Patlání Coollaboratory Liquid Pro na jádro procesoru

Collaboratory_Liquid_Pro_AthlonXP Radost z nedávného rozchození JW FLV Media Playeru mě přiměla jednak k urychlení předělání všech videí na tomto webu do online prohlížitelného formátu formou přehrávání bez nutnosti využití služby třetí strany (protože to kvalitativně stojí zaprd), ale také k problému streamování MP4 videí (které JW FLV Media Player také zvládá, ovšem potřebujete na to Flash Player 9 a novější – nemáte-li, upgradujte). Totiž narazil jsem na problém, kdy se video nechce přehrávat rovnou, ale až po stažení. Teď se mi však povedlo vyrobit takové MP4 video, které tímto problémem netrpí a tak jej hned využiji v tomto zápisku…

Totiž, konečně se dostávám k věci, dnes vám ukážu, jak patlám teplovodivý materiál Coollaboratory Liquid Pro na jádro procesoru. Pokud Coollaboratory Liquid Pro neznáte, tak se s ním na tomto videu určitě seznámíte. Jde totiž o tekutý kov používaný právě jako teplovodivý materiál (záměrně tomu neříkám pasta, protože to normálně teče jako rtuť) mezi procesorem (nebo obecně nějakým topícím čipem s kovovým nehliníkovým povrchem) a chladičem (opět nehliníkového typu a zdůrazňuji to záměrně, protože hliník to normálně a bez skrupulí leptá a z nahlodaného materiálu to vytváří báječný tepelný izolant, tedy přesný opak toho, proč se to tam dává). Coollaboratory Liquid Pro má prý vynikající tepelnou vodivost (značně vyšší než snad všechny termovodivé pasty) a je fakt, že když se dobře nanese, s chlazením problémy nejsou. Jenže dobře to nanést – to je docela umění. Už jste někdy zkoušeli na něčem rozmatlat kapičku rtuti? V první řadě vám to nedoporučuji, protože rtuť není zrovna zdraví neškodná (prostě je to jed a obecně hodně nebezpečnej sajrajt) a ve druhé řadě to jde asi tak dobře jako smůla z koudele…

Na bázi čeho je vytvořené patlivo Coollaboratory Liquid Pro, to nevím a je mi to srdečně jedno, pokud to není rtuť (a ta to docela spolehlivě nebude ;-). Rozmatlat to jde vážně špatně. Níže, jak již tušíte z náhledu a z úvodního obrázku, je videoukázka matlání tohoto neochotně se rozpatlávajícího sajrajtu na nahé jádro Athlonu XP (lze matlat i na heatspreadery současných moderních procesorů). Já na to osobně používám šroubovák a notnou dávku trpělivosti. Jak uvidíte, úspěch se nakonec dostaví, matlivo se poddá a jádro je jím nakonec zcela pokryto.

Ono se to dá omáznout třeba také kosmetickým ubrouskem, tím se to dá rozetřít podstatně svižnější, ale většinou na to není vidět a hrozí nebezpečí, že s tím zamatláte další součástky na procesoru nebo nějaké ty spoje (na procesory s heatspreaderem je to ale asi to nejsnazší, co se s tím dá udělat). A i když tekutý, pořád je to kov s vynikajícími vlastnostmi vedení elektrického proudu, takže s tím spolehlivě můžete něco zkratovat (už se mi to stalo, naštěstí to ta grafika přežila, přestože byla zapojena s takto omylem vyrobeným zkratem – někdy o tom taky dám vědět ;).

Na chladič (nejlépe měděný, nikdy hliníkový!) to pak stačí nanést opět ubrouskem tak, aby to vytvořilo skutečně tenký mikroskopický film a vlastně jen světlý zrcadlový odlesk (nemusí toho tam být zdaleka tolik jako na procesoru – ono už se to po nasazení chladiče pak spojí, ale pro lepší vodivost je dobré to nejdřív i na chladič vetřít). Tento Athlon XP byl posléze takovým chladičem osazen (s měděným sedlem, jinak zbytek byl hliníkový, takže jsem prostě upatlal to sedlo) a slouží v naprosté pohodě dodnes (určitě si tento procesor vybavíte, je to mobilní Athlon XP, o kterém jsem psal v souvislosti s deskou ASRock K7S41GX s čipsetem SiS741GX, ve které je i na tom videu nasazen).

