Hraju si takovou hru ... Díl 8: - podrobná zpráva od policie

lupic V dnešním díle (zdráhám se říci, že posledním, protože jsem si už předtím myslel, že poslední bude ten předchozí) seriálu o okradení v aukci na Aukru se dozvíte (tedy pokud rádi čtete policejní spisy), jak to vlastně bylo z pohledu policie. Dostal jsem totiž překvapivě výživný dopis od Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje, odboru hospodářské kriminality v Ostravě. Jde o usnesení o odložení a přestože jsou toho celé čtyři stránky, jedná se skutečně o čtení, které se čte dobře, jedním dechem a hodně, opravdu neuvěřitelně hodně se z něj člověk dozví. Neznámý pachatel užívající padělané identity osoby jménem „Roman Červík“ (tzn. že toto není pravé jméno pachatele, alespoň podle závěru, ke kterému policie došla) si takto přišel podle zjištění policie na 1 029 740 Kč (reálně to bude ještě o něco více). Když jsem se divil, proč se policie nezajímá o majitele účtu, proč eventuelně nezkoumají záznamy z bezpečnostních kamer a další detaily, křivdil jsem jim. Oni se o to skutečně zajímali a dokonce přišli na spoustu zajímavých věcí, Pachatel byl dokonce osobně na pobočce jak mBank, tak i dalších bankovních ústavů a také České pošty, kde si zřizoval P.O. BOX. Přesto je stále neznámý, neboť neexistuje způsob, jak jej identifikovat (a zařízení na lustraci paměti pracovníků zmíněných ústavů podle data jaksi ještě nemáme). A co záznamy z bezpečnostních kamer? To vše se dozvíte na další straně…

Následuje oskenovaný čtyřstránkový policejní elaborát, který (odpusťte) fakt přepisovat nehodlám. Snad bude tato forma dostatečná (podpis komisaře je záměrně rozmazaný, aby ho náhodou někdo nechtěl zneužít ;-).

Usneseni_o_odlozeni___strana_1
Usneseni_o_odlozeni___strana_2
Usneseni_o_odlozeni___strana_3
Usneseni_o_odlozeni___strana_4

Co z toho vyplývá? Že dneska opravdu není žádný větší problém být podvodníkem a zlodějem. Stačí trocha důvtipu. Neberte zveřejnění tohoto elaborátu jako návod, ale spíše jako pošťouchnutí, kde máme stále ještě slabá místa. Bezpečnostní kamery jsou prakticky na prd, když se z nich záznamy archivují pouze po dobu pěti dnů (tady by však nejspíše nestačilo ani půl roku), na zfalšovanou občanku vám naletí kdokoliv, ale hlavně je průser na straně Aukra, které posílá pro ověření identity uživatele jen obyčejné dopisy, což znamená, že proti loupežníkům typu našeho neznámého pachatele nedělá absolutně nic.

Když se to tak vezme, měl jsem neuvěřitelnou kliku, že jsem svých pár šestáků vůbec dostal zpět. Aukro totiž ve svém „Programu ochrany kupujících“ mělo podmínku, že případ nebude odložen, přičemž ale právě to se čtyři měsíce po obdržení peněz z tohoto programu stalo. Ani nechci domyslet, co by se stalo, kdybych s požadavkem výplaty peněz ještě nějaký čas otálel (jak znám Aukro, dokážu si živě představit, že i přes výše uvedené skutečnosti by mi odmítli něco dát, protože prostě „odloženo“ – kdo měl někdy tu čest řešit s Aukrem nějaký skutečný problém, jistě ví, o čem hovořím, Aukro si totiž svých zákazníků váží na tradiční komerční bázi „kdo víc zaplatí, ten je u nás v právu“, jak se mohl nedávno přesvědčit jeden známý). Podstatně menší štěstí měli ti, kteří od podvodníka „nakoupili“ zboží za částky přesahující 3 000 korun, protože v té době mělo Aukro ještě Program ochrany kupujících omezený na tuto částku (nyní – možná právě po tomto incidentu – je to už 20 tisíc). Mezi negativními komentáři u podvodníka byli nešťastníci, co zaplatili i přes 10 tisíc a to už jsou peníze, na které u nás průměrný občan vydělává kurevsky dlouho.

Tak jsem zvědav, jestli někdy napíšu i devátý díl.

Komentáře

1 | Crazy Horse | Po 22. 6. 2009, 13:12

kamery

teda cumim. z oboch stran to bola dokladna praca. aj pachatel aj policia sa snazili. tie kamery to je fraska. naco tam potom su? chapem ked sa po tyzdni prepisuju pasky z kamier v obchode, kde sa pripadna lupez riesi urcite hned. ale bankomaty? vsak prave tam ide o to aby sa dal vysledovat niekto aj hlbsie do minulosti. no nic. treba uznat, ze to mal zlodej skvele vymyslene a nesuhlasim s tym, ze na to staci trocha dovtipu. trochu viac, povedal by som :) takto ked sa na to clovek pozera, s odstupom casu, tak to mozno vyzera jednoducho. ale ide o to vymysliet to a potom realizovat.

reagovat

2 | petrib | Čt 30. 7. 2009, 15:01

aukro

reseni problemu ze strany aukra je opravdu dost tristni. upozornoval jsem je na podvodnika, ktery po zablokovani uctu pokracoval dal pod ruznymi nicky a prodaval stejny nefunkcni srot, ani se neobtezoval menit text inzeratu. a snaha aukra o reseni = 0 nastesti mne to stalo jen 300,–

reagovat

3 | Tomas @ | So 26. 9. 2009, 21:03

Bohuzel..

… ta spousta lidi, mezi kterou jsi se wifte v minulem dile zaradil, ktera jenom cte v novinach ze „policie pripad odlozila“ bude porad zit v tom, ze policie se flaka a nic nedela (a jenom honi silnicni piraty). Ty mas aspon tu „klikku“ ze jsi se jako ucastnik dovedel, ze oni se neflakali, ale neco delali. To ale tem ostatnim milionum lidi clovek nevysvetli.

reagovat

4 | ROB-IN | Út 3. 11. 2009, 9:31 | rob-in.webnode.cz

HUDBA

Zdravím, jen tu po sobě nechávám nějaký ten otisk.

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.