Jak jsem vylepšil grafiku Sapphire Radeon X1950 Pro AGP chladičem Accelero X2

obrazek Občas mě popadne nějaký ten technický záchvat a vyvedu nějakou zajímavou zběsilost. Jako tuhle, když jsem se rozhodl svou AGP grafiku Sapphire Radeon X1950 Pro obdařit tišším a účinnějším chlazením. Ona to není žádná věda, stačí se striktně držet návodu a nemít obě ruce levé, ale přeci jen je to takový hezký pocit, že si svůj hardvérek nějak vylepšíte a ono to pak všechno funguje napoprvé a ještě k tomu úplně skvěle. Chladič, kterým jsem osazoval grafiku, byl od firmy Arctic Cooling a šlo o Accelero X2. Aby bylo vše v pořádku, je potřeba také chladit regulátory napětí, ostatně originální chladič je též chladí, jenže samotné Accelero X2 nikoli. K němu je potřeba dokoupit takový hezký „kus plechu“ alias „VR Heat Spreader Module for ATI X1950 Pro“, což je v našich končinách nejspíše „mission impossible“ – nenašel jsem u nás žádný obchod, který by jej skutečně byl schopen reálně sehnat. Tak jsem si jej opatřil vlastní cestou a nakonec dal vše dohromady. Výsledek je tak impozantní, že mě tak trochu i mrzí, že se s ním budu brzy loučit. Má sestava bude totiž velice brzy nahrazena novější a modernější, včetně grafiky. Ale nyní již k samotnému procesu…

obrazek

Samotná grafika je i s původním chladičem jeden z nejrychlejších kousků hardwaru, který se nechá ještě do AGP slotu sehnat. Sympatické na něm je, že chladič je „jednoslotový“, takže celá karta více než jeden slot nezabere. To sice s nově nasazeným chladičem přestane platit, protože ten osazení sousedního slotu znemožní, ale to ticho a značně lepší chladící schopnosti za to skutečně stojí. Z de-facto nejhlučnější komponenty v PC se takto stane jedna z nejtišších, kterou mnohdy spolehlivě „překřičí“ i ventilátor tichého zdroje.

obrazek

Samotný grafický čip je již konstruován pro moderní PCI Express ×16 rozhraní, takže mezi ním a AGP slotem musí být převodní můstek.

obrazek

ATI za tímto účelem vytvořila čip, kterému se říká „Rialto“, ten právě převádí AGP 8× na PCI Express ×16 a naopak (to vše samozřejmě v rámci možností pomalejšího AGP 8×). Na grafice je obalen takovým krytým „žužu“, a to ani ne tak kvůli chlazení, jako spíše proto, aby se mu něco nestalo (třeba aby mu něco neulámalo rohy jadérka).

obrazek

A takhle už vypadá grafika bez chladiče:

obrazek

Uprostřed samozřejmě jádro, kolem něj paměti a v pravé části napájecí obvody včetně regulátorů napětí. Chladič z druhé strany je pochopitelně pokryt teplovodivými „polštářky“, neboť paměti je také dobré chladit.

obrazek

Grafické jádro „RV570“ je vyráběno 80nm výrobním procesem a na této grafice běhá v základu na 580 MHz.

obrazek

Paměti pak běhají v základu na 700 MHz (to se dle patřičných dokumentů pozná na základě dodatku „FP-14“), jde o DDR3 čipy od firmy Hynix.

obrazek

Veledůležité jsou regulátory napětí od firmy Volterra, které se hřejí natolik, že je potřeba je chladit. K tomu právě slouží onen nesehnatelný plíšek. V dolní části grafiky jsou dva VT1165SF, v horní pak už jen jeden VT233TF.

obrazek obrazek

S chladičem těchto napájecích obvodů se to mělo asi tak: Poté, co se mi je nepodařilo sehnat u nás, jsem si vyzkoušel svůj první nákup na eBay. Objednal jsem si 1 (slovy „jeden“) tento kousek plechu přímo od firmy Arctic Cooling, která má na eBay takový svůj malý e-shop. Cena plechu dolar, poštovné (tuším) pět dolarů. Suma sumárum mě tahle sranda stála přesně 111 Kč a nějaké ty halíře. V českých e-shopech ji lze najít i za necelých 80 Kč, ale nejspíše byste se nedočkali.

obrazek

Mně tato obálka dorazila během 14 dnů od odeslání (přesně 15 od objednání).

obrazek obrazek

Posláno rovnou z Hong Kongu.

