Mé hodnocení systémů Windows od Windows 95 po Windows 7 Beta

WVistaLogoWhite Když přišel na trh operační systém Windows 2000, docela jsem zajásal. Konečně se totiž objevily Windows, které kombinují uživatelskou přívětivost Windows 98 a stabilitu Windows NT. Nicméně za čas přišly Windows XP a přestože zpočátku nešlo o operační systém lepší než Windows 2000, s příchodem SP2 už to stálo za to o XPčkách uvažovat a byla to také doba, kdy jsem na ně přešel. Ale to trochu předbíhám, nejprve bych rád řekl něco ke starším Windows…

Operační systémy Windows jsou dnes téměř nutné. Neříkám, že se nic jiného nedá používat, ale pokud chcete držet krok se zbytkem světa, bez Windows se buďto neobejdete, nebo vás to stojí dost úsilí, abyste svému okolí nezačali připadat „nějací divní“. Nechci říci, že se bez Windows nedá existovat, ale položme si otázku: Proč taková spousta lidí nadává na Windows a přitom je používá? Ne, není to tím, že by si potřebovali vylít vztek na veleúspěšném Microsoftu, není to ani tím, že jsou to masochisté. Je to tím, že systém Windows je navržen tak, aby svět tančil, jak Microsoft píská. Spousta lidí to ví, ale spousta lidí také ví, že když s tím nezačnou něco dělat všichni jako celek, nic se nestane, pokud neudělá Microsoft nějakou opravdu velmi vážnou chybu. A ta právě před rokem a něco nastala, když Microsoft uvedl na trh operační systém Windows Vista, dosud nejhůře přijímaný systém Windows v dějinách Microsoftu (pomineme-li Windows Millennium Edition, který se Microsoft vlastně ani moc prosadit nesnažil a rovnou to s ním zabalil, neboť tento systém opravdu neměl budoucnost – naproti tomu na Windows Vista vsadil Microsoft zatraceně hodně).

Kdybych měl ohodnotit systémy Windows od verze 95 až po současnost a ne příliš vzdálenou budoucnost v podobě Windows 7, dopadlo by to asi takto:

