Nova-supported Microsoft FUD: Počítač vám zčerná!

Microsoft spustil novou reklamní masáž s podtextem „Nečekejte, až se váš digitální svět ponoří do tmy“, která spočívá v tom, že nelegální Windowsy „zčernají“. Ono to v reálu znamená, že se přepne plocha na černou barvu a objeví se na ní informace o tom, že „tato kopie systému není pravá“. Následuje 30denní lhůta na legalizaci, během které bude uživatele každou chvíli buzerovat hláška o nelegálnosti systému, atd. atd.

To, co z toho udělala média, jmenovitě TV Nova, to je doslova tutus brutus. Nepřesné, zavádějící a místy i lživé informace, které mají v lidech vyvolat strach, pochyby a nejistotu. „Společnost Microsoft začala právě dnes prohledávat pomocí internetu všechny počítače v České republice, zda v nich není kradený program Windows Vista“, uvádí svou reportáž Tomáš Haupvogel, aniž by si uvědomil, že Microsoft se v žádném případě nemůže skrze internet dostat do opravdu všech počítačů. Pomineme-li slovíčkaření typu, že ne všechny počítače v ČR jsou připojeny k internetu, je tu jistá skupina lidí (ne moc velká, ale pár tisíc uživatelů to bude), kteří používají jiný operační systém než od Microsoftu, typicky Linux, někdo i Mac OS X (ale i tam může běžet Vista), popřípadě mají starší systém Windows, který „slídění na ne/legálnost“ prostě nepodporuje. Zdaleka to není jediná nepřesnost…

poslete_Microsoft_do_prdele

Pakliže bude tento nelegální program v počítači nalezen, tak počítači úplně zčerná obrazovka a objeví se na ní pouze několik informací, že počítač pracuje s nelegálním softwarem.“ Tohle je asi jedna z největších pecek na celé reportáži, fráze „počítači úplně zčerná obrazovka“ totiž vyvolává v uživateli neznalém podobný dojem, jakoby byl informován, že mu shoří monitor. Obrazovka, přesněji řečeno to, co zobrazí, však nezčerná celé, Windows prostě nastaví černou barvu jako pozadí plochy a bude to cyklicky opakovat každou hodinu pro případ, že by si uživatel sám nastavil něco jiného, třeba obrázek.

Pakliže tak neučiní (zlegalizovat software do 30 dnů), bude vyzván, aby si uložil svá osobní data a jeho počítač prostě přestane fungovat“, uvádí se dále. Opět perfektní chyták na neznalé uživatele. Počítač ve skutečnosti fungovat nepřestane, Microsoft si nemůže dovolit počítač zcela znefunkčnit. Počítač fungovat bude, jen systém Windows Vista bude prostě požadovat aktivaci a bez ní uživateli nedovolí pracovat.

Naší strategií je především uživatele varovat, vysvětlit mu, jakým způsobem může zakoupit legální software“, vysvětluje kampaň manažer divize Windows Client Tomáš Koška z Microsoftu. No nevím, pane Koško, jestli je právě tohleto nejlepší způsob, jak uživatele varovat. Ale chápu, varovali jste už dost dlouho a je třeba přitvrdit. Jen si musíte uvědomit to, co říkal už prezident divize obchodu Microsoftu Jeff Raikes na Morgan Stanley Technology konferenci v San Franciscu v březnu roku 2007: „Pokud budou uživatelé krást software, chtěli bychom to být my, komu bude kraden, než někdo jiný.“ Opíral se přitom o skutečnost, že i nelegální uživatel je potenciální budoucí legální uživatel, který zaplatí. Takže dělat bububu ano, ale jen do té doby, dokud se uživatelé dostatečně nenaserou a nepošlou vás do prdele, vážený Microsofte. Je potřeba si uvědomit a zaznělo to i v reportáži na Nově, že pořád budou existovat lidé, co zkrátka za software nedají ani floka a budou-li MUSET nějaký používat, i přes spoustu nevýhod se raději uchýlí k legální variantě zdarma, než by zaplatili za Windows. Je zcela jasné, že kdyby systém Windows nebylo od začátku technicky možné používat nelegálně, nejednalo by se dnes o systém s drtivě majoritním podílem na trhu.

Je to určitě krok správným směrem. Když někdo krade auto, zazní alarm. Piráti budou mít těžší život.“ Tento blud vypustil z úst s drzostí sobě vlastní Jan Hlaváč ze společnosti Mediakom, který dělá mluvčího u nás právně neexistující tzv. protipirátské organizace BSA, za kterou stojí v první řadě Microsoft a jejíž praktiky vyhrožování dávno rámec zákona překročily. Pan Hlaváč buďto lže, nebo ví o nelegálním používání softwaru asi tolik, co žížala o pilotování Boeingu 737 verze 800. Zatím to bylo ve většině případů naopak. Legální uživatel je ze všech stran buzerován chybami v softwaru a opakovaně šmírován, co kdyby náhodou, zatímco skutečný „pirát“, jak je dnes moderní nazývat člověka, který jen užívá software v rozporu s licencí, má nohy na stole, protože dávno ví, jak se dá zmiňované „antipirátské“ opatření obejít. Zmiňuje to i reportáž na Nově: „Vědomí uživatelé kradeného softwaru se ale podobnými kroky prý odradit nenechají“, načež následuje ukázka rozhovoru se studentem, který nemá peníze, tvrdí, že software nevyužívá ke komerčním účelům a proto se necítí vinen a Visty by si klidně stáhnul znova.

