Kolik toho o vás prozradí „diskrétní grafika“?

GF8800U_small

Do světa výpočetní techniky se z nedévné doby vžil poměrně pozoruhodný termín „diskrétní grafika“ nebo také „diskrétní grafická karta“. Co to je, ptá se nezasvěcená osoba? Je to termín, který u nás označuje takovou grafiku, která není integrována přímo v čipsetu základní desky nebo notebooku, ale je tam přidána navíc, ať už (v PC téměř výhradně, často i v noteboocích) formou samostatné karty do nějakého toho slotu, nebo (někdy v noteboocích) je připájena přímo na desku.

Pro pochopení tohoto výrazu musíme udělat něco jako „zpětnou analýzu“, tedy odkud sse výraz vzal. Samozřejmě pochází z angličtiny, ale praktivky všichni, kteří jej převzali, jej převzali naprosto špatně. V angličtině se totiž integrované grafice říká „integrated graphics“ a té „diskrétní“ pak „discrete graphics“. A to je problém – discrete totiž neznamená „diskrétní“, ale v tomto případě samostatná, oddělená, tedy v daném smyslu nikoli integrovaná. Výraz „diskrétní“ má pak v angličtině ekvivalent „discreet“ a jde opravdu o něco jiného (ohleduplný, případně mlčenlivý). Něco jiného pak vyjadřují pojmy „diskrétní hodnota“ (z fyziky a matematiky – „nespojitý, přetržitý“), tady pak opravdu jistá vazba na původní termín „discrete“ je. Ale proboha, diskrétní grafika, fakt se na to snažte zapomenout. Diskrétní grafika o vás prozrazuje, že se máte v angličtině ještě hodně co učit.

Komentáře

1 | D | Út 8. 1. 2008, 15:36

...

neser :-D

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.