Pinball Fantasies - jak na Billion Dollar Gameshow

Pinball Fantasies logo Nějaký čas jsem tu nic nenapsal. Důvodů je několik a na prvním místě mezi nimi je nedostatek času, což je sice klišé, ale je to tak. O tohle se s vámi ale podělit musím ;-). Týká se to jedné z mých velice oblíbených her: Pinball Fantasies. „Pamětníci“ možná budou vědět, že tahle hra pochází z Amigy a ve své době se dala hrát i na PC, pochopitelně pod DOSem a pokud možno pouze pod DOSem. V současné době se dá hrát taky, protože existuje príma program DOSBox, jehož schopnosti jsou pro tuto hru vyhovující.

Pinball Fantasies má celkem čtyři „stoly“: Party Land, Speed Devils, Billion Dollar Gameshow a Stones n Bones. Ti, kteří mají tuto hru v oblibě, nezřídka považují Billion Dollar Gameshow za nejméně zábavnou hru. Je to dáno tím, že tato hra je ze všech čtyř asi nejtěžší, zato však nabízí největší „výhry“. Hlavní cenou, které lze ve hře dosáhnout, je „Billion“, česky miliarda, ostatní hry naopak „trpí“ maximálními dosažitelnými částkami v řádech stovek miliónů za celou hru. U mně však v „hranosti“ vede právě Billion Dollar Gameshow, a to právě kvůli té miliardě. On jí totiž ne každý umí dosáhnout. Mně se to povedlo a ve zbytku článku najdete autentický záznam hry od začátku do „billionu“. A stačily mi na to tři kuličky, z toho jedna byla Extra ball, takže jsem dal „billion“ už na druhé regulérní kuličce ;-)…

Osobně mám nastaven Pinball na „lehčí“ úroveň, tzn. nastavení sklonění na nízkou (low) a standardně 5 kuliček. Sice se dá miliarda uhrát i se třemi (na videu na to stačily dvě, s extra ballem tři), ale než se to naučíte, bude jich lepší pět. Pro trénování platí pravidlo číslo 1, které je alfou a omegou úspěchu: pokud se vám na první kuličku nepodaří rozblikat a následně trvale rozsvítit (jak já říkám „zkolektovat“) první tři ceny (TV, TRIP, CAR), tzn. kuličku před dokončením tohoto úkolu ztratíte, druhou kuličku vůbec nehrajte, prostě dejte Esc, Enter a hrajte to znovu. Druhou kuličku byste totiž začínali „od nuly“, což můžete stejně tak krásně udělat i s tou první. První tři ceny zkrátka musíte komplet udělat na první kuličku, abyste měli všech pět na tu druhou část, která je mnohokrát obtížnější. Tou druhou částí je „zkolektování“ dalších tří cen (BOAT, HOUSE a PLANE), které mají stejně nepříjemnou vlastnost, jako první tři: pokud ztratíte kuličku a nemáte ještě všechny ceny „zkolektované“ čili trvale svítící, všechny tři je ztratíte (první tři už ale zůstávají). Asi nemusím připomínat, že nesmíte rozmlátit (TILT) stůl, jinak přijdete o všechno. První tři ceny se tedy dělají takto:

TV

Kuličku je nejprve potřeba trefit za pravý horní flipper a tím je ji potom potřeba vystřelit na rampu SKILL. TV začne blikat. Je to fakticky asi nejjednodušší tah ze všech tří (a samozřejmě ze všech šesti ;-).

howto_TV

TRIP

Skoro stejně jako TV, ale v první fázi musí kulička objet horní loop zleva doprava. Pak ji musí pravý flipper dostat zase do SKILL. TRIP pak začne blikat.

howto_TRIP

CAR

O trošku těžší než TV je rozblikat CAR. Začátek je stejný, kulička musí za pravý flipper a ten ji pak musí trefit o kousek níž pod SKILL, tedy tam, kde je šipka s 50M (50miliónový Jackpot). Chce to trochu cviku, ale dá se to. Kulička se musí dostat až za polovinu horní části nájezdové rampy tak, aby padala dolů do modrého rozbočovače, který ji pošle pravou cestou dolů.

howto_CAR

Jakmile začnou všechny tři ceny blikat, začne také blikat políčko COLLECT PRIZE. To znamená, že všechny tři ceny je potřeba si „vyzvednout“. Ceny se vyzvedávají po jedné tím, že trefíte kuličku do horní rampy se signálem LOOP MIL (nemusí blikat). Kulička musí spadnout až úplně doleva do spodního zachytávače. Roztočí se ruleta a vybere první dostupnou cenu, nejprve tedy TV. Pak zachytávač kuličku vystřelí zpět do hry a je potřeba ji tam dostat zase pro další cenu (TRIP) a pak ještě jednou (CAR).

howto_COLLECT

Dokud tohle všechno neuděláte na první kuličku, nemá cenu po její ztrátě pokračovat s další kuličkou. Ztratíte li do té doby první kuličku, hru zrušte a začněte znovu.