Co je však už skutečně alarmující, ozývají se i lidé, kteří vědí, že mají Windows legálně, a zjišťují, zda tomu tak skutečně je. Tohle přesně popisuje výraz FUD – Fear, Doubt, Uncertainity, čili strach, pochyby, nejistota. Kdyby byl FUD u nás trestný, tak tímhle by se dal možná zamáznout celý státní dluh.

Abych to za sebe uzavřel: Nemám nic proti Windows, osobně je považuji za docela dobrý systém. Hnusí se mi však praktiky Microsoftu, mezi něž patří i tato a spousta dalších. Microsoft skutečně zneužívá svého dominantního postavení a monopolu na Windows a dokud mu to my, uživatelé, budeme tolerovat, a to i nelegálním používáním Windows (každý den si opakujte před spaním: „raději vůbec než nelegálně!“), bude mu to procházet. Proto má tato zpráva už v úvodu ten banner, který má.

Komentáře

1 | djezek | St 23. 4. 2008, 14:32

lépe bych to nenapsal ;-)

reagovat

2 | David | Ne 27. 4. 2008, 11:34

Dobrej komentářek… ;-)

reagovat

3 | alt38 | Út 6. 5. 2008, 15:16

souhlas

reagovat

4 | mira38 @ | So 24. 5. 2008, 1:04

tak dobrej clanek jsem uz dlouho necet.osobne hraju ligu za XP a dokavad mne meco nedonuti tak at si vistu strci nekam.beztak se za chvili najde nejakej chytrej cech co jim celou jejich obranu rozboura a i ta extra vista se bude chvat nelegalne lega

reagovat

5 | ---- | Ne 31. 8. 2008, 22:57

Jsem úplně blbá, co se týče počítačů. Mám XP a začlo mě blikat, že si mám aktivovat system Windows, mám to nechat a nic se nestane, nebo si zkontrolovat jak na tom jsem (počítač jsem dostala se vším všudy a vůbec netuším, jak na tom jsem) a koupit

reagovat

6 | W.I.F.T. FT W97 | Po 1. 9. 2008, 8:21

[5] ----: Pokud systém říká, že je vyžadována aktivace, tak bych to rozhodně udělal – nejsnazší je to přes internet. Pokud je v tom PC legální systém (tzn. že ho tam dodavatel dodal legálně), aktivace normálně projde a bude to v klidu. Základem legality systému je, pokud se nepletu, nalepený štítek COA (tzv. „certifikát pravosti“) a případně faktura od PC, kde je napsáno, jaký systém byl s PC dodán – to pro případ, že by nebyl internet, nebo aktivace přes internet z nějakého důvodu selhala – pak by bylo potřeba ji provést telefonicky (nejsem si jist, ale systém by měl v takovém případě říci, na jaké číslo je potřeba zavolat).

Toto je opruz, kterým Microsoft děkuje svým legálním uživatelům. Piráti s něčím takovým do styku buď vůbec nepřijdou, nebo podstupují méně či podobně náročnou proceduru, aby se podobně otravných hlášek zbavili.

reagovat

7 | rionka | St 17. 11. 2010, 17:44 | rionka.blogspot.com

hezky pekne. dnes, po rocnim pouzivani uzivatelsky privetive linuxove distribuce, mi tyhle veci prijdou skoro jako z jineho sveta… ale je dobre na ne nezapominat.

reagovat

8 | W.I.F.T. FT W97 | St 17. 11. 2010, 22:19

Linux… ?

[7] rionka: Která to je, jestli se smím zeptat? (čirá zvědavost, víc v tom netřeba hledat ;)

reagovat

9 | Jitka @ | Pá 17. 12. 2010, 21:29

tak a je to tady mě zčernala plocha a píše mi to že mám nelegální windows, nevím jestli to souvisí s tím, že jsme tak před měsícem měnily hlavní desku, co s tím.....

reagovat

10 | W.I.F.T. FT W97 | Ne 19. 12. 2010, 0:02

[9] Jitka : To s tím pravděpodobně souvisí. A pokud to byla OEM verze Windows (což je také pravděpodobné), je skoro jisté, že po výměně desky se skutečně instalace Windows stala nelegální. Takové jsou totiž (jestli se nepletu) licenční podmínky OEM verze Windows. Deska měnit se prostě nesmí, její výměnou se stává počítač novým.

OEM licence Windows se váže vždy na konkrétní počítač, takže pokud byla vyměněna deska, stal se z toho počítač jiný a pro něj je potřeba pořídit licenci novou (OEM licence je nepřenosná).

Dá se to vyřešít ne zrovna snadno. Pokud stará deska odešla, správný postup by byl takový, že by se pořídila nová, ale tatáž, a to ještě papírově „v rámci reklamace“, nebo „opravy“. Pak lze Microsoft přesvědčit, aby Windows aktivoval i na nové desce, protože její výměnou nedochází k vytvoření nového počítače, ale k opravě stávajícího. I když nevím, jestli to teď už není postavené tak, že ani toto nepomůže, že prostě „deska dělá počítač“ a výměna desky z jakéhokoli důvodu je důvodem ke ztrátě platnosti oné OEM licence.

Preventivní řešení je dražší. Koupit nikoli OEM licenci, ale plnou, tzv. „krabicová“ (nebo také „retail“) verze (rozdíl nějaká ta tisícovka). Ta je pak legálně přenosná z počítače na počítač, pouze je tu omezení, že systém smí být instalován pouze na jednom. Pokud ale z jednoho počítače instalaci odstraníte, máte právo ji legálně nainstalovat na počítač jiný.

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.