Pevné linky jdou prý k ledu - Jak jsem připojen já

IP TelefonČT24 dnes informuje, že počet pevných linek klesá a lidí jdou spíše do mobilů. V současné době je prý u nás 2,4 miliónu telefonních pevných linek oproti asi 12,3 miliónu, což je bezesporu zajímavé číslo (prý to vychází na 120 mobilních čísel na 100 lidí).

Ani bych se tomu nedivil. I já pevnou linku nemám. Internet však ano, nicméně nikoli pevný a nikoli tak pomalý, abych si nemohl dovolit k tomu ještě přibrat VoIP telefon. Chcete vědět, jaký že to je?

Ano, je to ten na obrázku. Jde o IP telefon od firmy Advantage Century Telecommunication. Telefon nijak zázračný, ale darovanému koni na zuby nehledím ;-). Hlavně že funguje. Mám i své lokální „jihočeské“ číslo, poskytovatelem služeb je firma MATTES AD, spol. s r.o.. Za zřizovací poplatek 119,– Kč jsem dostal službu s neomezenou platností, kde platím měsíční paušál 1 Kč a za hovory do klasické pevné sítě O2 77 haléřů za minutu ve špičce a 42 haléřů mimo špičku, do mobilních sítí pak stále 4,11 Kč (vše vč. DPH), přičemž účtování hovorů je od začátku po jedné sekundě. To jsou podmínky, které mi skutečně vyhovují (zejména to účtování po sekundě a neomezená platnost „kreditu“, takže nemusím po určitém období „dobíjet“, ani když nevolám). Pochopitelně uvnitř sítě volám zdarma (plus do několika dalších vybraných sítí), ale neznám nikoho, komu bych se takto zdarma dovolal ;-).

Samozřejmě by to nefungovalo bez internetu. Coby člen občanského sdružení Bezdrevnet jsem připojen rychlostí asi tak 2 Mbity Down / 1,5 Mbitu Up za měsíčních 300 Kč (finální cena, DPH se nepřipočítává). Pokud jde o datové limity, tak prakticky nevím, co to je. Donedávna platil FUP 5 GB na den (dohromady v obou směrech) s tím, že když se to přeťápne, další den je uživatel zpomalen na 128 kbit/s (ale jen ten další den, poté je rychlost opět maximální). No řekněte, dá vám takovouhle nabídku nějaký komerční poskytovatel?

Shrnuto, podtrženo a sečteno, platím měsíčně 301 Kč plus to, co provolám a za to mám internet, kterému se dá bez nadsázky říkat vysokorychlostní a telefonování za půl darma (pominu-li fakt, že zase tak moc nevolám). Navíc jak se teď Bezdrevnet pořád zlepšuje, od nasazení nového QoSu už je můj telefon prakticky trvale dostupný (předtím byl spíše trvale nedostupný), takže jej lze považovat za slušnou náhradu pevné linky. Sympatická vlastnost pak je, že si jej mohu vzít s sebou pryč a kdekoli jej píchnu do internetu, jsem s ním jako doma. Tohle zatím pevní operátoři nejsou schopni rozdejchat (anebo alespoň rozchodit), a to i přes fakt, že stejného operátora můžete mít jak tady, tak v zahraničí (ostatně všichni naši operátoři už vlastně vůbec nejsou naši). Mobilní telefon mám samozřejmě taky, protože ač si můžu tento „pevný“ nosit s sebou, mobilní je pořád přeci jen nesrovnatelně „mobilnější“ ;-).

A jak jste připojeni a přes koho telefonujete vy?

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.