pokud jde totiž o datová optická úložiště, velmi jsem si oblíbil její dítko jménem DVD-RAM. Pracuje se s ním totiž jako „se 4,7GB disketou“, data se na toto médium dají zapisovat v jakékoli aplikaci jako na jakýkoli jiný disk, flashku a podobně.

Osobně pro tento způsob zápisu používám Panasonic DVD-RAM driver, což je taková docela malá sada aplikací, které pracují na pozadí OS Windows a umožňují na DVD-RAM zapisovat. Pod Windows 2000 obstarávají i ten zápis, tam totiž rozdělují DVD-RAM vypalovačku na jakoby dvě mechaniky, z nichž jedna pracuje s DVD-RAM jako s běžným výměnným médiem a druhá zase s těmi ostatními formáty jako klasická vypalovačka (už však ne s DVD-RAM).

Ve Windows XP je to jednodušší, Windows XP totiž umí zápis na DVD-RAM nativně (od přírody), ovšem pouze v souborovém formátu FAT32, který podle mého názoru a zkušeností není na DVD-RAM moc vhodný. Ideální je použít formát UDF (a je tak nějak skoro jedno, jakou verzi, záleži na uživatelových požadavcích na následnou kompatibilitu s jinými OS). DVD-RAM driver tak vlastně jen přidává ke schopnostem zaposovat ve FAT32 také zápis v UDF.

A právě Panasonic DVD-RAM driver prodělal nedávno změnu, která s mými preferencemi pohnula. Firma Panasonic totiž jako jedna z těch, které za Blu-ray stojí, předelala DVD-RAM driver na BD driver. Vzhledově, co do použití a co do instalace jde pořád o jedno a totéž, pouze je přidána podpora pro zápis na Blu-ray média. A to jak ta přepisovatelná (BD-RE), tak i zapisovatelná (BD-R). Znamená to, že s Blu-ray médii se od této chvíle dá pracovat úplně stejně pohodlně jako s DVD-RAM, a to nejen ve Windows XP, ale i ve Windows 2000. Přiznám se, že jsem to ještě nezkoušel nemaje Blu-ray vypalvoačku, jenž jsou zatím stále pro mě nepřijatelně drahou hračkou. Takže až to vyzkouším, uvidím.

Formátovací program DVDForm s BD-RE diskem pod Windows XPFormátovací program DVDForm s BD-R diskem pod Windows Vista

Ještě trochu slov na závěr: Tábor HD DVD má podobně jako DVD též dva přepisovatelné formáty: HD DVD-RW a HD DVD-RAM. Neviděl jsem osobně ještě ani jedno, ale je pravděpodobné, že pokud jeden z nich (nejspíše HD DVD-RAM) bude umět to, co DVD-RAM a Blu-ray, jazýček vah mých preferencí se opět skoro jistě vrátí do neutrální polohy. Zatím tomu však mnoho nenasvědčuje, to by musel Panasonic DVD-RAM/BD driver umět i právě (nejspíše) HD DVD-RAM. Uvidíme časem.

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.