Jak jsem upgradoval síť na gigabit

D-Link_Gigabit Už tu dlouho nebyla nějaká informace kolem mé domácí sítě a mého serveru, takže to dnes trochu napravím, protože v nedávné době došlo na několik drobných změn. Všechno to začalo potřebou dalšího místa na data a skončilo upgradem LANky na gigabit…

Ani ne moc dlouho jsem se rozmýšlel o tom, jakým diskem vybavím svůj maličký server. Volba padla na Western Digital GreenPower v té nejvyšší kapacitě, tedy 1 TB. Důvod byl asi takový, že datový disk na serveru nemusí být moc výkonný (stejně se na data poleze přes pomalou síť), hlavně by měl mít nižší spotřebu a málo topit (protože prostě pojede pořád bez přestávky), na což jsou „zelené Westerny“ skutečně vhodnými kandidáty. Cena disku byla také poměrně příznivá, takže nebylo co řešit.

WD10EACS

I tak mi bylo líto, že bych měl na disk přistupovat přes „pouhý“ 100Mbit, který sice doposud mým požadavkům v podstatě dostačoval, ale už by to skutečně chtělo trošku zrychlit, protože jsem se rozhodl takto: když už bude v serveru „terárko“, tak bych na něm mohl mít co nejvíce dat, včetně pracovních a stále používaných tak, abych k nim mohl přistupovat odkudkoli a nemusely při tom běžet i další počítače (stačí, že bude běžet energeticky relativně nenáročný server). Třeba by se mi docela líbilo, kdybych měl na síti profil od prohlížeče, takže kdekoli bych si jej spustil, měl bych tam vše, co potřebuji – historii, bookmarky, pluginy a další nastavení (cache by mohla být klidně na lokále na každém PC). Obdobně by to šlo dělat i s dalšími aplikacemi, několik jich tak už používám (QIP, Thunderbird, IRC klient a nějaké ty hry, které se v podstatě nemusejí instalovat). A protože „obsah strožoku“ říkal, že na ten gigabit ještě mám, došlo na činy a riskl jsem dva gigabitové switche D-Link, jeden 16portový DGS-1016D do racku, druhý 8portový DGS-1008D do horní hlavní místnosti, kam bohužel vede jen jeden datový kabel (v klasickém tenkém husím krku, jaký se kdysi do zdí dával, jich už vede docela dost a nic dalšího tam nedám – je tam jeden anténní a pět datových, z toho jeden datový tento krk opouští relativně brzy pro spodní patro, další jej opouští ve středním patře a 3 + anténa vedou až nahoru tam se dále rozvádí pro různé účely, jeden z nich pak vede do oné „hlavní místnosti“).

DGS1016D

Ačkoli mají oba switche podobné znační lišící se zjevně jen v počtu portů, jsou každý od pohledu pro jiné účely. Malý 8portový je tichý, nemá žádný větrák, napájí se 7,5V 1A adaptérem, větší 16portový větrák má, napájí se přímo ze sítě (zdroj má uvnitř) a navíc se k němu dodávají i úchyty do racku, což mi přišlo velice vhod.

DGS1008D

Oba switche jsou na obrázcích již na svém místě, malý 8porťák je připevněn na spodní straně něčeho, co má plnit funkci „delšího stolu“ (mimo jiné i pro testování čehokoli).

Samozřejmě musel být upgradován i server. Tam došlo trošku na pakárnu, protože z integrované Intel síťovky, která dosud sloužila pro připojení vnitřní LAN, se musela stát síťovka vnější pro internet, zatímco původně pro internet sloužící PCI síťovka 3Com musela být nahrazena síťovkou gigabitovou, pročež jsem zvolil Intel Pro 1000 GT PCI síťovku s čipem Intel 82541PI (Gigabit Ethernet Controller). Mohl jsem sice koupit značně levnější gigabitovou síťovku, ale tady jsem šel raději na jistotu do Intelu, se kterým jsem měl u 100Mbitových síťovek vynikající zkušenosti. Celý server je postaven na platformě Intel, nevím, proč bych to měl dělat u síťovky jinak.

IntelPro1000GT

A přeci jsem udělal ústupek na straně úložiště. Server totiž celkem pochopitelně nemá SATA porty, takže jsem potřeboval ještě řadič pro „terárko“. Ten jsem měl již dávno koupený (tehdy za docela dost, ale šiknul se, potřeboval jsem kdysi PATA/SATA univerzál a teď se hodí do serveru). Je to řadič s čipem VIA VT6421A (umí i nějaký ten RAID, ale to tady nebudu potřebovat).

VT6421A

Server jako takový je tedy v tuto chvíli tak nějak „nabušen po okraj svých možností“, zejména co se týče výkonu. Pomalá PCI sběrnice bude určitě snižovat jak výkon gigabitové síťovky, tak bude způsobovat konflikt mezi síťovkou a řadičem (nikoli softwarový, ale hardwarový, neboť PCI sběrnice má jaksi jistou průchodnost a o tu se musí všechny karty a integrovaná zařízení podělit). Už tedy každopádně rozmýšlím, čím server někdy v příštím roce nahradím, protože už to dávno není „jen brána do internetu“. Jeden PCI slot má ještě volný a to tak možná na SCSI řadič, kam by se připojil streamer na zálohování (už to tak jednou bylo, ale upustil jsem od toho, protože streamer, co mám, se netvářil moc spolehlivě).

TriKarty

Na obrázku je server s vyndaným „stromečkem“, v němž jsou již namontovány obě karty (gigabitová síťovka i VIA řadič). Vedle leží 3Com síťovka, která sloužila pro připojení do internetu. Vidět je také systémový disk – starý dobrý 8GB Seagate ST38420A. Ano, na tuhle vykopávku se celý server spoléhá, je na ní systém a také trochu dat, protože 60GB Maxtor, co je umístěn pod šuplíkem, už je narvaný po okraj (to byl jeden z důvodů nákupu „terárka“). Ale ta vykopávka slouží dobře a není důvod ji zatím něčím nahrazovat. Jó, kdybych za pár šupů sehnal nějaký svižný SSD … ;) – jenže to je utopie a proto je tam prakticky zadarmo vyhrabaný 8GB Seagate.

Alt

A takhle už to vypadá uvnitř serveru po zasazení stromečku tam, kam patří. Níže pak je celý zadek serveru. Já to ještě neřek? Aha, tak ten řadič má jeden SATA port (ne e-SATA, ale klasický SATA) vyveden na zadní záslepce (sdílí kontakty s jedním z vnitřních, takže buďto se zapojí ten, nebo onen). Myslím, že to nepoužiju ;). I když … kdo ví, třeba budu chtít mít další disk vně serveru ;).

PrdelServeru

No, a to je vše, sluší se ještě dodat, že prozatím není „terárko“ v serveru, to teprve budu řešit, až projde recenzováním (shodou okolností totiž budu recenzovat nové zelené „terárko“, WD10EADS se 32 MB cache (můj WD10EACS má jen 16 MB, jinak se „papírově“ neliší v ničem, tak uvidíme, zatím vím, že se oba liší i hlavním řídícím čipem). Ještě jsem ten gigabit neměřil, hlavně na serveru (tam to podle předběžných odhadů vypadá tak, že jsem si moc nepolepšil, trochu jo, ale hardware serveru sám o sobě je dost brzda, nicméně „strožok“ nyní zeje prázdnotou, takže to bude muset počkat).

Rack

Update 19.11.2008: Pokračujte čtením na Pentium III a gigabitová síťovka nejdou dohromady, protože už zase je a ještě bude všechno jinak.

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.