Jakmile uděláte všechny tři ceny a „zkolektujete“ je, zůstanou svítit i po ztrátě kuličku a už o ně nepřijdete (tedy pokud stůl nerozbijete, to zhasne úplně všechno). Hned po vytočení ceny CAR se rozbliká políčko JACKPOT. Toho se dosáhne trefením kuličky opět za pravý flipper, dělá to obvykle něco kolem 20 miliónů. Hned poté se rozbliká 50M a když tuto rampu bezprostředně po získání Jackpotu trefíte, dostanete další jackpot ve výši 50 miliónů. 50M jackpot nebliká dlouho, jen velice krátce, takže když ho netrefíte napoprvé, už prakticky nemáte šanci ho trefit dodatečně. Na videu jsem 50M jackpot trefil a hned poté jsem rozblikal další cenu, kterou je PLANE

PLANE

Jestliže rozblikání první sady cen vyžadovalo dva kroky pro každou z nich, u druhé sady se nadřete víc, každý totiž vyžaduje kroky tři. PLANE začíná stejně jako CAR, plus je navíc potřeba jako třetí krok prohnat kuličku horním loopem zleva doprava. Na informačním panelu to bude signalizováno nápisem LITE PRIZE a patřičnou šipkou (platí pro všechny tři druhé ceny).

howto_PLANE

HOUSE

HOUSE, jak už jste asi pochopili, má stejný začátek jako TRIP, jako třetí krok je potřeba prohnat kuličku horním loopem, ale tentokráte zprava doleva.

howto_HOUSE

BOAT

A konečně BOAT, která má společný začátek s TV a společný konec s koncem HOUSE, tedy po vyjetí z klikaté dráhy je třeba kuličku prohnat horním loopem opět zprava doleva.

howto_BOAT

Pakárna, kterou ale víte: všechny tři ceny je potřeba opět udělat v jedné kuličce, při její ztrátě musíte tyto tři ceny aktivovat znovu (první tři ceny, jak již bylo řečeno, zůstávají). A samozřejmě je potřeba v téže kuličce tyto ceny opět také „zkolektovat“ stejným způsobem jako tři předchozí.

BILLION

Poté, co uděláte všech šest cen, si opět můžete dovolit kuličku ztratit, protože o tyto ceny už nepřijdete. BILLION (tedy po našem miliarda) je pak už v porovnání s dosavadní pakárnou doslova srandazápas. Stačí kuličku trefit do místa s označením LOCK.

howto_BILLION

Poté, co zamknete kuličku v LOCK, rozbliká se velký puntík BILLION a na startu se objeví nová kulička. Vystřelíte ji a jediné, co s ní musíte udělat, je dopravit ji opět do rulety (jako když kolektujete ceny). Nic se pak už netočí, BILLION je v ten moment rovnou započten, změní se hudba a máte hotovo.

Malá poznámka: políčko LOCK pořád svítí. Mně se bohužel nepovedlo zkusit tam kuličku znovu trefit, takže nevím, ale možná je tam náběh na další BILLION ;-). Fakt nevím, jestli se mi to někdy povede, dám vědět. Každopádně po získání ceny BILLION všech šest cen (od TV až po PLANE) zhasne a můžete je v klidu získávat všechny znovu, až po další BILLION (tohle se mi už kdysi povedlo, dokonce jsem takovou kliku, že jsem to udělal všechno až na pátou kuličku, dvakrát během této páté kuličky jsem rozblikal a zkolektoval všechny ceny a pokaždé to dotáhl až do BILLIONu). Pokud kuličku ztratíte, LOCK zhasne, z toho usuzuju, že je možné, že by trefení LOCKu mohlo přinést další miliardu, ale jak říkám, nemám to vyzkoušené a upřímně si už nepamatuju, jestli jsem ten LOCK trefil v době, kdy jsem otočil BILLION dvakrát během jedné kuličky, je možné, že jedna z nich v té době byla extra ball ;-).

Následuje slíbené video, které je děláno v původních 60 fps. Na YouTube, kde mám svůj kanál WRAPUCH, je toto video rozděleno na dvě – první část „collecting prizes“ a druhá část „billion“ (protože YouTube neumožňuje videa delší než 10 minut, což tohle je) – a nemá 60 fps, protože to YouTube server přechroustal na míň (odkazy uvádím proto, kdybyste měli problémy s přehráváním videa zde, např. z důvodu nedostatečného výkonu PC).


(stáhnout zde)

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.