Mini recenze webového prohlížeče SeaMonkey 2.0 Beta 1

SeaMonkey_logo Možná to víte, možná to nevíte, ale pro prohlížení internetu nepoužívám ani Internet Explorer, ani Firefox, ani Operu, ani Google Chrome a ani Apple Safari. Používám prohlížeč na okraji zájmu drtivé většiny uživatelů internetu, který má kořeny ve starém „dobrém“ Netscapu, jenž byl mým vůbec prvním webovým prohlížečem, kterým jsem poprvé vlezl před dávnými lety na internet. Starý Netscape postupem času zmigroval do aplikační sady Mozilla Suite a byla to právě Mozilla, která na základech Netscapu vystavěla Firefox a dotáhla ho na druhý nejpoužívanější prohlížeč na světě, který směle atakuje pozici toho prvního, tedy Internet Exploreru. Mozilla pak od dalšího vývoje Mozilla Suite upustila a projektu se chopila komunita a pod záštitou Mozilly jej nadále vyvíjí pod názvem SeaMonkey. Prohlížeč jako takový má stále hodně příbuzného se starým Netscapem, zejména pokud jde o základy ovládání, vzhled a způsoby nastavení. Je však i v porovnání s Internet Explorerem dost líný a já se nebojím říci, že je to mrcha mrchutá nechutně se vlekoucí. Důvodů, proč používám SeaMonkey, je více. Za prvé je to příbuznost ke starému Netscapu, takže ovládání a vůbec zvyk při přechodu z IE – šlo to docela rychle (tuším, že to bylo v dobách IE 5 až IE 5.5). Za druhé to byla bezpečnost, potřeboval jsem přejít z IE na něco lepšího (což bylo tenkrát v podstatě cokoliv), s IE jsem se v těch dobách několikrát nemile spálil. No a za třetí – Evžen Polenka mě svého času navedl na sympatický doplněk Mozilla Suite jménem MultiZilla, který používám doteď a který výrazně rozšiřuje možnosti ovládání tohoto prohlížeče, zvykl jsem si tam už na pár věcí, bez kterých si připadám jak bez ruky a navíc tento doplněk není pro Firefox a nefunguje na něm. To je asi hlavní důvod, proč setrvávám u líné SeaMonkey.

Tvůrci SeaMonkey však po delší době alfaverzí vypustili první betaverzi řady 2.0 a já se rozhodl tomu zase po čase dát šanci a nefinální stádium SeaMonkey vyzkoušet. A rovnou jsem udělal srovnání ve známém benchmarku Peacekeeper od Futuremarku, takže se můžete nyní podívat, jak je na tom s rychlostí SeaMonkey 2.0 v porovnání s některými dalšími významnými prohlížeči…

Mezi tyto významné prohlížeče pasuji:

  • SeaMonkey 2.0 Beta 1 – o tom je nyní řeč
  • SeaMonkey 1.1.17 – předchozí generace prostě ve srovnání nemůže chybět (1.1.17 je aktuálně nejnovější verzí z této řady)
  • Firefox 3.5.2 – SeaMonkey 2.0 Beta 1 je postavena na základech Firefoxu 3.5.1, na ten však vyšla již aktualizace, takže nejčerstvější je 3.5.2
  • Internet Explorer 8 – nejnovější verze nejpoužívanějšího webového prohlížeče v testu také nemůže chybět – testováno přímo ve Windows 7 (stejně jako všechny ostatní prohlížeče)
  • Safari 4.0.2 – tento prohlížeč šel do testu proto, že o sobě tvrdí, že je nejrychlejší. Tedy přesněji tvrdí to o něm i dosavadní výsledky Peacekeeperu

No, nebudu dlouho chodit kolem horké kaše a ani se nebudu moc zabývat tím, co vlastně Peacekeeper měří (samozřejmě, není to všechno, test je zaměřen na určité věci), jen ještě dodám, že všechny testy proběhly na čerstvé instalaci Windows 7 x64 Ultimate na počítači s:

  • CPU: Intel Core 2 Quad Q9450 (2,66 GHz)
  • MEM: 4 GB DDR2–1066
  • VGA: ATI Radeon HD 3850 512 MB
  • HDD: Western Digital Raptor 74GB (trošku starší, ale co ;-)
  • Připojení k internetu: asi tak 10Mbit/s, ale na výsledky by to nemělo mít vliv.

