Objevil jsem Schism Tracker

Schism_Tracker_logo Parafrázoval bych známý citát „kdybych nebyl hlupákem, nestal bych se …“ a místo medvěda bych doplnil něco, co se rýmuje podstatně více. Zkrátka jsem minul existenci naprosto superního remaku mého oblíbeného programu Impulse Tracker na tvorbu hudby, který se jmenuje Schism Tracker a klade si za cíl vypadat co nejvíce jako Impulse Tracker. A zatímco IT je čistá DOSovina, jejíž vývoj skončil v minulém tisíciletí a navíc je psaná komplet v assembleru, což ztěžuje a v některých případech vlastně znemožňuje portování na jiné platformy SchT (budu s dovolením užívat tuto zkratku) je multiplatformní záležitost fungující dokonce i na jiných než x86 architekturách, jejíž první verze, jestli dobře koukám, vyšla zhruba v lednu roku 2006. SchT je ale v první řadě ještě lepší (až na pár drobných bugů) než jeho vzor. Základem je stejné ovládání, stejný vzhled, kompatibilita i s IT formáty a mnoha dalšími, to vše zvládá takřka na jedničku, za celou svou krátkou dobu jeho používání jsem přišel jen na dvě drobné chybičky, se kterými se dá žít (s jednou více, s jednou méně, ale dá).

Pokusím se vám v názorném videu ukázat, jak vlastně Schism Tracker vypadá. Bude to takový velice letmý náhled na oba programy (IT jsem dodnes používal ve Windows skrze DOSBox, což chodilo poměrně dobře, jen jsem musel přimět procesor, aby makal na konstantní (nejsnáze plné) frekvenci, jinak „přeskakoval“ zvuk) a uvidíte, že SchT je opravdu zdařilý remake IT…

Kdybych se měl ještě vrátit k těm chybičkám, které jsem zaznamenal (abyste to pochopili, měli byste mít alespoň trochu šajna, co vlastně práce v trackeru obnáší), tak tou menší a téměř zanedbatelnou chybičkou je slyšitelně lupající „nástup“ některých samplů (ale dá se to ignorovat, výsledek se stejně přehrává v XMPlayeru ;). Druhá je o něco vážnější, ale jak jsem již řekl, dá se s ní existovat, sice obtížně, ale dá. Totiž při editaci a přehrání samotné noty v zápisu SchT z nějakého důvodu ve většině případů ignoruje efekt Offset, který má způsobit přehrávání daného samplu až od dané pozice, nikoli od začátku. Zjistil jsem, že ten efekt při přehrávání noty (nebo celého řádku) zabírá spíše výjimečně, rozhodně se na to nedá spoléhat. Ale při přehrávání celé skladby nebo patternu je efekt korektně zpracován, takže to není tak strašné. Blbé je, že když se odhaduje ta pozice, odkud to bude hrát, tak se to dělá dost špatně, když vám to samotnou notu nezahraje korektně ;).

Krátce k té ukázce. Je v ní zachycena prozatím rozpracovaná a nikde na internetu neumístěná skladba, která si na paškál opět bere zvuky z Windows, jako „Lopata, beton“, ovšem tentokráte nikoli výhradně, přidány jsou dva drummixy, jeden bez ducáku, druhý podobný s ním. Uslyšíte tedy rozpracovanou krátkou verzi, ve které zatím nemám moc čas (a inspiraci) pokračovat, takže snad někdy, ale vystavit to zatím nehodlám.

Jinak k tomu, co se mi na SchT fakt líbí a co je v této ukázce dobře vidět i slyšet: Schism Tracker podporuje celé stereo samply, což znamená v reálu o více než 50 % méně práce při dělání s nimi, protože v Impulse Trackeru (v tom je ještě udělán Lopata, beton) jsem to musel vždy řešit extra samply pro každý kanál a tedy dvěma kanály, každý nastavený sám do jednoho reproduktoru. V SchT stačí vzít celý stereo sampl a dát mu jeden kanál s panningem nastaveným na střed a je to, spousta práce ušetřená. Zajímavé je, že takto uložené IT moduly fungují i v Impulse Trackeru, akorát se přehrává ze samplu jen jeden kanál (hádám, že to byl záměr autora SchT udělat to alespoň takto zpětně kompatibilní). Dobré je, že XMPlayer se stereo samply v IT počítá a přehrává modul tak, jak je zamýšleno.

Zkrátka jsem ze Schism Trackeru vyloženě nadšen a opět se ve mě probudila touha komponovat. Oživuji si ovládání, efekty a parametry, zkrátka všechno, co jsem už zapomněl. Ona ta touhla vznikla ve skutečnosti ještě před Schism Trackerem, neboť Lopata, beton je poslední „impulsovka“ (a jsem rád, že je dokončená, předělávat to nebudu ;), další věci už budu tvořit ve Schism Trackeru. Jeho autorům vyslovuji nepopsatelnou pochvalu, sto hvězdiček z deseti. A teď už ta ukázka – jo, všimněte si, že SchT má oproti IT vyhlazený zvuk – dá se to nastavit, v IT to moc nešlo.

Update 9.10.'08: Skladbu jsem krátce poté, co jsem sestavil toto video, rozšířil a velice nepatrně současné části překopal, takže to zní zase „o kus dál“, ale zatím nebudu nic prozrazovat, ještě chvilku a bude z toho další zajímavý flašinet na téma WinXP ;).

Komentáře

1 | NOX @ | Po 10. 11. 2008, 18:10

FT206

Ja ti neviem, ale da-best je u mna stale FastTracker 2.06. Poznas ho?

reagovat

2 | W.I.F.T. FT W97 | Út 11. 11. 2008, 13:25

[1] NOX: Jasně že jo. Jenže to je otázka podobných preferencí jako v případě procesorů nebo grafik. Jak si zvykneš na jedno, těžko přijímáš druhé. Já si na FT nezvykl a nepoužívám ani v IT (SchT) některé funkce, které tenkrát FT zavedl a ostatní přejali. Prostě zvyk a otázka vkusu :).

reagovat

3 | Shotec | So 16. 1. 2010, 23:51

[1] NOX: Lze tedy Fast Tracker 2 bez problémů spustit na Windows XP ?

reagovat

4 | W.I.F.T. FT W97 | Ne 17. 1. 2010, 16:37

FT2 na WinXP

[3] Shotec: Nejsem si jist, protože jsem to nezkoušel. Přímo ve WinXP by to běhat nemělo, v DOS Boxu snad ano.

reagovat

5 | Powerack | St 16. 5. 2012, 17:43

[1] NOX: Mno, já myslel, že poslední a nejlepší verze FT byla 2.09 :-D

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.