 • Windows 95 – vpravdě revoluční systém, i když to byla jen „nadstavba DOSu 7“. Přinesl nové ovládání a hodně nových funkcí, povětšinou užitečných. Byl to takový start do světa uživatelsky přívětivých 32bitových systémů Windows, až na to, že Windows 95 byl brutálně nedodělaný. Za solidně použitelnou verzi šlo označit s bídou Windows 95 OSR2 (přesněji OSR2.1, kde byla už i podpora USB). Hodnocení: 5/10.
 • Windows 98 – Microsoft si příchodem Windows 95 vytvořil velice slušné podhoubí pro své roztahování na všech možných frontách a Windows 98 byly prvním hřebíčkem do rakve Netscape Navigatoru. Integrovaly totiž Internet Explorer 4, který už byl uživatelsky přívětivý na to, aby vyšel jeden z prvních pokusů Microsoftu na dnes již velice osvědčeném poli: „lenost a nevědomost uživatele zajistí, že si uživatel nebude instalovat nic dalšího a spokojí se s tím, co je v OS“. Windows 98 byly v podstatě jen vylepšením Windows 95 OSR2.5, které již také měly integrován IE4, ovšem do Windows 98 bylo instalováno pár dalších vylepšení. Hodnocení: 4/10. Proč tak málo? Protože oproti Windows 95 nepřinesly Windows 98 nic zásadního navíc a kromě toho šlo o podobně „nedodělaný“ systém jako původní Windows 95. Proto tu mám speciální kategorii:
 • Windows 98 Druhé vydání – král mezi DOS-based Windows. Win98SE přinesly v první řadě kvalitní podporu WDM ovladačů a dramatické zvýšení stability na frontě, kde se už moc zvyšovat stabilita nedala, protože podhoubím byl stále starý dobrý DOS. Hodnocení: 7/10.
 • Windows Millennium Edition – propadák na poli DOS-based systémů. Neumožňoval zvolit spuštění samostatného DOSu (nevidím důvod, stejně na svět přišly triky, jak to udělat), nabízel pouze minimální vylepšení a velkou nestabilitu a nekompatibilitu. Dodnes si vzpomínám na několik marných pokusů nainstalovat do WinME poslední verzi DirectX bez nějaké té chybové hlášky po restartu – nezadařilo se. Za omyl, který přetrvává dodnes, považuji funkci „Obnovení systému“ (System Restore). Hodnocení: 2/10. Proč 2 a ne 1? Protože Windows ME měl i přes spoustu svých nedostatků pár světlých „okamžiků“. Za prvé byl docela svižný (subjektivně bych řekl, že i svižnější než Windows 98 SE), za druhé obsahovala jeho instalačka velkou řadu WDM ovladačů pro zvukovky, které se daly naroubovat do Windows 98 SE, protože taky uměly WDM ovladače (takový Sound Blaster 16 s WDM ovladači, to bylo jiné kafe než s VXD ;) a v neposlední řadě měly Windows ME brutálně rychlý DEFRAG. Zkusili jste někdy srovnat rychlost defragmentace svižného HDD s Defragem z Win98SE a z WinME (ve Win98SE)? Tak to někdy zkuste, odletí vám z toho ponožky. Já na to zůstal dlouho koukat s otevřenou pusou, když jsem ten fofr uviděl.
 • Windows NT4 – to, co chybělo ve Windows ME, bylo ve Windows NT4 a naopak. Windows NT4 je synonymem stability, robustnosti a svižnosti, bohužel tomu chyběla uživatelská přívětivost. Velkým nedostatkem byla absence uživatelsky přívětivé integrace byť jen Service Packů do instalačky, za své hovoří i počet Service Packů, které vyšly, bylo jich nakonec sedm, ten poslední se jmenoval SP6a. Ano, mělo to své mouchy, ale to měly Windows 95 taky. Jenže moucha Windows 95 zabila, zatímco Windows NT4 běží dál. Hodnocení: 6/10.
 • Windows 2000 – zpočátku bída s nouzí, ale s příchodem SP3 a poté i SP4 se z toho stal nejlepší 32bitový operační systém, jaký kdy Microsoft vypustil. Jak jsem již řekl, snoubí se v něm uživatelská přívětivost Windows 98 a stabilita Windows NT4. Za vyloženě velké plus osobně považuji skutečnost, že WinME přišly až po Win2000 a tudíž se do Win2000 nedostala funkce „Obnovení systému“. A ačkoli pro obyčejné uživatele nebude systém Windows 2000 až tak oceňovaný, protože s hraním her to bylo trošku horší (ale šlo to, bylo opravdu jen málo her, které jsem prostě nerozběhal), považuji jej doposud za to nejlepší, co kdy v novodobé historii pustil MS do světa, tedy na poli 32bitových OS bezesporu. Dodnes je používán ve velkém množství větších společností, neboť je méně náročný na hardware než Windows XP (neřku-li novější Windows) a neobsahuje tolik „chytrých funkcí – chytřejších než uživatel a admin dohromady“. Hodnocení: 9/10 (desítku nedostanou proto, že i tam byly drobné zádrhely – ano, správně, desítku nedostane žádný dosavadní OS od MS ;-).
 • Windows XP – jak to tak bývá, zpočátku šmejd a brak, jenže po rozkoukání se přišel zlom v podobě Service Packu 2. Mnozí odborníci se shodují na tom, že Windows XP SP2 měl být vydán za nový OS a jako takový prodáván – Microsoft by na něm zaručeně trhnul těžké peníze. Ale ono to koneckonců nebylo potřeba, prodej Windows XP i tak pokračoval dál a jen byl příchodem SP2 umocněn. Trochu nemilé je, že lidé obecně srovnávají Windows XP hlavně s Windows 98 a někdy i s Windows ME a říkají, jak je ten systém nesrovnatelně lepší. Mají pravdu, ale nevědí, že tu byly ještě Windows 2000. Jak již bylo řečeno, Windows 2000 byl systém hlavně do firem (také proto vyšel jen ve verzi Professional – pomíjím teď Server, to beztak není na doma) a v domácnostech si jej lidé moc neužili. Proto je i dnes Windows XP nejpoužívanějším OS na světě a já bych se klidně vsadil, že než vyjde Windows 7, ještě pořád to nejpoužívanější OS bude. Já na něj osobně přešel z několika důvodů: Dá se v něm konečně snadno vypnout „Obnovení systému“, obsahuje práci se vzdálenou plochou (ve srovnání s dosavadními řešeními typu PCAnywhere nebo VNC nesrovnatelně svižnější) a hlavně – podporuje mé oblíbené DVD-RAM mechaniky, které se po instalaci Panasonic driveru už se netváří jako dvě jednotky, ale jedna. Našel bych jistě ještě pár dalších věcí, ale Windows XP zkrátka obsahují inovace, které mi ve Windows 2000 chyběly. Proto jsem přešel i přes fakt, že WinXP obsahují kopici balastu, který bych rád ze systému odebral, jenže Microsoft si to nepřeje a proto to uživatelskou cestou nejde bez použití nástrojů třetích stran zasahujících do struktury OS bůhvíjakým způsobem. Hodnocení: 7/10.
