Propojení dopravních okruhů v Č. Budějovicích vyřešilo nelogický kruháč na Okružní

KruháčZrovinka nedávno jsem se zmiňoval o tom, jak vypadá nové propojení dopravních okruhů v Č. Budějovicích a jako další věc jsem si chtěl postěžovat na to, jak nejednoznačně je řešený kruhový objezd na Okružní ulici. Takž jsem se tam dnes vydal s foťákem a koukám jak puk: kruháč na Okružní byl v podstatě „opraven“ do podstatně logičtější formy. Ono to pravděpodobně zase souvisí s napojením oné propojky a až na jednu drobnost, která se na kruháči opakuje dvakrát (jednou ve směru od J. Hradce a jednou ve směru z města od Nádražní ulice), ubyla v ČB jedna dopravní nelogičnost…


Nejprve se podívejme, jak to vlastně bylo doposud, k čemuž nám dobře poslouží Google mapy a trocha jednoduché práce v grafickém editoru:

obrazek
Kruháč na Okružní – náčrt stavu před 2. pol. října 2010

Na obrázku je náčrt situace zejména ze směru od J. Hradce (Lišova). Dodnes jsem nepochopil, kdo má přednost v kritickém místě kruháče, jímž je výjezd po Okružní ulici směrem na Pražskou. Je to:

  1. řidič, který jede ve svém pruhu z J. Hradce, protože jede stále ve svém (pravém) pruhu a do žádného pruhu se nepřesunuje? Nebo
  2. řidič, který jede po kruháči (na němž má podle pravidel kruháče přednost), i když při výjezdu se vlastně přesunuje z pruhu do průběžného pruhu vedoucího od J. Hradce?

Schválně jsem tam ještě přimaloval značky, s nimiž se řidič jedoucí z J. Hradce setká. Nejprve je to cedule, která jej podle mého názoru celkem srozumitelně a jednoznačně informuje, že pokud pojede v pravém pruhu, pak se jej vlastně kruháč netýká a může bez problémů projet doprava, aniž by dával někomu na kruháči přednost (tím pádem by mu měli dávat přednost ti, kteří chtějí z kruháče přejet do výjezdního pruhu směrem na Pražskou). Pak se ale na obou stranách vozovky setká se značkou „Dej přednost v jízdě“ doplněnou značkou o kruhovém objezdu.

Budeme-li vycházet z faktu, že platnost jedné značky končí platností další značky měnící smysl značky předchozí, dostáváme se do nelogické situace, kdy je nám nejprve sděleno, že pokud jedem na Pražskou, je pravý pruh náš a máme na něm přednost, abychom po několika málo metrech zjistili, že si to projektant křižovatky rozmyslel a budeme dávat přednost někomu, kdo nám vlastně vjíždí úplně z jiného pruhu do cesty. (Na obrázku ty pruhy nejsou moc dobře patrné, ale realita je (nebo teď již spíše byla) taková, že kruháč jako celek je dvouproudý a trasy jednotlivých sousedících vjezdů/výjezdů tvoři prakticky třetí pruh na daném úseku kruháče.)

Situace se dnes naštěstí změnila. Myslím, že to bylo dnes, protože když jsem se tam s foťákem pohyboval, byla ještě dobře cítit čerstvá barva nového vodorovného značení. Novou situaci ukazují fotografie z „místa činu“ uspořádané "ve směru od J. Hradce.

obrazek
Příjezd z J. Hradce

obrazek
Příjezd z J. Hradce

obrazek
Příjezd z J. Hradce (vpravo)

obrazek
Nově vytvořený výjezdní pruh směrem na Pražskou

obrazek
Pohled na příjezd od J. Hradce

Mám takový neblahý pocit, že řidiči přijíždějící z dvouproudé silnice se budou při vjezdu na společný pruh kruháče hádat. Týká se to směru z J. Hradce i směru z centra města od Nádražní.

obrazek
Příjezd od Pražské, vpravo výjezd na nové propojení okruhů

K tomuhle se vrátím o tři obrázky níže. – ***

obrazek
Výjezd na nové propojení okruhů

obrazek
Výjezd z nového propojení okruhů na kruháč

Zde může nastat tentýž problém jako na příjezdu z J. Hradce: dva pruhy kruháč slučuje do jednoho. Řidič v levém pruhu bude pravděpodobně volit přejezd do vnitřního pruhu kruháče, zvlášť pokud bude chtít vyjíždět až třeba na výjezdu směrem na Pražskou.

obrazek
Vjezd na kruháč směrem od Rudolfovské, vpravo výjezd na J. Hradec

*** pokračování: Na tomto obrázku si můžete hezky představit, jak to bylo před přimalováním pruhů. Původně tam nebyly a jednalo se prakticky o „průběžný pruh“ použitelný pro řidiče jedoucí ve směru z Rudolfovské na J. Hradec. Protože výjezd je dvouproudý, řidiči to většinou rozumně pojali tak, že kdo jede ve směru z Rudolfovské na J. Hradec, zůstane v pravém pruhu a kdo tam jede z kruháče, vyjede v levém pruhu. To nyní není možné a situaci to tak vlastně učinilo o něco horší. Tady se podle mého názoru nemuselo měnit nic, stačilo pomocí značek a pruhů to, co jsem právě uvedl, srozumitelně vyznačit. Totéž se týká obrázku výše, kde jsem „zahvězdičkoval“.

obrazek
Stezka pro chodce

Momentálně poněkud zvláštní značka. Stezka pro chodce tam, kde bude potřeba přejít dva pruhy silnice? Sice je jasné, že tady asi bude přechod (to zas bude mrtvejch), ale přesto bych zde spíše očekával, že to bude značka stezku pro chodce ukončující.

obrazek
Stezka pro chodce a cyklisty

Zajímavé je, že z druhé strany jde o stezku pro chodce i cyklisty (odvrácená značka byla na obrázku výše). Je to tak na obou stranách vozovky. Upřímně řečeno to moc nechápu, ale to je asi jedno ;-).

Komentáře

1 | Nystrom @ | Út 26. 10. 2010, 19:44

Rondel na Okružní

Hezké fotky. To co tam vzniklo hodně snižuje kapacitu rondelu, paradoxně v době, kdy se zvyšuje jeho dopravní zatížení. Celá situace patrně vznikla tím, že Policie ČR má nechuť k vyznačování dvoupruhových vjezdů do dvoupruhových rondelů a odůvodňuje to bezpečností a plynulostí :-). To, co se tu řidiči roky učili teď změníme a vytvoříme nehodové místo – ach jo! Každého to překvapí. K tomu stavu v minulosti – trojúhelník tam být musel, protože základní značení je vpravo, vlevo jen pro zdvojení. Ale na vozovce trojúhelník nebyl. Na rozdíl od Tábora, kde je nelogicky i na vozovce, přestože tam je také přímý vjezd do rondelu (tak, jak byl tady). Jednalo se vlastně o baypass, řidič z rondelu musel dávat přednost, neboť přejížděl z pruhu do pruhu. Problém je ten, že nebyly vytaženy dva jízdní pruhy směrem na Okružní. Směrem na čtyřpruh na JH a nyní na propojení okruhů ta nová úprava úplně ztrácí logiku. Nevím, proč stavíme těžkou konstrukci vozovky za cca 2000 Kč/m2 a pak ji vyšrafujem. To tam mohla být zeleň :-)

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.