Co se dá vměstnat do 64 kB?

obrazekDnes jsem dostal odkaz na jeden velice zajímavý prográmek. Pochází od skupinky lidí, která si říká Conspiracy. Jde o jednoduché hezké audiovizuální demo bez bližšího významu (možná znáte někdejší dema psaná ještě pro DOS, převážně v assembleru). Jednou z velice zajímavých vlastností těchto dem je jejich relativně malá velikost v bajtech, přičemž tato zajímavost v současné době graduje o to více, jaké nároky na kapacitu jsou dnes kladeny třeba i pro běžné dokumenty, o audiu a videu vůbec nemluvě. Obrázek obsahuje několik málo snímků z tohoto dema, které si můžete stáhnout zabalené v ZIPu buďto ze zdroje, anebo také z tohoto webu.

Ne, že bych tato dema již z dřívější doby neznal, každopádně jediné spuštění právě tohoto ve mě opět vyvolalo poměrně smíšené pocity. V první řadě nelze nežasnout nad šikovností programátorů, kteří jsou schopni do dnes relativně nicotných 64 kB vměstnat tolik grafiky a nezanedbatelné množství hudby. Otázka, která mi však vytanula na mysli, byla: „Kolik by asi tak potřeboval megabajtů Microsoft, kdyby chtěl udělat podobně poutavé intro/demo třeba pro nový rádoby operační systém Windows Vista?“ S trochou nadsázky jsem to odhadoval na jedno instalační CD navíc (ať nežeru, tak 8centimetrové ;-).

Inu, kdo umí, ten umí. A kdo neumí, ten si monopolizuje trh praktikami dávno za hranicí slušnosti.

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.