obrazek

V obálce bylo přesně to, co jsem očekával…

obrazek obrazek

…tenká krabička a uvnitř…

obrazek obrazek

… dobře zformovaný kus plechu. Zespodu jsou po stranách samolepky, těmi by měl být plech přilepen na desku grafiky, dva krycí papírky na vnitřní části skrývají teplovodivé polštářky, které si mají sednout na výše zmíněné regulátory napětí od firmy Volterra.

obrazek

Problémem celého tohoto kousku plechu je, že není s touto AGP verzí X1950 Pro kompatibilní, protože u této grafiky je jinak vyřešeno napájení. Jeden ze dvou „klasických harddiskových molexů“ překáží a tak je potřeba do plechu trochu říznout.

obrazek

Já jsem to ještě navíc vylepšil tím, že jsem do něj navrtal dírky na místech, kde je má i grafika. Dírky jsou to právě takové, aby šroubky, které hladce projdou grafikou, se do nich zařízly a tento plíšek náležitě držely. Nehodlal jsem uvěřit tomu, že by obyčejné samolepky držely ohřívaný kus plechu donekonečna.

obrazek

Na obrázku je vyznačeno, co je vlastně potřeba chladit, plus pozice šroubků. A takhle už vypadá chladič na svém místě a přišroubován. Použil jsem tenké šroubky ze starého rozebraného pevného disku pasující na šroubovák „maličká hvězdička“, což má tu výhodu, že hned tak někoho nenapadne je odšroubovávat (křížový a plochý šroubovák má doma kdejaký kutil, ale malou hvězdičku, kterou se rozebírají mobilní telefony, už mít každý po ruce nebude).

obrazek

Zbývá nasadit teplovodivé polštářky také na paměťové čipy…

obrazek

…a nakonec nasadit a přišroubovat i samotný chladič, který už má teplovodivou pastu pro grafické jádro na sobě nanesenou. To je asi nejsložitější fáze, chladič je potřeba usadit napoprvé správně, protože se hned přilepí právě ty polštářky z paměťových čipů. A ty jdou z chladiče strašně blbě odlepit, zatímco z pamětí jdou docela dobře. Pokud se to nasadí blbě, přilepí se polštářky na nesprávné místo a je každopádně potřeba je přesadit, jinak by na paměťových čipech neseděly správně a třeba by byly i mimo, takže by se paměti chladily buď hodně špatně, nebo i vůbec, podle toho, jak moc se spletete.

obrazek

Z druhé strany holt chladič trochu přesahuje, hlavně je potřeba si dát pozor, aby nepřesahoval z počítačové skříně, to by pak byl problém ;-). A fakt je, že v některých užších skříních se to stát může. Není můj případ.

obrazek

Snad jediné, co mi na tomto chladiči vadí, je fakt, že vzduch, který ohřívá grafika, se vyfukuje zpět do skříně, není vyváděn ven. Část tohoto vzduchu jde také na VR Heat Spreader Module, čímž se efektivně ochlazují ony regulátory napětí.

obrazek

Výsledek je nanejvýš impozantní. S původním (originálním) chladičem se teplota jádra (zobrazovaná v ovládací aplikaci Catalyst Control Center) dostane v zátěži klidně nad 70 °C a větrák fičí „o106“, s Accelero X2 se teplota udržuje pod (později lehce nad) 50 °C a slyšet není pořád nic. Jako bonus je tu ještě možnost přetaktování, kdy funkce ATI Overdrive z Catalyst Control Center dostane grafiku ve stabilním a stále s přehledem uchladitelném stavu na frekvence GPU 620 MHz (+40 MHz / +6,9 %) a pamětí 770 MHz (+70 MHz / +10 %). Samozřejmě to nejsou hodnoty, které by něco znamenaly (hry, které jsou na ní moc pomalé, budou pořád moc pomalé a ty, co jsou rychlé, jsou prostě jen nepatrně rychlejší), ale z grafiky je tak ždímáno, co dá (samozřejmě jen ve 3D režimu, ve 2D je frekvence v základu) a přitom se to nijak neprojevuje na hlučnosti. Hlavně teda to ticho, to za to opravdu stojí.

Náklady suma sumárum: přibližně 500 Kč chlazení (Accelero X2 + VR Heat Spreader Module), tři šroubky na uchycení chladiče (šly by klidně použít i z původního) a ta práce kolem toho.

Komentáře

1 | Zajdovac | Čt 22. 5. 2008, 8:59

si nejlepsi

reagovat

2 | Crazy Horse | Út 1. 7. 2008, 10:47

polštářky z paměťových čipů

tak ma napadlo, a keby sa na tie pamate dala jednoducho pasta, nestacilo by to? ja teraz rozmyslam ze na mojej 3780 sapphire trochu vylepsim chladenie a nahradim tu zuvacku normalnou pastou. len neviem ci by to doliehalo. nevies ako to je? (referencny chladic)

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.