Pěstuju masožravé kytky

MasokytkaMožná byste to do mě neřekli, ale pěstuju si kytky. A protože jsem byl vždycky zvláštní, pěstuju si taky zvláštní kytky. Kytky s převráceným vztahem k živočichům. Kytky, které se dokážou drobnými živočichy živit. Jde o masožravé rostliny…

S tímto koníčkem jsem začal někdy loni, kdy jsem kdesi koupil několik masožravých kytek. Typická masožravka a vůbec královna všech masožravek je mucholapka, tzv. Dionaea muscipula (Mucholapka podivná). Jeden druh mám, soudě podle toho, že jí listy nikdy pořádně nezčervenaly, jak to má u správných mucholapek být, bych řekl, že jde prostě o „zelený druh“ ;-). Tahle kytka má momentálně na květ a já doufám, že se rozmnoží, jako se to stalo s rosnatkou.

Update: Nerozmnoží. Ta mrcha je cizosprašná a já bohužel druhou takovou kytku nemám. V galerii už je vidět, jak kvete.

Rosnatka (Drosera) je krásná a především užitečná kytka. Na své kapičky „rosy“ (pěknej mucholep ;-) vábí malý hmyz, který se ovšem přilepí a jak se snaží odlepit, zapatlá se ještě víc. List se kolem něj časem úplně přehne a postupně se jím živí. Právě ty kapičky „lepidla“ jsou na ní to krásné. Měl jsem jednu v maličkém truhlíčku. Vykvetla, coby samosprašná se rozsemenila a v truhlíčku začaly růst nové a nové rosnatky. Teď toho mám na celý truhlík (rozdělil jsem je spolu s dalšími masožravkami do dvou truhlíků).

Pak mám dva druhy špirlic (tzv. sarracenia). Jedna s nižšími širokými listy, druhá s úzkými vysokými. Ty si zatím žijí svým poklidným životem, ta s širšími listy minulé léto spapala několik dost velkých brundibárů a jednoho pavoučka :) (když jsou blbí a lezou tam … ;-)

Fotogalerie mých masokytek

Komentáře

1 | Liba @ | So 6. 6. 2009, 18:51

Pastě časem s červenají.

Píšeš že máš zelený druh pastí, je to omyl, ty pastě „při dobrých podmínkách“ po čase budou červené. A k tomu že se masožravka živí broukem, ona ho sice lapí a po nějaké době past otevře a brouček spadne pod ní na zem, a to je její záměr přihnojit si zeminu ve které roste, takže takhle se ta kytička vlastně živí těma broučkama.

reagovat

2 | Libb | So 24. 10. 2009, 22:23 | www.fotolibb.com

taky jsem měl...

taky jsem ji měl, bohužel tehdy malá ségra ji jednou nakrmila Vysočinou (salám) a to kytka nerozdejchala… Jinak mně pastě červenaly, jen když měly hodně světla a tepla.

reagovat

3 | Adam Michnik @ | Ne 10. 1. 2010, 8:51 | www.dinarin.cz

Pěkný

Pěkný článek a i celkově máte hodně zajímavé stránky. Jen tak dál. Dobře se to čte a je to inteligentní – to se často na internetu nevidí.

reagovat

4 | W.I.F.T. FT W97 | Ne 10. 1. 2010, 16:43

[3] Adam Michnik: To je vždy individuální, někdo mě má za vola, jiný napíše, že se to dobře čte a je to inteligentní. Já to píšu vždy tak, jak to cítím, jen mě teď trochu mrzí, že na tyto stránky nemám moc čas.

reagovat

5 | M.Ziki | Ne 8. 8. 2010, 2:53 | hodinyjbc.eu

Mucholapka

Mám rád pozoruhodnosti a rostlinka s čítačem impulzů, to mi Imponuje! Má tím šikovně ošetřený, aby pastička zbytečně nesklapla třeba při dešti: Na obou „čelistech“ otevřené pastičky jsou Uvnitř téměř neviditelné 3 brvy. A teprve když kořist zavadí o dva protější brvy v čase do 10 sekund, tak past sklapne. Jinak ne. A k pěstování: Jakmile má masožravka výživnou půdu, nemá potřebu tvořit pasti. Nebo ze zdvořilosti udělá jen nějakou zakrnělou. Takže pěstovat v hladové rašelině nebo rovnou ve vypláchnutém písku. A zalívat taky nejlíp jen destilovanou vodou(?!). Obnovuje se kořennými oddenky. Vedle rostlinky vyrazí další trs listů a původní shnijou. Rostlinka tak křížemkrážem hezky procestuje celým květníčkem. Nebo mně kulatým akvárkem. Květ se na Mucholapce vyskytne tehdy, když není spokojená se svým místem a chystá se chcípnout. Vyhnání šlahounu s květem rostlinku velice vysílí a semínka jsou poslední nadějí dostat se na vhodnější místo k přežití. Bacha, má ráda světlo a teplo, vlhko a průvan. Proto se jen tak někde nevyskytuje. Logicky – jakmile je průvan a dokonce teplo, tak je sucho. Tak to řeším tak, že mám na okně vedle květníčku rozprašovací nádobku s destilkou. Vůbec nezalívám, ale kdykoliv jde někdo kolem, tak na rostlinku párkrát šplíchne.
Tak.

reagovat

6 | W.I.F.T. FT W97 | Ne 8. 8. 2010, 17:34

[5] M.Ziki: Aha, takže já se o ně tak starám a ony jsou tím pádem líné jak prase a nedělají pastičky, mrchy mrchuté! :) Každopádně díky, zajímavý povídání.

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.