Měděný ZeroTherm Motýl a 12cm Noctua: kombinace, která nezklame

Noctua_NF-S12–1200ZeroTherm_BTF95Tak jsem si tak jednou vyzkoušel, jaký význam má vlastně téměř neslyšitelný větrák Noctua NF-S12–1200, co mám v PC. A zjistil jsem, že docela velký. Abyste rozuměli, v mém PC je nyní Athlon X2 5000+ a drtivou většinu času se fláká. Ale občas ta trocha výkonu prostě potřeba je a nastoupí na řadu i obě jádra, takže se procesor i trošku zapotí. Jako tuhle, když jsem kódoval do XviDu nějaké to video a napadla mě taková myšlenka: zkusit větrák (Noctua), který odvádí teplo od procesoru ven ze skříně, na chvíli zastavit a sledovat, co to udělá s teplotou. Nad chladičem procesoru je totiž ještě zdroj a jeho větrák, tak jsem si říkal, jestli to, co vyexpeduje z procesoru měděný pasiv ZeroTherm „motýl“ BTF95, stihne odehnat ven…

PC_BTF95_NF-S12–1200

Na obrázku vidíte, jak je to vlastně v mém současném PC uspořádáno. Ona ta fotka není až tak docela aktuální (jiná je hlavně grafika, na obrázku je ATI Radeon HD 4850, v reálu je to nVidia GeForce 7950 GT), ale základ je stejný, tedy procesor a jeho způsob chlazení. Musím říci, že s docela drahým měděným ZeroThermem „Motýl“ jsem tenkrát udělal velice dobře, jde o chladič, který pracuje opravdu skoro „sám“ a ke štěstí mu stačí opravdu málo. Já jsem do role „štěstí“ obsadil kvalitní větrník Noctua tak, aby hnal teplo ven ze skříně, přičemž jsem za tím účelem udělal do skříně takový ne příliš vydařený kráter (dneska bych to už taky dělal jinak, bo na to mám už cajky ;), ale svůj účel to plní a do zadní části PC stejně není vidět (je u stěny). Skříň je pochopitelně za normálního provozu uzavřená, v bocích jsou spíše „symbolické dírky“, nicméně ke chlazení ještě napomáhá dvojice sériově zapojených 8cm větráků před pevnými disky (foukající vzduch dovnitř).

Když jsem na grafu uviděl 58 °C (tato hodnota vypadla se SuperIO čipu Fintek F71882F, který sleduju raději, protože hodnota, kterou vrací „Core K8“ je neuvěřitelně nízká), napadlo mě zastavit větrák Noctua ze zvědavosti, jestli to stihne větrák od zdroje uchladit. Vložil jsem tedy do vrtule papírek a čekal. Teplota začala růst prakticky lineárně a když se dostala na 64 °C, moje odvaha byla pryč (hlavně jsem nechtěl riskovat znehodnocení kódovaného videa). Papírek jsem odstranil, nechal video dál kódovat a Noctuu vyřešit vzniknuvší problém. Po chvilce se teplota vrátila „na své“.

Teploty

Pro zajímavost jsem také zachytil i ostatní grafy. Zelenou barvou je zobrazena teplota CPU vracená čipem Fintek, červenou tímtéž čipem vracená teplota desky, modře je znázorněna teplota grafiky GeForce 7950 GT se standardním nanicovatým „chladíčkem“, která je umístěna pod procesorem, no, a šedivě je teplota procesoru čtená přímo z „AMD K8 Core“, ta je zhruba o 12 °C nižší než ta, kterou vrací SuperIO čip Fintek. Na grafu je zajímavé, že jak se zvedla teplota procesoru, ohřál se nejspíše veškerý vzduch ve skříni a trochu to pohnulo i s teplotou grafiky a základní desky.

Za chvilku skončilo i kódování videa a nastala doba klidu, kdy frekvence procesoru spadne ze 2,6 na 1 GHz a dochází tak jeho k postupnému ochlazování. Během zátěže se nikterak nezvyšují otáčky chladiče, který si tiše běhá na svých (prý) zhruba 1 300 otáčkách.

Teploty

V tu chvíli pochopitelně dramaticky klesla hlavně teplota procesoru, která se po čase ustálila zhruba na 24 °C (a v ten moment „AMD K8 Core“ hlásí oněch nesmyslných 12 °C, když je okolní teplota vzduchu značně vyšší – občas podezřívám AMD, že opravdu vpáchali do 65nm procesorů tajně Peltiera a neudělali kolem toho vůbec žádný humbuk ;-).

Závěry jsou jasné: ZeroTherm Motýl je spíš ledový drak (je-li PC v klidu, není žádný problém na něm udržet ruku, skutečně to připomíná chladný kov, i když trochu vzdáleně ;-) a Noctua, která sice slyšet je, když se chce, ale v tom okolním hluku ji nevnímám, rozhodně svůj význam má. Pokud bych měl dělat tiché a dobře fungující chlazení, tahle kombinace rozhodně nezklame. Ještě bych rád dodal, že chladič je „podmáznutý“ tekutým kovem Coollaboratory Liquid Pro ;-).

Komentáře

1 | David Ježek | Út 19. 8. 2008, 19:56

mno

ano, výborná kombinace, ale rejpnu ti i tady: chladič s větrákem dá v součtu ~1600kč, přičemž X2 5000+ koupíš za 1100Kč … ehm, trochu nepoměr :-D

reagovat

2 | W.I.F.T. FT W97 | Út 19. 8. 2008, 22:33

Ceny a výhled

[1] David Ježek: Tenkrát, když se to kupovalo, byly jiné ceny: procesor stál skoro 33, chlazení 18 stovek včetně Coollaborky ;) Sice to pořád ještě není poměr nijak zvlášť extra, ale investice do chlazení je jednorázovka a dá se použít opakovaně (dokud to bude na kompatibilní socket, což v případě AMD ještě nějaký ten pátek bude), zatímco procesor jednoho dne přestane stíhat a nahradí jej jiný a do dalšího chlazení investovat netřeba.

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.