 • Windows Vista – jak již bylo řečeno, nejhůře přijímaný OS od Microsoftu, který by si Microsoft přál prosadit. Windows Vista jsou značně náročné na hardware, tak náročné, že 32bitová verze již začíná nepatrně postrádat smyslu (optimální minimum pro provoz jsou 3 GB a maximum podporované paměti je ve spoustě případů jen o půl GB výše, neboť i zde platí omezení 4 GB, kam se ovšem musí vejít veškerá natvrdo obsazená paměť sežraná některými zařízeními, nejvíce z toho typicky vezme grafika). Proto se 32bitovou verzí v této situaci už ani nezabývám – prostě nemá smysl (pokud chcete provozovat 16bitové aplikace, vraťte se k Windows XP). Jinak Windows Vista obsahuje „příliš mnoho vylepšení vzhledu“ na úkor funkčnosti. Tedy ne, že by systém nefungoval, ale on tak nějak nemá smysl, není v něm nic zásadního ve srovnání s Windows XP (téměř vše, co je ve Windows Vista, lze dopáchat i do Windows XP, vylepšeným vyhledáváním počínaje a IE8 konče). A to, co je ve Windows Vista a není ve Windows XP, nestojí za řeč a dá se bez toho v pohodě obejít („x64kovost“ budu probírat extra později). Systém Windows Vista také obsahuje kýbl fíčur, které mu umožňují nebýt horší, než je, mám na mysli různé SuperFetche, ReadyBoosty a jiné nesmysly, které jen dokazují, že se Microsoft zamotal do složitosti vlastního kódu a neví, jak z toho ven (dobře naprogramovaný OS by se bez těchto podpůrných berliček obešel). Jako vyloženě nešťastné pak vidím to, že Vista zabírá na disku více než dvakrát takové místo ve srovnání s Windows XP a vlastně neumí nic navíc, pro co by se vyplatilo upgradovat. Přesto má Windows Vista něco, co oceňuji. Kupodivu – jsou to „omalovánky“, ale ne ve smyslu „omalovánky“, ale grafikou akcelerované prostředí jako takové, navíc vyvedené tak, že neruší a přitom zpříjemňuje, mnohdy dokonce pomáhá (ve Win7 je to ještě více umocněno, Aero jde ještě dále do užitečnosti). Viděl jsem i konkurenční prostředí – Compiz/Beryl na Linuxu – ne viděl, vyzkoušel jsem si ho. A nevím, na co mi je gumovost oken nebo nepřehledná 3D kostka – fakt jen pro parádu, ale já potřebuju nikoli „parádní“, ale „užitečný“ OS. Zkrátka abych to uzavřel – Hodnocení: 2/10.
 • Windows XP x64 – záměrně jsem si je nechal až na později. Je to systém, u nějž se opakuje historie jako s Windows 2000. Systém, který má těžké začátky, avšak konec s nekonečným aplausem od znalců. Ne, že bych se považoval za znalce, ale Windows XP x64 považuji za nejlepší 64bitový operační systém, který kdy Microsoft vypustil. Slýchám hodně kritiky na nedostatek ovladačů – divné, já si nemohu stěžovat, rozchodil jsem na tom zatím skoro všechno (dokonce je toho víc, než jsem rozchodil pod Vista x64 – jinými slovy co nepojede pod WinXP x64, pod WinVista x64 taky nepoběží a jestli, tak to bude nějaký nový hardware, pro který se výrobce jen neobtěžoval dělat také driver pro XP x64). Co hry? Coby, běhají, jak mají, nemám s nimi žádný problém (dlužno dodat, že je to dáno tím, že hry moc nehraji, takže se spíše spoléhám na úsudky mé drahé polovičky a tchána, kteří je hrají a kteří také provozují WinXP x64 – podle něj jsou dokonce x64 XP „o poznání svižnější než 32bit. XP, hlavně v těch hrách“, a to i v případě, že se stále hrají 32bitové hry – nevím, čím to, ale ty hry se vážně o něco svižněji načítají, ale možná je to opravdu jen subjektivní dojem). Každopádně mi Windows XP x64 umožňují právě to, co WinXP 32bit. a ještě k tomu navíc provoz více než 4 GB RAM. Ono to má něco do sebe, narvat do PC 8 GB RAM, vypnout zcela swapák (když víte, že se všem aplikacím dostane dost paměti – spousta 32bitových beztak víc jak 2 GB nedostane, ovšem každá „své“ 2 GB) a ze 3 GB udělat RAMDISK a hodit na něj TEMP, jehož vynikající vlastností je, že se po každém restartu smaže ;). Ono to má ještě jeden skvělý efekt, mít na disku RAM disk. Kromě rychlé práce s dočasnými soubory se u mě též jedná o dočasné úložiště stažených věcí z internetu. Vím, že když si je neuklidím, po restartu (nebo prostě nenadálém pádu OS, taky se to stane) o ně přijdu, takže si je rovnou uklízím tam, kam patří. Od dob, kdy používám RAM disk, se tedy bordel na mých discích nerozrůstá (zbývá jen se donutit k tomu, abych uklidil ten, který se do té doby nahromadil ;). Windows XP x64 mají jedinou, ale opravdu zanedbatelnou nevýhodu: nejsou v češtině. Mně to nedělá problém, angličtinou celkem vládnu, ale není to nic pro běžného uživatele, co angličtinou nevládne. Mezi celkem dost sympatickou vlastnost bych také zařadil skutečnost, že tento systém VŽDY prochází tzv. „kontrolou pravosti“ – ona na něm totiž nefunguje (resp. Microsoft Windows Servery 2003, z něhož XP x64 pocházejí, do WGA programu nezařadil). Hodnocení: 9/10 (lepší 64bitový OS pro mě prostě neexistuje).

