Daemon Tools Pro a 32 mechanik ve Windows: Jak je to možné?

obrazekDnes vyšel na CD-R serveru článek o nových placených Daemon Tools Pro. Pominu nyní cenu 27 dolarů (zhruba 6 stovek na naše) a adware v trial verzi (trial je to tak dlouho, dokud vás baví mít v PC adware WhenU Save), zaměřím se na jednu ze zajímavých vlastností: DT Pro umí emulovat až 32 mechanik – a až bude umět emulovat IDE mechaniky, pak bude umět ještě o dvě víc. V této souvislosti padla v diskuzi pod tímto článkem otázka, jak začnou Windows mechaniky značit, až jim dojdou písmenka. Do diskuze jsem hodil jen stručnou odpověď, tady se pokusím na to odpovědět podrobněji – jak jinak než pomocí názorných screenshotů.

Nejprve se podívejme do správce zařízení v systému Windows, jak to tam vlastně vypadá, když si necháme zprovoznit všech 32 virtuálních SCSI mechanik:

obrazek

Samotné Daemon Tools Pro přiřadí ve výchozím stavu každé mechanice volné písmenko. Vzhledem k tomu, že abeceda má písnemek méně, než je možné v DT Pro vyrobit mechanik, logicky skončíme u písmene Z a ještě nám nějaké mechaniky zbudou (podle toho, kolik písmenek už máte obsazeno skutečným hardwarem.

obrazek

Od jisté doby (tuším Windows NT 4.0 a výše, kam patří i Windows XP, v nichž jsem si Trial verzi Daemon Tools Pro cvičně rozběhal já) však umí Windows připojit jednotku jako složku na disku s oddílem v souborovém formátu NTFS. A těchto složek můžeme udělat podstatně více. A tak jsem si dal tu práci a všem 32 virtuálním mechanikám přiřadil po jedné jejich vlastní složku (nazvat ji můžete libovolně, jako jakoukoli jinou složku). Pak to v průzkumníku vypadalo asi takhle:

obrazek

Do jedné z nich jsem pak namountoval nějaký ten image soubor. A protože se volume label dané složky prostě nezmění, nastává zábavná hra „Kdepak je mé CéDé?“ ;-). Metodou pokus – omyl jsem ji nakonec našel ve dvacáté dejmce :-).

obrazek

V DT Pro to totiž vypadalo trochu jinak:

obrazek

Takže to prostě jde, jen se s tím vzhledem k tomu, na co je člověk ve Windows zvyklý, strašně neprakticky dělá :-).

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.