Kinorip Simpsonovi CZ: Mnoho povyku pro nic

obrazekV pátek minulý týden informoval CD-R server o údajném prvním případu pirátství z kina u nás. Jak asi víte (a jestli to nevíte, tak vám to teď řeknu), šlo o natočení filmu Simpsomovi v české verzi, který se posléze dostal na internet, což se nelíbilo zdejšímu distributorovi tohoto díla (herdek, to by jeden neřekl, ani kdyby ho tloukli ;-).

Já se nyní nebudu zaobírat tím, jestli jde opravdu o první případ u nás, ani tím, jak moc je zoufalá osoba, která se k tomuto činu uchýlila. Mě totiž daleko více než nějaké pitomé zákony zajímá morální stránka věci, tedy jestli je, nebo není morální si v kině promítaný film natočit na kameru, což se už i u nás vehementně zakazuje a nejspíše asi i tvrdě trestá (no, ale jestli tohle má být první případ, pak se to asi dosud netrestalo)…

Uvedu důvody, proč si myslím, že je to jeden z nejparanoidnějších zákazů a vůbec kravina, co znám:

  1. Kopie pořízená během promítání v kině tradiční amatérskou cestou „kamerou se z hlediště snímá plátno a zvuk“ se v žádném případě nemůže rovnat tomu, že v tom kině opravdu sedíte. Už tady nevidím důvod to postihovat. Zamezí to snad někomu, když si takovýhle rip stáhne, že do toho kina pak nepůjde? (Ano, zamezí – tomu, kdo zjistí, že jde vlastně o kravinu, za kterou nemá cenu vyhazovat peníze navzdory tomu, že upoutávka se marketingovému oddělení vydařila na jedničku s hvězdičkou.)
  2. Zákazem natáčení v kině je podle mého názoru výrazně dotčeno právo na rozmnoženinu díla pro osobní potřebu, tím víc, když se za ní zaplatí víc peněz, než je zdrávo (v to je počítána i nutnost se do kina dopravit a sledovat zhruba čtvrthodinový blok reklam – jak pravila jedna známá italská postavička policajtovi: „buď mě pokutujte, nebo mi vynadejte, obojí nejde dohromady“). Navíc natáčení v kině nebrání žádné „účinné technické prostředky“, snad jen kromě toho, že z toho vzejde kvalita nehodná té piplačky. Skutečně nechápu jediný rozumný důvod, proč se z kina natáčet nesmí a jsou za to takové postihy, když z televize se to smí, má to nesrovnatelně vyšší kvalitu a ještě je to prakticky zadarmo (oproti situaci v kině).

Podle mě je něco špatně. Něco je hodně špatně a jestli nenastane nějaký převrat, záznamová média pozbudou smyslu, protože budou zanedlouho globálně zakázaná nebo zatížená takovými „rádoby autorskými“ poplatky, že si raději budou studenti seminárky tesat do kamene. Tím narážím na jeden z příspěvků v diskuzi na CD-R serveru pod zmíněnou zprávou, kterou tam vložil jistý „Metuzalem“ (s dovolením si její znění vypůjčím, protože sám bych to tak hezky nevymyslel…):

Komunisti kdysi dali do ústavy vedoucí úlohu KSČ a bylo snad amoralní vzdorovat komoušům? Náckové dali do zákonů likvidaci podřadných ras a bylo amoralní utéci z koncentráku? Stejně tak tihle vydřiduchové od vydavatelství ze mě teď tahají různé částky při nákupu pevných disků jen a jen proto, že protlačili shnilým úplatným parlamentem plným debilů zlodějský zákon.

(Původní znění v diskuzi CD-R serveru)

Ještě bych se chtěl vyjádřit ke dvěma odstavcům dopisu vedení distributora filmu:

Jelikož se jedná o precedentní případ, budeme s právníky řešit i mediální zprávy, které o zdroji informací o umístění ilegální kopie informují.

Bylo by velice dobré, aby takový případ nastal. Ne, nepřál bych to nikomu, ale bylo by opravdu vhodné, aby se tak stalo. Ono totiž takové informování o zdroji může být dvojího typu a přestože se může v očích nasraného distributora jednat o jedno a totéž, v reálu to může vyznít úplně jinak. Něco jiného je totiž zpráva, která říká: „Hele, tady se ti Simpsonovi dají stáhnout“ a něco jiného je zpráva, která říká třeba „…jedním ze serverů, kde bylo možné zmíněný kinorip Simpsonovi stáhnout, je i rapidshare.com…“. Obě zprávy mají totiž v základu úplně jiný cíl, přestože mohou být obě použity k činnosti, o níž se nám snaží vydavatelé a ochranné svazy nabulíkovat nepravdu, totiž že daná čínnost (stahování toho filmu) je nelegální. Není to pravda, stahování filmů (a hudby) u nás není nelegální, ať je to odkudkoliv. Naopak by měl být distributor vděčný za takovou zprávu, která vede k odhalení zdroje a ne to ještě postihovat. To už je paranoia jak prase, za kterou jednoznačně stojí vidina ztráty neúměrně tučných zisků.

Další odstavec je pak jednoznačný FUD:

Každopádně tento případ poškodil dobré jméno České republiky i v zahraničí. Podle vyjádření společnosti FOX International (součást News Corp.) to bude především znamenat zpřísnění bezpečnostních opatření pro český filmový trh.

Tento případ žádné dobré jméno naší republiky nepoškodil. Naše republika v tomto ohledu žádné dobré jméno nemá, protože „takzvané pirátství“ tu stejně v nepřehlédnutelné míře existuje. Jeden případ z tisíců přeci nemůže nějaké dobré jméno poškozovat, navíc ještě tak zoufalý, jako je umístění nekvalitního kinoripu na internet. Jestli něco poškodil, tak je to pověst republiky v kvalitních dodávkách materiálů na scénu a za to by měli být distributoři ještě rádi. Jenže oni tomu houby rozumějí (já se teda bez mučení přiznám, že tomu taky až tak moc nerozumím, protože do oné „scény“ vůbec, ale opravdu vůbec nevidím).

No a nakonec to vyhrožování o zpřísnění bezpečnostních opatření – pane řediteli Bontonfilmu, nenechte se vysmát! :)) Kdybyste opravdu chtěli, máme tu přísnější opatření už dávno, jenže vy nejdřív potřebujete precedens, abyste mohli zase o něco více lobbovat na správných mítech, protože bez něj by vás poslali rovnou do prdele. Kdyby se u nás zavedl připitomnělý zákaz natáčení v kině v roce 1989, kdy jsme u nás v rodině koupili naši první videokameru bratru za 49 tisíc (mimochodem: dodnes funguje, to jen abyste měli představu, jak se to dřív dělalo a kolik to vydrželo), nejspíš by vás rovnou zavřeli za drzost. Dnes je to jiné – máme tu „děsně nebezpečný internet“ a takováhle debilní nařízení se prosazují extrémně snadno.

Inu, s tou společností něco bezpochyby není v pořádku. Není to však na straně spotřebitelů, ale na straně dodavatelů spotřebáku a především na straně zkorumpovaných zákonodárců, kteří situaci vůbec, ale opravdu vůbec nepochopili (to u nich samozřejmě není první, ani poslední případ).

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.