Jak poznat, zda LCD bliká

LCD_a_vetrak_small Dnes krátce po půlnoci jsem vám ukázal, jak „krásně“ mohou LCD monitory blikat. Slíbil jsem vám, že vám prozradím, jak se dá v obchodě poznat, zda daný LCD monitor bliká, či nikoli. Nastal čas slib splnit. V obchodě sice budete vypadat jako kokoti nebo přinejlepším šamani, protože se nedá předpokládat, že by prodejce chápal, co to děláte, ale tato metoda může fungovat, pokud jsou vaše oči citlivější…

Na začátek si povíme, co k tomu budete potřebovat. Nic. Ne, vážně, k tomu, abyste toto otestovali, nepotřebujete ve skutečnosti opravdu nic, ale pokud není vaše oko tak dobré, vezměte si s sebou větrák – blbý počítačový větrák, který dokážete roztočit prstem alespoň tak rychle, abyste neviděli jeho lopatky. Pokud větrák nemáte, použijete svou vlastní ruku. Nejprve si to ale ukážeme s větrákem. Na názorném videu a obrázcích pak uvidíte, co máte vlastně hledat v obraze za artefakty.

Monitor si v každé normální prodejně můžete nechat předvést. Máte na to ze zákona právo. Pokud vám to prodejce neumožní, může mít potíže, takže předpokládáme, že vám to umožní. Monitor ideálně připojte k PC a nechte něčím zobrazit celou plochu maximálně bílou. Já používám primitivní metodu: ve Windows spustím program Malování (mspaint), nastavím velikost obrazu na rozlišení monitoru a stisknu Ctrl+F, čímž zobrazím obrázek na celé obrazovce. Nastavený obrázek bude velice pravděpodobně bílý, protože Malování prostě na bílé ploše začíná.

Jakmile máte celou plochu obrazu bílou, nastavte jas na minimum, nebo alespoň na takovou intenzitu, která vám připadne snesitelná a nebudete mít pocit, že vám do očí monitor vyloženě svítí. K nastavení zcela pochopitelně použijte ovládací prvky monitoru. Jak jsem již v předchozím článku uvedl, prodejci rádi „předvádějí“ LCD monitory nastavené na maximální jas – na takto nastaveném monitoru kýžený efekt většinou nenajdete, jenže monitor nastavený na plný jas velmi pravděpodobně doma provozovat nebudete (pokud ano, pak vás vlastně ani nemusí trápit to, co tu uvádím).

Jakmile máte monitor takto nastavený, jste připraveni k testu blikání.

Máte-li větrák, dejte jej před monitor (na vzdálenosti prakticky nezáleží, ale pokud chcete vědět, jak to testuji já, dejte větrák do vzdálenosti představující asi tak čtvrtinu vzdálenosti, z jaké se běžně díváte na monitor, s tím, že větrák bude blíže k monitoru). Větrák prstem roztočte tak, jak jste si to nacvičili, tedy abyste neviděli lopatky. Sledujte artefakty, které by měl větrák vytvářet na okrajích lopatek. Zpozorujete-li barevnou „duhu“, monitor dělá barevný „cirkus“, jaký jste mohli vidět v předcházejícím článku. Pokud při roztočení uvidíte zřetelně okraje lopatek, i když se před vámi budou rychle míhat, pak monitor skutečně bliká (rozsvěcuje a zhasíná – dělá stroboskop – tedy něco podobného jako CRT display – na něm si to můžete doma vyzkoušet, pokud ještě máte klasickou CRT televizi).

Pokud žádnou duhu neuvidíte a zpozorujete pouze šedé šmouhy, pak tento monitor nebliká. Na následujících obrázcích můžete vidět, oč nám jde: vlevo je monitor HP LP2475w, který dělá „barevný cirkus“, vpravo Neovo F-419, který tento „cirkus“ nedělá.

Vetrak_HP Vetrak_Neovo

Nyní máte možnost se podívat na video, co byste asi tak měli před monitorem dělat. Video má tři části, v první je opět zmíněný HP LP2475w, ve druhé Neovo F-419 a ve třetí pohled na větrák skrze okno na denní světlo (tato část je ve videu proto, abyste viděli rozdíl mezi pohledem na monitor Neovo a pohledem na denní světlo, digitální foťák totiž díky kratší závěrce během snímání dokáže zachytit lopatky při pomalejším točení nejen na monitoru, ale i na denním světle, avšak pouze v první části uvidíte na okrajích lopatek i onu nežádoucí „duhu“):

Nyní co dělat, pokud s sebou větrák nemáte. Postačí vám vaše ruka, jen s ní musíte umět rychle kmitat před monitorem. Roztáhněte prsty od sebe a dlaň dejte před monitor jako větrák. Nyní rychle zatřepejte rukou do strany, abyste s prsty udělali podobný efekt, jaký dělají lopatky větráku. Na okrajích prstů hledejte stejnou „duhu“ jako na okrajích lopatek. Budete sice vypadat jako blázni, když budete takto rychle mávat na monitor, ale jestli chcete (jako já) monitor, který na vás při nízkém jasu nebude dělat barevné bliky bliky cukrbliky, budete to muset překousnout. Jedině tak máte totiž jistotu, že si nekoupíte monitor, který by na vás tyto barevné cukrbliky dělal, když budete mít jas nastavený na nižší hodnotu. Vlevo opět vidíte ruku před HP LP2475w, vpravo před Neovo F-419.

Ruka_HP Ruka_Neovo

Pokud duhu nezaregistrujete, pak jsou dvě možnosti. Ta první je, že jste narazili na neblikající LCD. Druhá možnost je, že LCD sice bliká, ale vy to stejně nejste schopni zaregistrovat. V takovém případě jsou další dvě možnosti: buďto vám to vadit bude, nebo ne. Bohužel to většinou nepoznáte hned, ale až po chvíli používání monitoru.

Komentáře

1 | Crazy Horse | Čt 12. 3. 2009, 8:05

dakujem

vdaka, ze si mi vysvetlil co mi na tych blbych lc vlastne vadi. ked dam tomu jas na max, tak mi to svieti do oci prilis silno, ked to znizim tak mam z toho zas iny neprijemny pocit. teraz som tam dal biele pozadie, zamaval rukov a je tam duha ako nad vodopadom. mimochodom philips 170P. a nikto ma nikdy nechapal ked som tvrdil, ze kvalitny crt co mam doma je pre mna ako balzam na oci :)

reagovat

2 | rionka | St 17. 11. 2010, 17:56 | rionka.blogspot.com

zajimavy clanek. uklidnuje me, ze barevny cirkus na svem lcd doma nemam, ale vybavuju si, ze uz jsem ho v par pripadech zahledla a nekdy to blikani pozoruju i v perifernim videni. je mile zjistit, ze lidi, kteri stahuji jas na minimum, existuji :)

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.