Jak rozchodit skener HP ScanJet 5P pod Windows Vista (x86)

ScanJet5P Měl jsem tuhle trošku náladu pohrát si s Windows Vista v 32bitové (x86) verzi a tak mě napadlo vyzkoušet, jak se tenhle systém bude snášet se starým, ale pořád dobrým SCSI skenerem HP ScanJet 5P. Ono tomu skeneru je už docela dost let, ale jde o poctivý kus hardwaru, který stále plní svou funkci na výbornou (dobrá, poté, co jsem jej osobně zkalibroval proto, že skenoval šmouhatě, už ne na výbornou, ale spíše na chvalitebnou), nicméně znáte to – nový systém a starý hardware, to většinou funguje dobře v Linuxu, ale ve Windows to nebývá až tak docela pravda, zejména Windows Vista se ukázal jako dost arogantní systém ke staršímu hardwaru. A pokud jste tuto kombinaci už měli tu čest potkat osobně (tedy Windows Vista a HP ScanJet 5P), pak asi víte, že se to moc rádo nemá, protože pro tento skener nejsou pod Windows Vista žádné ovladače. A přesto to jde rozchodit…

Na obrázku vpravo je onen skener vyobrazený, jak zrovna přehrává jednu docela známou melodii, pokud si na obrázek kliknete, dostanete se na stránku CD-R serveru, kde jsme v roce 2006 názorně ukázali, co skener umí, když se mu nastaví SCSI ID na 0, podrží se jediné jeho tlačítko a zapne se (zvuk je generován krokovým motůrkem pohybujícím snímací hlavou). Konkrétně přímo s tímto kusem skeneru jsem nyní provedl zkoušku jeho instalace ve Windows Vista (na videu hrál ještě v době, kdy skenoval šmouhatě, pak jsem jej dostal do ruky já a šmouhování jsem odstranil poměrně precizním posunutím snímacího čidla, i když co do ostrosti snímání by to šlo určitě ještě vylepšit, ale je s tím děsná piplačka).

Vraťme se tedy k původnímu záměru tohoto článku, a tím je provoz tohoto skeneru ve Windows Vista. Jak bylo již zmíněno, pro tento skener neexistují ovladače pro Windows Vista, takže se zařízení ve správci hardwaru tváří jako neznámé s nenainstalovaným ovladačem. HP se k této situaci staví jako správný businessman – pro tento skener ovladače dělat nebudeme, kupte si nový. To však kupodivu není potřeba, tedy pokud používáte 32bitovou verzi Windows (nejsem si jist, ale v x64 se to asi nepovede, možná to někdy zkusím). Existuje totiž starý dobrý software HP DeskScan II, který lze nainstalovat a provozovat i pod Windows Vista. A tenhle software si na ovladače moc nehraje, přistupuje k existujícímu SCSI zařízení přímo a ovládá jej vlastními příkazy. A jak si můžete na následujícím videu všimnout, opravdu to funguje. Má to samozřejmě nevýhodu, obrázky lze ukládat v na používání ne příliš komfortních formátech (jako třeba TIF nebo BMP), ale jako nouzové řešení před vyhozením funkčního kusu poctivého hardwaru a zakoupením nového s tzv. „kurvítkem“ to stačí.

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.