Pentium III a gigabitová síťovka nejdou dohromady

D-Link_Gigabit Krátce poté, co jsem upgradoval na gigabit, jsem zanalyzoval propustnost své sítě a zjistil dvě věci, jednu dobrou, a jednu špatnou…

Ta dobrá je, že na většině počítačů se stává nejslabším článkem pevný disk a praktická rychlost přenosu dat po síti se tedy většinou rovná přenosové rychlosti nejpomalejšího ze zúčastněných disků. To je přesně to, proč jsem na gigabit upgradoval. Má to jeden háček a to je ta špatná věc.

Server nestíhá, a to jakože brutálně. Čekal jsem, že nejslabším článkem v serveru bude PCI sběrnice a mýlil jsem se. Je tam kupodivu článek ještě slabší. Tím vítězem se stává procesor Pentium III na 800 MHz, který je základem tohoto serveru. Totiž – když kopírování dat ze sítě jede jen asi 20 MB/s (a to je spíše špičková rychlost, většinou to jde níž), tak je něco špatně a já se ptal, co to je. Naštěstí mívám na svých PC včetně serveru nakonfigurován systém tak, že v systrayi je správce úloh, který ukazuje vytížení procáku. Zelený čtvereček, byť dost malý, mě upozornil při kopírování na to, že procesor se může samou radostí zbláznit. Zkusil jsem tedy zkopírovat asi 860MB soubor z RAM disku mého PC na server (činnost probíhala na serveru) a zjistil asi toto: 

TaskMgr_Gigabit

Právě červená křivka (jádro systému), která jde nahoru spolu s procesem, který kopírování provádí (explorer.exe) jasně ukazuje, že brzdou gigabitu je v tomto případě procesor. Z toho vyplývá jasný závěr: Server bude muset být upgradován jako celek (pravděpodobnost, že bych našel někde něco blbě nakonfigurovaného, co by zapříčinilo, že je procesor prací gigabitové síťovky vytížen, mi přijde příliš malá). Další možnost je, že jsem prostě zvolil blbou síťovku, jejíž práce je na procesoru závislá. Jenže abych pravdu řekl, ono na trhu moc není v PCI verzích na výběr, Intel Pro 1000 GT bylo ještě to nejlepší, co jsem sehnal a fakt nebudu do serveru, který stál pár šupů, strkat síťovku, která by jeho cenu převýšila (beztak se tak s přibývajícím časem stane, kdoví, jestli ta kysna má vůbec ještě dnes jako celek cenu 6 stovek ;).

Update 19.11.2008 (aneb na to nebudu psát nový zápisek ;):

Tak Behemoth je opět ryze na 100Mbitu. Gigabitovou Intelku Pro 1000 GT jsem vyndal a zkusil ji cvičně v PCčku s mobilním Sempronem. Pravda, je tam nainstalován docela náročný OS (Windows Vista bez optimalizací na svižnost) a vzdálený testovaný počítač je na LANce přeci jen trochu vzdálenější, ale to by nemělo mít na zátěž až takový vliv (spíše bych řekl, že kdyby to mohlo jet rychleji než naměřených necelých 40 MB/s, mohla by zátěž ještě vzrůst).

Gbit_TaskMgr_MobSempron

Zátěž je tedy opět docela vysoká, i když podstatně nižší než na historické Ptrojce. Čistě pro klid duše jsem ještě vrazil síťovku do testovacího stroje s Core 2 Quad, kde už je zátěž docela v pohodě, v přepočtu něco pod 20 % jednoho jádra. Rychlost je samozřejmě vyšší, testovaný počítač byl takřka „za rohem“.

Gbit_TaskMgr_C2Q

Závěr je jasný. Síťovka půjde zpět k prodejci (v rámci zákonné 14denní lhůty – je mi k ničemu) a budu velmi velmi přemýšlet o tom, čím nahradím dosluhujícího Behemotha. Už mám tip, ale o tom až příště, až dojde na činy ;).

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.