Pro zajímavost: video je v rozlišení 848×480, videokodek H264, audiokodek AAC, kontejner MP4, celková velikost 20 MB.

Komentáře

1 | Crazy Horse | Pá 19. 9. 2008, 10:30

matlat patlat

matlanina, rozmatlat, umatlat, rozpatlat, patlanina, matlivo, upatlat :-D ale pekne videjko, som bol celkom prekvapeny aky pekny povrch to nakoniec vytvorilo. neskusal si proste dat do stredu kvapku a pritlacit na to rovno chladic? ak taky postup dokaze pekne roztlacit pastu tak hadam by bol rovnaky efekt aj s tymto. a vyrobca nema nejaky doporuceny postup?

reagovat

2 | W.I.F.T. FT W97 | Pá 19. 9. 2008, 19:15

[1] Crazy Horse: Roztlačit pastu je něco jiného než roztlačit kapku něčeho, co se odmítá na cokoli přichytit – normálně to vykápne ven jako celek a mezi chladičem a procesorem nezbude prakticky nic. Už jsem to zkoušel – kde neni umazáno, na to se to nechytí a nejkratší cestou se to celé vytlačí mimo.

reagovat

3 | mikrom @ | St 24. 9. 2008, 2:23 | mikrom.cz
  1. afaik neni jedovata rtut, ale vypary z ni. proto ji muzeme mit plny zuby (doslova), i kdyz tam se to jeste nejak chemicky navaze jak pise kamos zubar zde :) to jen tak naokraj
  2. rtut pry lepta hlinik, proto pry nepusti na palubu letadla klasicky teplomer.. cet sem nekde na netu
  3. sroubovakem na procesor, a jeste ten zvuk, brr.. ale je pravda ze to je sajrajt peknej :D
  4. trochu sem to proklikal, a neveril sem, ze to pujde takhle „rozetrit“ :)

reagovat

4 | W.I.F.T. FT W97 | St 24. 9. 2008, 9:50

[3] mikrom: (Re: „neveril sem, ze to pujde takhle „rozetrit“ :)“)

Taky to pěkně trvalo, než jsem se to naučil a ještě je pořád co zlepšovat ;-) Po prvních pokusech jsem měl dojem, že Coollaboratory Liquid Pro je pěkně blbej marketingovej trik, kterej nefunguje. Jenže chyba byla ve mě a já to nevzdal. Nakonec můžu říci, že je to skutečně dost dobrá věc a za tu cenu to není ani tak strašné, aplikoval jsem to už mockrát (řádově desítky nánosů) a pořád mám pocit, že ze stříkačky skoro nic neubylo. Ještě tam na několik desítek, možná stovek nánosů bude (samozřejmě to záleží na velikosti plochy, kam se to má namatlat, ale teď jak to dělám papírovým ubrouskem, tak stačí fakt relativně málo a rovnoměrné rozmazání je skoro dokonalé – ten ubrousek totiž tohle svinstvo nesaje, což je výhoda).

reagovat

5 | Winter | St 18. 2. 2009, 2:11

Coollaboratory Liquid Pro...

…je AFAIK vyrobeno na bázi galia (plus nějaký příměsi dalších kovů, galium má teplotu tání někde pod 30C, tak je třeba ho něčim naředit). Hliníkem se to vyloženě neprožírá, ale izolant to vážně vyrobí, takže tuhle srandu jen na měděný základny chladičů. Procesorům to nic neudělá, i heatspreadery na Core2, který „vypadaj hliníkově“ jsou z mědi a poniklovyný kvůli oxidaci (s niklem se to taky snáší vpoho). Už se těšim, až mi tahle pasta (sorry, tekutej kov) přijde. Ale asi to vážně neni nic pro děti, ta věc velmi dobře vede nejen teplo, ale i proud, takže kapka zalezlá v motherboardu asi dokáže napáchat pěknou neplechu (:

reagovat

6 | Eagle_not_registered | Po 23. 5. 2011, 11:51

životnost

Nemáš náhodou ještě tenhle počítač? Zajímalo by mě, jaká je životnost této „pasty“. Potřeboval bych něco, co snese dlouhodobě vysoké teploty a nebudou se tomu zhoršovat vlastnosti. Prostě něco do notebooku, pasivně chlazeného počítače a tak. Standardní pasty a i to, co běžně dávají výrobci hardware, je po dvou letech v podstatně horším stavu než nové.

