Jak jsme opravili videorekordér Sony SLV-X311

Sony_SLV-X311 Dostal se mi opět do rukou zajímavý kousek hardwaru na opravení, tentokráte videorekordér Sony SLV-X311, prostě takové celkem běžné (a dnes už relativně zastaralé) video. Problém spočíval ve faktu, že se v něm zasekla kazeta a nešla ven, a to ani poté, co jí majitel „přistřihl křídélka“, přesněji řečeno přestřihal zamotaný pásek a po kouskách jej vyndal ven. Něco se uvnitř zkrátka podělalo – a to byl oříšek pro mě a tentokráte i pro mou manželku, která mě (dlužno říci, že oprávněně) kritizuje, že jí k té technice málo pouštím. Na obrázku vpravo už můžete vidět, že oprava se povedla a kazeta už je venku. Ale jak to všechno vlastně bylo…

Vnitrek

Nejprve bylo potřeba video rozebrat. Už při převozu jsme si nemohli nevšimnout, že uvnitř něco chrastí. „Asi kus kazety“, napadlo nás, ale vzápětí jsme zjistili, že tomu tak není. Z videa po otevření vypadlo jak z „Pandořiny skříňky“ jedno prasklé kolečko a řemínek.

Praskly_kolecko

Poměrně brzy nás napadlo, že právě toto bude problém, který způsobuje, že kazeta se nevysune. Kus mechanizmu zkrátka chybělo, to se pak kazeta vysunuje docela blbě.

Mechanizmus

Nastalo pátrání po původním umístění kolečka a řemínku, které relativně rychle (a dlužno dodat, že nikoli mojí zásluhou) skončilo úspěchem. Kolečko pasovalo na jedno místo právě tak dobře jako „prdel na hrnec“.

Mechanizmus

Zbývalo jen rozluštit otázku, zda to vadí, že kolečko je prasklé, nebo ne.

Kolecko_s_reminkem

Na tuto otázku záhy odpověděla odpověď klasika „na funkci to nemá vliv“ a kolečko bylo prostě a jednoduše natvrdo přilepeno k mateřskému motůrku univerzálním vteřinovým lepidlem. Drží to, nepadá to a jestli neuhodil do anténního svodu blesk, nejspíše to funguje dodnes. Pro zajímavost přikládám video, které ukazuje, jak jsme rekordér opravovali (sice se zvuk postupně krapet rozjíždí s obrazem, ale tak snad to není taková tragédie).

Komentáře

1 | Reno_CZ | Ne 6. 4. 2008, 13:21

Na amatéra dobrá prace,pro mě by to byla zaležitost 5 minut jekoz jsem se zrovna techto typu naopravoval mraky hned za nimi vede Philips ten mam taky mechaniky ktere vzdy nekde povoli.

reagovat

2 | Crazy Horse | Čt 26. 6. 2008, 10:37

video

[1] Reno_CZ: treba brat do uvahy ze to je video, takze to ma scenar, hercov a rezisera :) take video ze sup sem sup tam by bola nuda. tociace sa koliecka, zaber na podusku v tvare macky, niekolko nezavislych ruk a tak dalej to je ono :D som rad, ze som konecne videl ako video fungovalo zvnutra.

reagovat

3 | Michal @ | Ne 10. 1. 2010, 19:33

ŘEMÍNKY

Zdravím, toto video mám doma a potřeboval bych k němu nové řemínky.Neví někdo kde jse to dá sehnat ?

reagovat

4 | W.I.F.T. FT W97 | Ne 10. 1. 2010, 19:45

[3] Michal: Mno, s řemínky je dycky problém, já bych se asi pokusil zeptat v nějaké videoopravně, jestli nemají nějaké navíc, které by mohli prodat.

[2] Crazy Horse: (napsal): zaber na podusku v tvare macky

Chlape, tohohle komentáře jsem si všiml až teď a brutálně jsi mě rozesmál. Prej „zaber na podusku v tvare macky“ – si říkám, co já tam mám za podušku tvaru kočky? Tak jsem si to video prohlédl znovu a asi tak v čase 3:17 jsem se děsně rozesmál, protože … ehm, to není poduška, to je „mačka“, opravdická, jen se zrovna ani nehne :D

reagovat

5 | Mytys @ | Čt 25. 2. 2010, 19:34

Video mechanika

Koukám že stejná mechanika je i ve videu AIWA HV FX1KER. Na vysunování kazet je ten malinkej motorek s bílou řemenicí. Zháním do toho nové řemínky a to je problém. Jinak video dobrý.

reagovat

6 | RadekLBC | St 24. 11. 2010, 23:55

KAzeta vyjíždí

Zdarec lidi, mám video panasonic, a je to moje srdeční záležitost. Akorát senějak porouchalo a když se do něj vsune kazeta, tak vzápětí vyjede zase ven. Video jsme dali do servisu, ale vrátili nám ho jako neopravitelné. Údajně jsou rozbitá jakási podávací kolečka. Neví někdo jak to dát do kupy ??

reagovat

7 | zdenislav @ | Út 7. 12. 2010, 13:02

[6] RadekLBC: Ahoj radku! Mám to isté video čo je zobrazené na „videu“ a ten istý problém čo Ty. Podarilo sa Ti ten problém vyriešiť? Myslím tým, že Ti nenatiahne kazetu a hneď ju vysunie!

reagovat

8 | Martin | Ne 2. 1. 2011, 17:30

zdenislav: Mám také to samé video a měl jsem podobný problém co ty, video kazetu vzalo, pak se ozvalo zakřípání a zase ji vysunulo a někdy tam dokonce uvízla, po rozebrání jsem zjistil že jeden z řemínků tenhle na obrázku je vytahaný a prokluzuje. Nahradil jsem ho jiným ale neoriginálním a slabším, tak nevím jak dlouho to vydrží ale zatím to funguje. Nevíte někdo kde takové řemínky jdou sehnat?

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.