No, a nakonec si dáme něco, co teprve přijde, ale už byla možnost si to osahat:

 • Windows 7 – systém, který má být kompatibilní s Windows Vista, má používat stejné ovladače a ve své podstatě má napravit chyby, kterých se Microsoft ve Windows Vista dopustil. Z toho, co jsem zatím viděl, mohu říci jediné: ANO, je to lepší než Windows Vista, nicméně NE, není to lepší než Windows XP (x64). Prozatímní hodnocení: 4/10.

Vlastně ne, na konec si dáme pár perliček:

 • Linux – WTF?! To přeci není Windows! No, ale pořád má někdo pocit, že by mohl Windows nahradit. Mno, mohl, ale má to jeden háček: Linux není Windows a dokud na něm nepoběží windowsové aplikace, nemůže Windows nahradit. Nejde to. Tak jako nemůžete loď nahradit autem, protože auto nejezdí po vodě. Ano, oba jsou to dopravní prostředky, stejně jako Linux i Windows jsopu operační systémy, ale jde o dvě natolik odlišné platformy, že si v podstatě nekonkurují. Z toho, co jsem viděl, jak běhají windowsové aplikace na Linuxu, mohu udělit jediné hodnocení: 0/10. Ano, běhá to (někdy … něco …), ale je to ještě horší než Windows Millennium Edition. Pozor, abyste si to nevyložili špatně – hodnotím tentokráte jen ten provoz windowsových aplikací, neboť tento článek se zabývá Windows.
 • React OS – nevím, neviděl jsem, nezkoušel jsem, znám jen z doslechu a co jsem se doslechl, to raději nechtějte vědět, musel bych přistoupit k zápornému hodnocení.