reagovat

7 | W.I.F.T. FT W97 | Po 23. 5. 2011, 12:43

[6] Eagle_not_registered: Nemám, ale myslím, že tuším, kde je, otázkou jest, zda ho už dotyčný nerozebral nebo nerozprodal, mrknu se. Ono to v podstatě coby tekutý kov „vyplní“ různé mezery mezi CPU a chladičem a pak to „ztuhne“, takže to vlastně obě části k sobě tak trochu „svaří“. Někdy je docela problém od sebe dostat heatspreader a chladič, u nanesení přímo na jádro to jde snáz.

Asi největší problém Coollaborky je snášenlivost s různými povrchy chladičů. Ideální je měděný, zcela nepoužitelný je hliník (taky jsem to zkoušel, částečně to ten hliník sežralo). Mám tady taky ještě „velkou Vanessu“ od Titanu, ta má něco, co vypadá jako měď, ale Coollaborka se na to rozmazat nedá, nechytá se to a tvoří to černou vrstvu (trochu to připomíná hliník, co předstírá, že je měď, ale co to je, to fakt nevím).

reagovat

8 | Eagle_not_registered | Po 23. 5. 2011, 13:08

[7] W.I.F.T. FT W97: Materiál není problém. Většina notebooků má dneska měděný chladič a procesory a čipsety jsou bez heatspreaderu, takže ani svaření mě moc netrápí. Jde mi spíš o to, aby to vydrželo trvalý provoz při třeba 70 stupních Celsia a nic se tomu nestalo a stále to fungovalo dobře. Naposledy, když jsem vyměnil originální pastu v čtyři roky starém notebooku HP, klesla teplota v zátěži z 90 stupňů na 70! Původní pasta byla v hrozném stavu a asi fungovala jako izolant. Předpokládám, že když je to z kovů, tak se to nemůže moc vypařovat, a tudíž by to nemělo moc měnit vlastnosti.

Každopádně kdybys zjistil něco o tvém bývalém počítači, budu rád za každou radu. Zajímavá by pro mě byla i informace, zda to nemůže poškodit samotný procesor, protože co jsem kdesi četl, tak tahle pasta má tendenci se „vsakovat“ i do měděných chladičů.

reagovat

9 | W.I.F.T. FT W97 | Po 23. 5. 2011, 14:18

[8] Eagle_not_registered: Do měděných chladičů se sice „vsakuje“, a to způsobem, že pak i po „ošmirglování“ zanechává stopu, ale křemíkové jádro procesoru je proti tomu většinou odolné, i když i na něm se mi povedlo udělat „film“, který už setřít nešel, nicméně slovy klasika „na funkci to nemá vliv“. Ještě se zeptám tchána, jestli by mi nepůjčil noťas, tomu jsem tak před rokem namázl Coollaborkou starší Pentium M a doteď ho používá bez problémů a nestěžuje si :).

Teď tu mám shodou okolností noťas s jedním starým mobilním Dothaním Celeronem, co zrovna dost topí, v něm jsou nějaký nemocný obvody pro řízení chlazení, protože prostě ten noťas „zapomíná chladit“. On se po startu rozběhne, funí, pak po čase sníží otáčky, nebo třeba úplně vypne, po zahřátí CPU zase zapne, po zchlazení zase vypne, ale občas prostě „zapomene“ zapnout a není síly, která by ho donutila větrák roztočit … a noťas exne na přehřátí (zaseklým větrákem to není, zkoušel jsem ho i ručně roztáčet, jestli není ve stavu „mezi“, kdy nezabírá – ani ťuk). Po znovuzapnutí se opět roztočí. Tenhle procák jsem taky o víkendu namázl zbytkem Coollaborky, co jsem tu našel, řekl bych, že teplo to do toho chladícího mikrobloku přenáší hodně dobře, protože je to dost horký :) (zkusím to schválně změřit, kolik to má). Tam je to zatím ale jen krátce.

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.