Tady je celkové skóre:

Vysledky

Sami vidíte, že současná řada SeaMonkey (1.1.x) je skutečně „líná jako prase“, línější než Internet Explorer (a to už je co říct). Chystaná řada 2.0 to momentálně hodně napravuje a blíží se Firefoxu řady 3.5, která je jejím vzorem, ale na jeho rychlost nestačí (chtěl jsem napsat „zatím“, ale ono to asi nikdy lepší nebude). Safari je tam jen pro dokreslení, kde je dnes vlastně nastavena laťka maxima, tento prohlížeč je skutečně drak.

Nyní podrobněji:

Detail_Safari402
Detail_FF352
Detail_SM20b1
Detail_IE8
Detail_SM1117

Zajímavé je, že v testu renderingu je Safari o kousek poražen jak Firefoxem 3.5.2, tak i z něj vycházející SeaMonkey 2.0 Beta 1. Jinak je jasně nejrychlejší ve všem ostatním, speciálně Dynamic Object Model má nechutně vymakaný ;-) (aha, pardon, špatně koukám, Firefox 3.5.2 jej poráží v Canvasu (Complex Graphics), ale tento test není zahrnut co celkového skóre, protože jej ne všechny prohlížeče umí). Internet Explorer 8 poráží pomalou SeaMonkey 1.1.17 ve všem, kromě testu Canvasu, který IE8 vůbec neumí. Naopak nová verze SeaMonkey poráží Internet Explorer ve všem.

Co říci závěrem? Není všechno zlato, co se třpytí, říká jedno přísloví a na SeaMonkey 2.0 to určitě platí. Pro mě je tento prohlížeč zatím spíše problematický, a to především z toho důvodu, že se na něj nedá nainstalovat ani speciálně pro novou generaci šitá verze MultiZilly, protože ta je ještě šita na míru alfa verzím. Tohle už je Beta a vrtat se mi v tom XPIčku nechce, abych to nainstaloval. Nechám to na tvůrcích. Trochu – vlastně trochu víc mi vadí, že si nová SeaMonkey s sebou instaluje i poštovního klienta (děkuji nechci, používám již nějaký ten pátek Thunderbird 3 a nemám rád ten styl SeaMonkey, kdy vlastně zavřením všech oken prohlížeče pořád ještě nerestartuji SeaMonkey jako takovou, protože mi pořád běží pošťák – to je pro mě dost vopruz). Doufám, že do finální verze dostanou tvůrci rozum a udělají instalátor tak variabilní, jako byl doposud. No a konečně je v SeaMonkey několik kosmetických změn, z nichž asi nejvíc mě pálí správce stahování. Ten je sice vylepšen o pár drobností, ale víc mi připomíná ten ve Firefoxu a ten mi tedy nevyhovuje. No, uvidíme, jak to nakonec dopadne. Každopádně zatím hodnotím pokrok SeaMonkey kladně – je vidět, že to někam směřuje (s dlouhými pauzami u alfaverzí to chvílemi vypadalo, že už to zdechlo). Teď jen doufat, že to směřuje správným směrem. Nechci, aby byl ze SeaMonkey prohlížeč pro lamy. Chtěl bych, aby SeaMonkey v podstatě zůstala, jaká je, jen aby se urychlila, přidala HTML 5, zapracovala na podpoře standardů a vůbec. Jo, a ještě drobnost na závěr – oblíbený ACID 3 test ;-):

SM2.0_Acid3

Asi sami uhádnete, jak k tomuto výsledku první betaverze SeaMonkey 2.0 došla – stejný totiž vytvoří Firefox 3.5.2 ;-). Docela pokrok na to, že SeaMonkey 1.1.17 neprojde ani ACID 2 testem (ACID 3 dá jen 52/100, nenakreslí čtverečky, ale na sobě ležící šedé panely a samozřejmě kočičku ;-).

Komentáře

factory coach outlet

Thank you for yor post!it is amazing!i like it!

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.