Komentáře

1 | xixik | St 28. 1. 2009, 20:13

Dost zkreslený pohled na věc. Nedíváš se na věc totiž z pohledu „ideální doby pro užívání systému“. U 2000 byl problém rozjet velké množství aplikací pro starší win, centrum kompatibility bída. XP naopak byli převrat díky spoustě nových vychtávek zpříjemňující práci i jen na čistém systému bez třetích aplikací. Visty podle mě má smysl užívat jen v 64 bitové verzi protože dnes už existuje obrovské množství 64 bit softwaru který je subjektivně (například WMP clasic) o dost rychlejší než 32 verze. XP 64 je podle mě systm někde na půl cesty, tuším, že skončil někde s SP1. Ovladače pro exotická zařízení jsou těžko sehnatelné, XP absolutně nemají memory managment dělaný k tomu aby obsluhoval moderní PC s mnoha GB paměti – je hloupost mít obsazeno například 300MB systémem a zbylé 3,7 GB volné kdyby náhodou. Tady kraluje jednoznačně vista či win 7.

reagovat

2 | W.I.F.T. FT W97 | St 28. 1. 2009, 22:40

xixik napsal: U 2000 byl problém rozjet velké množství aplikací pro starší win, centrum kompatibility bída. XP naopak byli převrat díky spoustě nových vychtávek zpříjemňující práci i jen na čistém systému bez třetích aplikací

WinXP měly dobré podhoubí vytvořené právě Win2000. Myslím, že to bude podobné i s Win7 (podhoubí mu dělá Vista).

xixik napsal: XP 64 je podle mě systm někde na půl cesty, tuším, že skončil někde s SP1

Pro upřesnění: skončil na SP2 a protože se jedná o Windows Server 2003, o jeho podporu strach nemám :).

xixik napsal: je hloupost mít obsazeno například 300MB systémem a zbylé 3,7 GB volné kdyby náhodou

Pardon, ale já jsem si myslel, že paměť je určena pro chod aplikací a ne systému… (jasně, systému taky, ale je na systému, aby udělal aplikacím co nejvíc pracovního místa, ne aby to celé sežral).

reagovat

3 | xixik | Čt 29. 1. 2009, 14:51

[2] W.I.F.T. FT W97: Jasný máš docela pravdu ohledně paměti pro chod aplikací, na druhou stranu vista i přes svou na první pohled nenažranost pamět při použití nějaké náročné aplikace uvolnuje…logicky to má za následek spomalení reakcí systému. U XP naopak je nejpomalejší součástí disk kdy i při opakovaných spouštěných musíš stále čekat na stejné loadingy i když ramka je krásně prázná:) Jinak přiznávám že mám poněkud pokřivený pohled na věc, s XP jsem měl po nějaké době vždy problémy se stabilitou, systém dělal velice zvláštní věci (explorer) atd, visty naopak na mě působí pohledem robustního os kde je malá šance na nějaké šílenosti. Samozřejmně že nějaké XP mám vždy případ nouze v záloze :)

reagovat

4 | W.I.F.T. FT W97 | Čt 29. 1. 2009, 23:24

xixik napsal: U XP naopak je nejpomalejší součástí disk kdy i při opakovaných spouštěných musíš stále čekat na stejné loadingy i když ramka je krásně prázná:)

No, a já mám právě raději (je to spíše subjektivní), když se něco naloaduje znovu a nemusí se čekat, než se RAMka swapne. Kromě toho na cache disku je rezervováno dost na to, abych pocítil pomalost disku při načítání aplikací spíše ojediněle (nejčastěji po restartu systému, což nedělám moc často, raději uspávám – ono to má tu výhodu, že se zachová i RAMdisk ;).

