Jak jsem měnil zdroj v PC, až jsem vyměnil

obrazekDonedávna jsem ve svém osobním počítači používal 500W hliníkový zdroj Eurocase. Jenže ten nebyl můj, měl jsem ho jen zapůjčený od jednoho kreténa. I stal se takový zlý, ošklivý, nepěkná věc – kreténovi odešel doma jeho vlastní zdroj a potřeboval tento 500W Eurocase vrátit. Banalita, si řeknete, vrátím mu zdroj, dám si do PC jiný a bude… jenže já potřeboval zdroj docela rychle a žádný volný, který by mi „šel k PC“, jsem neměl. A tak se započala taková zajímavá anabáze, která nakonec skončila namontováním zdroje, který by v tom počítači vlastně vůbec být neměl…

obrazek obrazek

Tohle byl původní nikoli můj hliníkový 500W Eurocase. Skutečně tichá záležitost, dost jsem si na něj zvykl. Pravda, na můj počítač s Athlonem XP-M @2,26 GHz s Radeonem 9600 XT hodně naddimenzovaný, možná proto byl prakticky neslyšitelný.

I jal jsem se koupit si vlastní. Padl mi do oka 450W Eurocase, nikoli hliníkový, ale jinak celkem podobný, také s 12cm vrtulníkem.

obrazek obrazek

Koupil, namontoval – ejhle, to je najednou randál! Tedy ne, že by ten zdroj nějak křičel, ale oproti tomu původnímu byl nezanedbatelně slyšet. A to by tedy neklaplo.

Pokusím se jej vrátit a sehnat jiný. Jenže do té doby potřebuju mít PC bezpodmínečně v chodu (on totiž slouží jako pracovní nástroj). A tak jsem pohledal ve starých počítačích něco, co by mi tam šlo. No, jenže něco takového jsem doma neměl, jednak moje PeCko potřebuje SATA napájecí konektor pro harddisk (dobrá, to se dá pořešit regulérní redukcí), ale hlavně už i procesor se v mé desce napájí pomocí ATX12V konektoru – a ten žádný volný zdroj u mě doma nemá.

obrazek obrazek

Nicméně s vědomím, že Athlon XP-M (byť ve variantě DTR) moc nežere, jsem vzal jednoho starého 250W Fortrona, který ATX12V nemá, a ubastlil jsem si redukci pomocí kabelů z rozbitých zdrojů (uřízl jsem si patřičný 4pinový kus z klasického ATX napájení, dal tam dráty tak, aby to nebylo úplně blbě – i tak ten červený tam být nemá) a zapojil to na klasický „harddiskový molex“ jako odbočku.

obrazek obrazek

Kupodivu to chodí, zdroj bez problémů utáhne procesor s deskou a paměťmi (2 GB), grafiku (Radeon 9600 XT AGP), dva hard disky, dva prázdné šuflíky :) a jednu optiku, v případě potřeby i druhou, kterou mám připojenou externě (její napájení ale pochází taky z PC). Zkusil jsem cvičně natočit něco, co zaměstná procesor i grafiku a na pozadí jsem dvěma Nero CD-DVD Speedy točil jak interní, tak externí mechaniku. Spotřeba celého stroje někde kolem 160 W, stabilita pohodová.

Na závěr snad už jen obrázek, jak to vlastně uvnitř PC vypadá (kabelů se nelekejte, na bordel nehleďte – až tam bude finální zdroj, tak to možná učešu).

obrazek

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.