Prokazatelná míra pirátství v ČR: 0,8 %

PirateDisc Skončily volby. Volby, ve kterých poprvé kandidovala také Česká pirátská strana. Strana s kontroverzním názvem a pro mnohé kontroverzním hlavním cílem (Miroslav Kalousek (TOP09) je přesvědčen, že strana si klade za cíl přivlastnit si majetek někoho jiného). ČPS získala ve volbách 0,8 % (v absolutním počtu hlasů je to dokonce méně, než získal preferenčních hlasů sám Karel Schwarzenberg), což může na jednu stranu vypadat jako propadák, na druhou stranu je to ale úspěch, a to z několika úhlů pohledu…

Pro Českou pirátskou stranu je to prohra pouze ze dvou úhlů pohledu. Za prvé se nedostala do parlamentu, což ale upřímně čekal jen málokdo, za druhé nedosáhla na 1,5% hranici, aby mohla dostat ze státní kasy za každý odevzdaný hlas stokorunu. ČPS bude tedy nadále financována z vlastních kapes, zatímco strany, které již „u válu byly“ a znovu budou, zaplatíme my všichni.

Nyní pozitiva. První je naznačeno již v nadpisu. Výsledek ČPS nám vyčíslil míru pirátství v ČR, a to naprosto prokazatelnou. Pirát je původem námořní lupič, takže vzhledem k faktu, že naše země moře nemá, je jasné, že pojem Česká pirátská strana bude o něčem jiném. A právě to něco jiného si u nás zvolilo 0,8 % lidí. Jedná se o přesně vyčíslenou a nezpochybnitelnou míru pirátství u nás. Oproti nedávno udané cifře 37 %, kterou vyzvracelo ministerstvo financí poté, co spolko návnadu od BSA, je to číslo diametrálně odlišné. Cifra udaná ministerstvem financí vznikla za použití tzv. „bulharské“ konstanty (číslo tahané z osudí tak dlouho, dokud nedostaneme nějakou požadovanou cifru). I kdybychom si představili, že tak zhruba desetina skutečných „pirátů“ (tak, jak to prezentuje softwarový a zábavní průmysl) u nás volila ČPS, pak tu máme danou míru pirátství 8 %. Stále číslo na hony vzdálené oněm 37 %.

Další důsledky výsledků voleb jsou už víceméně zanedbatelné. Podle samotné ČPS dosáhla tato strana ve svých prvních volbách o něco většího podílu, než ve svých prvních volbách dosáhla Švédská pirátská strana. Neméně zajímavé je i srovnání nákladů na kampaň u ČPS a u velkých stran, které utratily desítky a některé i stovky miliónů korun (ČSSD zhruba 207 miliónů, ODS 200 miliónů). Tyto strany vynaložily na jeden získaný hlas přes stokorunu. ČPS vydala na kampaň zhruba 80 tisíc Kč, jeden získaný hlas ji tedy stál lehce pod dvě koruny. Jen je na tomto „vítězství“ trochu hořká příchuť skutečnosti, že ČPS se z toho nic z těchto voleb nevrátí.

Pro mě měly tyto volby jeden hluboký vnitřní význam. Poprvé ve svém životě jsem v parlamentních volbách volil opravdu svobodně. Ten pocit vložit do volební urny obálku s lístkem, na němž je natištěno jméno toho, kdo tu obálku do urny vkládá, ten je prostě k nezaplacení :).

