Jak firmy vydělávají na poštovném

Znamka_37KcTak jsem se tuhle zase jednou trošku rozčílil, ale nebojte, nejde o nic vážného, jen o takovou prkotinu, jakou je tahání peněz z kapes zákazníků. Poslední dobou se mi docela zalíbilo nakupování na nikoli jednom, ale spoustě e-shopů podle toho, který má to či ono levnější. Nalezení nejlevnějších cen čehokoli je doslova srandazápas, používám k tomu podle mého názoru jedinou skutečně užitečnou službu portálu seznam.cz: Zbozi.cz. Tuhle jsem potřeboval pro známého koupit Athlon X2 4850e (prostě mi na něj padla volba, on má starou sestavu, ale už s AM2 socketem a v tom dnes už dýchavičného Semprona), takže jsem si našel na zmíněném portálu obchod, který jej má nejlevněji. Jenže…

Finta těchto „nejlevnějších“ nákupů spočívá v tom, že vás prodejce náležitě obere na poštovném, na němž by správně vůbec vydělávat neměl. Spousta e-shopů se navíc s cenou za dopravu pochlubí těsně před uzavřením objednávky, kdy už mají vaše kontaktní údaje v systému, najít tyto informace dopředu v obchodních nebo dopravních podmínkách a podobně – zapomeňte, velice často to tam chybí, v lepším případě dostanete výmluvnou informaci, že se to často mění (i takovou fintu už jsem našel – kruci, prodejci, neserte mě, cena komponent se mění určitě častěji než cena za dopravu!). Preferuji tudíž férový přístup a nenakupuji tam, kde se tuto informaci dopředu nedozvím.

Nakonec tedy padla volba na jeden obchod, který má v obchodních podmínkách uvedeno, cituji:

Česká pošta STANDARD (pouze zásilky do 15kg) – 119 Kč včetně DPH

Dobrá tedy, tak to za to dám, schválně, co mi pak přijde. Finta je v tom, že když hledám prodejce, který by měl poštovné levněji, má zase dražší zboží. No, a dnes to přišlo. Balíček prakticky charakteru doporučeného dopisu za 37 Kč. Výdělek na poštovném 82 Kč čistá ruka.

Balicek

Uklidnil jsem se jen představou, že by mě asi před několika málo lety nenapadlo, že si jednou koupím pohodový a na drtivou většinu věcí bohatě dostačující dvoujádrový procesor od AMD se spotřebou 45 W za 1 750 Kč i s DPH a poštovným.

Výzva na prodejce: Prosím vás, příště to zkuste zamaskovat nějak lépe, napište na fakturu třeba Náklady na dopravu a balení a ne Česká pošta, když je pak vidět známka s částkou 37 Kč, to pak trošku vypadáte jako tlupa loupežníků, i když jsem to u vás nakonec stejně koupil nejlevněji.

AthlonX2_4850e_BOX ADH4850IAA5DO

Komentáře

1 | TraX @ | Ne 25. 10. 2009, 20:49

musis si uvedomit...

No nevim co se ti na tom zda nestandardniho… vetsina obchodu ma nastavenou jednotnou cenu u postovneho do 15 Kg 119 Kc… vzdyt nekdo to prece musi zabalit a poslat… je to adekvatni k cene tomu zabaleni nevim co by ti pomohlo, kdyby tam bylo napsane „naklady spojene s dopravou a balenim“… opet by nekdo kricel, ze si uctuje penize za praci…

reagovat

2 | W.I.F.T. FT W97 | Pá 5. 8. 2011, 17:54

Upřímně řečeno raději někomu zaplatím za práci než za to, že ze mě otevřeně dělá vola.

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.