HP SureStore DAT40 v mém PC

DAT40 Není to tak dávno, co jsem do svého PC namontoval streamer. Vlastně měl být původně v mém novém serveru GOLIATH (BEHEMOTH už je na zaslouženém odpočinku, ne snad proto, že by odešel, ale už zkrátka nestíhal, hlavně gigabitu), jenže tam by byl poněkud nevyužitý a hlavně kdo by k němu do kotelny pořád chodil vyměňovat kazetky ;-). Ke streameru jsem přišel poměrně náhodou, „vysoutěžil“ (jak se říká) jsem jej od někoho, kdo už ho nepotřeboval, původně šlo o externí kousek (HP SureStore DAT40e), ale já z něj udělal interní, protože jsem nechtěl živit další větráček (ten byl součástí zdroje původní externí skříňky a řval skoro jako kráva)…

Adaptec_AHA-2940UW
PCI SCSI řadič Adaptec AHA-2940UW (UltraWide)

Vzal jsem tedy svůj starý dobrý SCSI řadič Adaptec AHA-1940UW (UltraWide), příslušný (tuším 68žilový) kabel, terminátor (ten jaksi v tom streameru není) a zapojil to. Naštěstí Windows XP x64 ještě tento hardware znají (Vista by mě s tímhle řadičem už poslala do (_!_), minimálně v x64 verzi určitě / Update: tak už vím, jak jej rozchodit nejen ve Vistě, ale i ve Win7, obojí v x64 variantě, ale o tom snad někdy jindy), výchozí ovladač pro streamer jsem pro jistotu nahradil tím od HP a pro klid duše jsem také aktualizoval ve streameru firmware. Samozřejmě ještě před tím, než jsem streamer vůbec do PC namontoval, jsem jej pořádně vyfoukal stlačeným vzduchem, hlavně rotující hlavy, protože už měl streamer přeci jen pár let za sebou. Rovněž pro klid duše jsem to projel také čistící kazetou (originál od HP – plus jsem k tomu dostal jednu zcela nerozbalenou – a abych měl na co zálohovat, tak k tomu ještě plný šuplík kazetek, spousta z nich je 20GB DDS4, ale spousta z nich je také starších pouze 2GB a pomalých DDS2).

HP_SureStore_DAT40_Front
HP SureStore DAT40 – namontován v upraveném rámečku pro montáž 3,5″ disketovek do 5,25″ pozice

Do této doby jsem na tom zaplnil (většinou s verifikací) asi 15 kazetek DDS4 (tj. asi 300 GB dat) a zatím žádný problém, šlape to jako víno. Ostatně počítám s tím, že jestli se nějaké problémy objeví, tak se neobjeví teď, ale až ty záznamy budu strašně moc potřebovat ;-). Pro záznam na tyto kazetky používám standardní zálohovací soft, co je součástí Windows – tedy NTBackup a zatím celkem v pohodě. Dokonce jsem si už vyzkoušel zálohu celého systému sakumprásk včetně obnovení – kupodivu to funguje, akorát je to takové trošku krkolomné, neboť to vyžaduje disketu (na tu si to zapisuje ASR informace a vyžaduje ji to v případě obnovy, to když bootnete z instalačního CD a na začátku stisknete klávesu F2 pro automatickou obnovu – Automatic System Recovery – následně to nainstaluje z instalačního CD základ systému a asi při druhém bootu, kdy už jsou nainstalovány ovladače od všeho, co je potřeba, se jednoduše takto nainstalovaný systém kompletně přemlaskne z té zálohy na kazetě – podmínkou je alespoň tak velký disk, na jakém byl systém původně, ne menší, a to ani v případě, že systém byl na tom disku třeba i na malé samostatné 4GB partition).

HP_SureStore_DAT40_bront
HP SureStore DAT40 zezadu (mechanika má klasickou „half-height“ výšku do 5,25″ pozice, ale šířku jako do 3,5″ pozice)

Jediná věc, která je na celém tomto způsobu ukládání dat skutečně otravná, je „rychlost“. Záznam (i čtení) probíhá rychlostí kolem 3 MB/s a to, jak sami uznáte, je fakt hodně pomalé (hovořím o DDS4, se staršími standardy je to ještě pomalejší). Pro záznam dat na třeba DVD-RAM by to byla rychlost ještě celkem v pohodě, jenže DVD-RAM má 4,5 GB, zatímco tahle kazeta 20 GB, což se zapisuje více než hodinu a to prostě vopruz je (a když k tomu přidáte verifikaci, čas se ještě zdvojnásobí).

HP_SureStore_DAT40_vPC
HP SureStore DAT40 – namontováno v mém PC

Jinak ona se dá použít u tohoto streameru ještě také hardwarová komprese, takže často najdete údaj, že kapacita je 40 GB a nenápadně se k tomu dodává „při předpokladu komprese 2:1“. K takové kompresi dochází v dnešních podmínkách spíše ojediněle, zejména když největší množství ukládaných dat je už v komprimovaném stavu. Zjistil jsem, že je v takovém případě (ukládání fotek, MPtrojek, filmů nebo instalaček) po všech stránkách lepší kompresi nepoužívat, neboť v ten moment je kapacita 20 GB jistá, zatímco hardwarová komprese již komprimovaný materiál dále nezkomprimuje, naopak z něj ztumpachovatí a není pak problém dostat se k situaci, že se vám na 20GB kazetu nejenže ani omylem nevejde těch 40 GB, ale ono se tam vejde třeba maximálně 17 GB (tím „pokusem o kompresi již komprimovaného“ se zkrátka data ještě více zvětší a vejde se jich nakonec na kazetu méně).

HP_SureStore_DAT40_vPCdetail
HP SureStore DAT40 – detail (s kazetou i bez ;-)

Je každopádně lepší kompresi nepoužívat a spoléhat se na nominální nekomprimovanou kapacitu, která je tak nějak zaručena narozdíl od častěji udávané dvojnásobné s kompresí (proto se také streamer jmenuje DAT40, protože se počítá s komprimovanou kapacitou 40 GB).

DDS4_vs_AudioCassette
Srovnání velikosti DAT kazety s klasickou audiokazetou

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.