Jak jsem se vyflákal na kole a kdo za to může

fotografie0451-nahled Po letech jsem si nechal „zrichtovat“ kolo, které mi přenechal otec. Kolo je staršího data, bude mu už takových možná 20 let, od té doby v žádném servisu nebylo, takže jsem mu nechal udělat generálku: nové gumy, přehazovačky, sedlo, rukojeti na řídítka, řetěz a další věci, suma sumárum něco přes 3 litry. Sjel jsem si na něm od té doby dvakrát, poprvé, když jsem ho přivezl domů a podruhé, když jsem s ním jel nakoupit nějakou droboť. Krátce po startu jsem si na něm rozbil hubu. Kdo za to může? Kdo nevystavil cyklostezku? Kdo je odpovědný za zvýšený provoz motorových vozidel na silnicích, takže nebohý cyklista musí porušovat předpisy a jezdit po chodníku, aby ho něco nesejmulo?

Pokud jste z konce předchozího odstavce nabyli dojmu, že jsem jedním z těch vlezlých a drzých pumpičkářů, co otravují motoristům život a co se snaží za každou cenu prosazovat ekologii a jiné voloviny, pak jsem vás možná nachytal. Ne, přátelé, já jsem si nechal zrichtovat kolo proto, že už (nejspíš, dlouhou jsem to nezkoumal) nejsem „do-cent“ (a je třeba s tím něco udělat) a taky proto, že mě jízda na kole svým způsobem baví. Protože jsem ale více řidič než cyklista a navíc v obou kategoriích poměrně ohleduplný, pak vím, jak se mám na silnici chovat, abych nepřekážel.

Na otázky z úvodního odstavce tedy mohu odpovědět asi takto:

  • Kdo nevystavil cykostezku? – Nevím a je mi to jedno. U nás v ČB jsou cyklostezky zhruba jako jihočeská dálnice (vede to pár jednotek délky – a dál nic). Vedou odnikud nikam a jsou povětšinou k ničemu, čest výjimkám. Nicméně nevím o tom, že by byl někdo povinen cyklostezky stavět. Otázka je tedy bezpředmětná.
  • Kdo je odpovědný za zvýšený provoz motorových vozidel na silnicích… – no, kdo, my všichni. Doba je taková. Pokud cyklisté nechtějí, aby na silnicích jezdila auta, mají smůlu. Silnice jsou dělány primárně pro motorová vozidla. Pro cyklisty jsou právě ty cyklostezky. Že stojí za prd? No, já to taky říkal ;).
  • A konečně: Kdo může za to, že jsem si rozbil na kole hubu? Na to je jednoduchá a jediná správná odpověď: můžu si za to sám.

To, že jsem se na kole vymázl, je jen a jen moje vina. Byl jsem to já, kdo na kolo usedl. Byl jsem to já, kdo se rozhodl, že ze silnice přejede na chodník, abych nepřekážel autům. A byl jsem to já, kdo na ten chodník špatně najel. Dobře mi tak. Při nájezdu na snížený (určený pro nájezd aut) obrubník z ostrého (ne moc, ale přeci ostrého) úhlu mi přední kolo podklouzlo a už jsem letěl. Přistál jsem na chodníku rukama napřed, následovala hlava a koleno. Ruce odřené, naražená levá část fucu, odřená brada, nepatrná oděrka na levém rohu čela, naražené koleno. Suma sumárum jsem dopadl ještě dobře. Kolo dopadlo o něco hůř, natrhla se fungl nová sedačka za 220 Kč, to mě nasralo asi nejvíc :).

Jakmile jsem shledal, že už dneska dál jet nechci, otočil jsem to a hnal jsem domů se dát do pořádku. Doma jsem zjistil, že v tom pádu mi uletěly brejle, takže (už v autě) jsem se vydal zpět si je vyzvednout. Už Petr Nárožný, když komentoval seriál Mach a Šebestová, říkal, že „brejle se bez brejlí těžko hledaj“. Hledaj se o to hůř, když vám je někdo mezitím přemístí. A hledaj se o to hůř, oč jsou starší, a oprýskanější. A hledaj se ještě o to hůř, když vám někdo ohleduplný brejle takovýho vzezření položi na žulový sloupek :). Se vším jsem se nakonec úspěšně vypořádal, pádem zmodifikované brýle uvedl do původního tvaru a sebe se jal konečně ošetřit.

Proč mi to podklouzlo? Měl jsem dojem. že nájezd pod úhlem, při němž jsem se tentokráte zřítil směrem k asfaltu, jsem absolvoval už několikrát a dokonce pod ostřejším úhlem. Jenže to jsem měl ještě staré pneumatiky s poměrně „traktoráckým“ vzorkem, které jednak „by design“ a jednak solidním ojetím svým tvarem připomínaly pneumatiku od auta – zkrátka měly takovou širší plochou stopu. Nové gumy jsou ovšem hezky kulaté a navíc jak jsou nové, mají ještě „chlupy“. To všechno zřejmě přispělo k tomu, že se nájezd na obrubník pod tímto úhlem nezadařil.

Příště musím být opatrnější ;).

Mimochodem: proč jsem si nechal za 3 litry opravit starej kříp a nekoupil něco modernějšího? Mám k tomu kolu takový vztah – má totiž velmi sympatické to středové ozubené kolo, co mu nemohu přijít na korektní pojmenování (někde se tomu říká převodník, možná také vícekolo, tác, ale vícekolečko je spíše to na zadním kole). Tenhle (já tomu říkám) „talíř“ (je to i blízko výrazu „tác“) je totiž šišatý.

fotografie0450-nahled

Vrcholy té „šišatosti“ jsou ve směru pedálů. Takhle na fotce to moc dobře vidět není, ale když se s tím zatočí, tak je to znát.

Kdybyste to nevěděli, tak smysl téhle šišatosti je ve snaze eliminovat tzv. „mrtvý bod“ během šlapání. Jestli to fakt funguje, to nevím, ale ten pocit je každopádně jiný a mohu říci, že jsem si na to rychle zvykl, nechtěl bych se vrátit ke klasickému kulatému „talíři“, tenhle šišatý je mi na šlapání jaksi příjemnější. Neměnil bych za klasický „talíř“, jsem zvyklý na svého „drakouše“, i když mě dneska skolil :).

PS: Něco o té šišatosti je na Wikipedii (našel jsem to dle loga Biopace na tom „talíři“). Dělalo se to prý 10 let od roku 1983 a vypadá to, že už se to fakt nedělá. To je skoro škoda, i když to mnozí považují za zbytečnost. Budu si „drakouše“ víc hýčkat ;).

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.