Vistu zatím hodlám vynechat (ano, hraju si s tím, ale nemám to jako primární OS), uvidíme, jak dopadne Win7. Jednoho dne nám stejně Microsoft ukončí zcela podporu XPček, výrobci hardwaru přestanou pro XPčka dělat ovladače a nebude jiného zbytí než „jít dál“, nevyhnu se tomu, tím jsem si jistý.

reagovat

5 | Nox | Pá 30. 1. 2009, 14:48

Obnovení systému

Co vlastne mas proti funkci Obnovení systému? To ze udela zalohu pred kazdou instalaci ovladace, ktery by mohl system schodit mi neprijde jako spatny napad. Ikdyz si pravda nepamatuju, jestli jsem nekdy naslednou obnovu pouzil. Jedine, co me napada je, ze zabira misto na disku. Ale takovych veci ve Windows existuje…

reagovat

6 | xixik | Pá 30. 1. 2009, 15:30

[5] Nox: Obnovení systému jsem využil jednou ze zoufalství snad ve Win ME. Problém té funkce je v tom že člověk neví co všechno obnoví do původního stavu…a používat funkci která ani neřekne, co udělá se mi zdá šílené :) Na druhou stranu ve svém okolí znám spoustu lidí kterým se „něco pokazilo“ a obnovení jim pomohlo.

reagovat

7 | W.I.F.T. FT W97 | Pá 30. 1. 2009, 15:38

[5] Nox: Je to právě o tom zbytečném zabírání místa na disku. Systém Windows obsahuje tunu věcí, bez kterých bych se obešel a každý bajt je dobrý. Argumenty, že máme dnes obrovské disky, neberu. Místo na disku není proto, aby se na něm roztahoval systém, ale data uživatele ;-).

reagovat

8 | xixik | Pá 30. 1. 2009, 22:54

[7] W.I.F.T. FT W97: A co si myslíš o funkci předchozí verze u Vist Ultimate? Myslím že pro případ potřeby je to docela užitečné.

reagovat

9 | Nox | So 31. 1. 2009, 11:10

[7] W.I.F.T. FT W97:W.I.F.T.: To te chapu. Osobne mi docela dost chybi v XP neco jako integrovany nLite. Proste moznost si stejne jako ve Win 98 vybrat co chci nainstalovat a co ne. Prvni vec co delam po reinstalaci a nainstalovcani driveru/updatu je ze vypinam zbytecnosti. Aspon kdyby vsechny ty nastaveni sli vyexportovat do 1 souboru, projizdet to rucne je otrava.

reagovat

10 | W.I.F.T. FT W97 | Ne 1. 2. 2009, 12:55

Nox napsal: Aspon kdyby vsechny ty nastaveni sli vyexportovat do 1 souboru, projizdet to rucne je otrava

Už strašně dlouho se přemlouvám k tomu to udělat ;)

reagovat

11 | Nox | Po 2. 2. 2009, 17:29

Jak?

[10] W.I.F.T. FT W97: A proboha jak to chces udelat?

reagovat

12 | W.I.F.T. FT W97 | Po 2. 2. 2009, 18:26

[11] Nox: Přibližně takto: Drtivá většina toho nastavení je záležitostí modifikace registru. Stačí jen najít, kde to je a sestavit patřičný REG soubor, případně se to dá pořešit jako dávka. Zkrátka když to nebude jeden soubor, bude jich to víc, ale všechno se bude aplikovat tak nějak „na jeden klik“ ;).

reagovat

13 | xixik | Po 2. 2. 2009, 19:51

[12] W.I.F.T. FT W97: A co třebavytvořit si image čisté instalace třeba Acronishem se vším všudy a pak jen používat?:)

reagovat

14 | Nox | Po 2. 2. 2009, 21:12

Klobouk

[12] W.I.F.T. FT W97: Klobouk dolu, jestli se ti to podari. Ja pouzivam na PC par uprav v registrech pro dosazeni nekterych zvlastnosti (zruseni bublinkove napovedy, recent dokumentu ve startu) a nikdy se mi to nepodarilo uspokojive zazalohovat jako klice v registru.

