Jak topí ATI Radeon HD 2900 XT

obrazekPoštěstilo se mi pohrát si se sestavičkou, ve které je relativně nový a v tuto chvíli zatím asi nejvýkonnější počin grafické divize ATI firmy AMD, Radeon HD 2900 XT, konkrétně kousek od Sapphire. Grafika je to vskutku zajímavá, a to především v negativním slova smyslu. I přes mohutný chladič dost topí a tím pádem kvůli chlazení dosti i křičí, zejména když má co dělat. Fouká z ní skutečně hezky teplý vzduch a mě jen tak z plezíru napadlo si změřit, jak moc teplý ten vyfukovaný vzduch vlastně je.

obrazek

Sestavička nesla kromě jiného procesor AMD Athlon 64 X2 5600+ a 4 GB paměti. K zatížení grafiky jsem zvolil metodu vskutku netradiční. Prostě jsem pustil jedno mé oblíbené demíko od skupinky Conspiracy, které se vejde do pouhých 64 kB. To používá ke své práci především grafiku, která vypadá na 64 kB až moc hezky (prostě „jí to nemá někde uloženou“, ale „generuje jí to“). V Catalystech jsem nastavil všechno na maximum a na 17palcovém LCD monitoru HP jsem to spustil ve Full Screenu na 1280×1024. A aby se grafička trošku zahřála, pustil jsem to třikrát za sebou.

obrazek

Za „výfuk“ grafiky jsem umístil úplně pitomý digitální venkovní teploměr s čidlem „na drátě“ kterým jsem dosud dlouhá léta měřil vnější teplotu a dá se říci, že docela dobře (nutno dodat, že vzhledem k faktu, že měří na jihu, tak když do něj praží slunko, ukazuje obvykle víc – s tím se počítá). Po třetím spuštění Chaosu (to je to demíko) se teplota jakžtakž ustálila a stoupala už jen velice pomaloučku (takže kdybych to pustil ještě několikrát, dostanu se s ní výš).

obrazek

Mno, žádná kláda teda :). Pak jsem to nechal asi hodinu (a čtvrt) „vychladnout“, to znamená, že počítač už jen nečinně běžel (žádná zátěž, jen wokenní desktop).

obrazek

No, to už se dalo snést… hlavně otáčky větráku klesly na relativně snesitelnou úroveň, i když to pořád byla nejhlučnější komponenta v PC. Každopádně závěr je jasný: Jestli chcete tichou grafiku, ATI Radeon HD 2900 XT s referenčním chlazením (tak, jak vypadá na obrázcích) fakt nebrat :).

Poznámka na závěr: Nemohu totéž říci o výkonných grafikách od nVidie. Proč? Prostě proto, že jsem s nimi ještě nepřišel do styku :-). Ale tak nějak nepočítám s tím, že výkonná nVidie bude tak tichá, abych o ní mohl prohlásit „tu fakt jo“. Tenhle článeček jsem sepsal čistě proto, že se mi „kontroverzní“ Radeon HD 2900 XT dostal do pazour. To je taková příležitost, kterou si člověk prostě nemůže nechat ujít. Tedy ne člověk, jako jsem já :-).

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.