Komentáře

1 | Nox | Po 31. 5. 2010, 16:19

Doufam

No ja doufam, ze o pristich volbach se dockame lepsiho vysledeku. Jako soucasny nejvetsi problem bych videl to, ze o teto strane vi pouze uzka skupina volicu. Bezte se zeptat nekoho neznaleho pocitacu, co to je CPS a o cem je jeji program.

reagovat

2 | W.I.F.T. FT W97 | Po 31. 5. 2010, 16:24

[1] Nox: Bohužel, je to tak. Mohli bychom čekat, až nám národ počítačově „zgramotní“, ale to by mohlo být už pozdě. Do budoucna bych to viděl tak, že je potřeba lidem říci, že budoucnost zkrátka je v počítačích a v internetu a že máme dvě možnosti: buďto proti tomu budeme bojovat, nebo budeme bojovat proti tomu, aby byl internet omezován. Já jsem pro druhou možnost, protože ta první je nerealizovatelná.

reagovat

3 | Crazy horse | Út 1. 6. 2010, 12:27

[2] W.I.F.T. FT W97:na to zabudni, drviva vacsina ludi nebude chapat o com hovoris. mozno tak o 20–30 rokov. normalny clovek v produktivnom veku nema sajnu co znamena slovne spojenie „internet omezován“.

reagovat

4 | Nox | Út 1. 6. 2010, 17:31

Odpoved

W.I.F.T. FT W97 : No jenze oni ohou zkouset omezovat internet desitky let, nez zjisti, ze nakonec neuhlidaji. Ale ty v tom budes muset ty roky zit a ty ti nikdo nevrati.

Crazy horse: To neni jen vec internetu – jak by se ti libilo, kdyby za tebou cely den chodil po ulici clovek a natacel si, do ktereho domu ci obchodu chodis. Nebo stal vedle tebe se zapisnikem u pokladny a kontroloval, co kupujes. Asi by ti to vadilo co? Ten „clovek“ se dnes jmenuje mestsky kamerovy system a platebni karta.

reagovat

5 | Crazy horse | St 2. 6. 2010, 9:56

[4] Nox:ehm, a co to ma spolocne s tym co som pisal? :)

reagovat

6 | dtsmaniac | St 2. 6. 2010, 14:52

Neznalost i negramotnost

Prvně bych chtěl popřát k celkem slušnému výsledku, po DSSS je to z malých/nových/neznámých stran nejlepší výsledek. Takže nevěšte hlavy a zůstaňte rozumní, průhlední a logičtí, abych vás volil i příště. Třeba to bude lepší než Zelení ;-)

Dál tu mám nemilé poznatky z volebních hovorů s pár lidma: „Jó ty piráti, to sou ty, co chtěji, aby se mohly vypalovat filmy zadarmo, co?“ „Počkej, to je ta strana, která chce zrušit autorskej zákon?“ „Tos je volil, abys moh stahovat z internetu?“ … Smutné. Z toho vyplývá, že lidi absolutně netuší, možná někde něco zaslechli – pokřivilo jim to názor. Mainstream ani moc nesleduju, takže nevím, jestli byly snahy vás nějak „orazítkovat“.

Ještě můj názor ze zkušeností:

  • Být více volen znamená být více vidět, mít prostor se vyjádřit, aj. Reklama stojí peníze, což může být problém z hlediska nezávislosti (viz kmotr ČSSD, co jim dával prostor na billboardech), tzn. do budoucna to můžete mít těžké
  • V našem systému nevítězí ten nejprospěšnější, ale ten kdo toho nejvíc nakřičí, naslibuje a zaryje se lidem pod kůži přes co nejvíce médií
  • Lidi jsou pohodlní a o věcech sami přemýšlet moc nechtějí, je pro ně pohodlné, když se o ně někdo „stará“ (sliby atd.); majorita bude volit spíš podle „pocitu“ (slibů), aniž by tomu rozumněli. Jenže to by se museli lidé sami víc snažit se (do)vzdělávat, zjišťovat atd. a to nejspíš nikdy nebude v zájmu mocných (prý se „poučeným“ lidem hůře vládne), proto i tolik klišé a frází vyplývající z (počítačové) negramotnosti

reagovat

7 | Nox | St 2. 6. 2010, 18:27

Odpoved

Crazy horse : No to byla analogie k tomu „omezovani internetu“. V tomto pripade predpokladam podobny vyvoj situace. Cenzura, smirovani, vyrazovani z obcanskeho zivota.

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.