reagovat

15 | W.I.F.T. FT W97 | Po 2. 2. 2009, 21:13

[13] xixik: Už jsem měl rozdělanou takovou instalaci krátce před tím než vyšel SP3. Obsahovala SP2, asi 186 záplat a oprav (včetně několika neveřejných) a kopici „pro mě rozumného“ nastavení. Instalátor probíhal ve stylu Windows 2000 a nesáhl na to ani bajt nLite apod.

reagovat

16 | hyneg @ | St 18. 2. 2009, 21:24

XP x64

Taky jsem značným zastáncem systému XP x64, běhá jako víno. I ta čeština není problém, lze tam doinstalovat „language MUI pack“ s Windows Server 2003, což počeští vělkou část systému (ne zcela vše). Jediné co mi vadí je absence podpory Microsoft Live Aplikací (např. LiveSync) ze strany MS, to opravdu nechápu. Podařilo se mi na XP x64 rozjet LiveMesh, ale víc ani ťuk. Kdyby jste někdo věděl jak na to ...... uvítám ....... Čest práci…

reagovat

17 | Pavel Peiker @ | Út 31. 3. 2009, 16:50

Prosba

Dobrý den , plne s Váma souhlasim.Nové PC zakoupene s OS Vista je pro me tragedii.Po stazeni prohlizece Explorer 8,mi najednou k dovrseni vseho prestala fungovat klavesnice a to v casti pismen s hacky,jak je ostatne vidno.Pro ilustraci mi to pise od e s hackem po z s hackem toto:a Y~.I kdyz to neni patrne problem Visty ,ale spise problem prohlizece Explorer 8,netusim jak se toho zbavit,takze jsem chtel prejit na explorer 7 jenze ouha.ten jede pouze pod XP.Nevim jak z toho ven. K preinstalovani PC na Windows XP,bych patrne musel zakoupit novou licenci. Pri pouziti na pr.Modzilly se tato anomalie nevyskytuje. Pokud vite, tak prosim poradte. Dekuji Peiker Pavel Brno

reagovat

18 | W.I.F.T. FT W97 | Út 31. 3. 2009, 20:10

[17] Pavel Peiker: Nemám to sice vyzkoušeno, ale nedělal bych instalaci IE7 přes IE8. Prostě bych zkusil odinstalovat IE8. Je jen otázkou, zda se tím problém vyřeší (některé problémy se dovedou u některých aplikací zanést do systému tak dobře, že nezmizí ani po odinstalaci aplikace, která problém způsobila, zejména má-li to cosi do činění s fonty).

reagovat

19 | TomK | Pá 26. 6. 2009, 15:37

W2k8, W2k8 R2 x64 RC

Jen doplnim Win, ktera zde (z pochopitelnych duvodu) zminena nejsou.

Win2008 Server – Netreba se bat serveroveho OS. Po drobnych upravach se chova jako bezny desktopovy system, ovsem robustni a stabilni, vcetne par „serverovych“ ficur, ktere vyuzije i bezny uzivatel. Zajimavost: Pro studenty je dostupny zdarma (akce Dreamspark) . Ovladace HW funguji vsechny urcene pro Win Vista. Par neposlusnych programu, tvrdosijne vyzadujicich desktopovou verzi OS, se dalo vetsinou ohnout. Jedine minus je omezeni na 4GB u 32-bit verze (mysleno u Standard Edition – to je ta zdarma v DreamSpark). Hodnotim 8/10

Win2008 R2 x64 – zatim pouze ve verzi RC, nicmene stabilni. Ovladace jako V7, vzdyt je to tez stejne jadro. Mel jsem obavu z 64-bit ovladacu, ale zatim vse beha, snad krome prastareho fotaku jako webkamery, co nepodporoval standardy. Dokonce detem behaji hry, coz jsem prekvapen stejne jako WIFT u XP x64. Hodnoceni 7/10 – je to jen RC.

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.