Reklamace pevného disku přímo u výrobce (Western Digital), část I.: vytvoření RMA

WD800AAJSNaskytla se mi zajímavá příležitost vyzkoušet si možnost reklamace pevného disku přímo u výrobce, konkrétně Western Digital. Do rukou se mi dostal celkem nezajímavý vadný pevný disk: WD800AAJS (3,5″ SATA WD Caviar Blue s kapacitou 80 GB, 8MB bufferem a 7 200 otáčkami za minutu). Původní doklad od něj pochopitelně nemám, nicméně jeho záruka daná výrobcem vyprší 19. října tohoto roku. A tak jsem si řekl, že bych mohl zkusit reklamovat disk přímo u výrobce, protože podle prvních náznaků po zadání jeho sériového čísla na web výrobce to vypadalo, že by mohla reklamace projít. Disk měl vadu: po roztočení zacvakal hlavičkami, pokusil se párkrát znovu roztočit a pak to vzdal a zastavil se. V počítači se vůbec nedetekuje, nebo se detekuje nesmyslně. Zkrátka diagnóza jasná: disk odešel.

V této první části se vám pokusím vylíčit proceduru vyplnění RMA formuláře na webu výrobce. Další část popisuje nejsložitější a asi nejzajímavější proceduru – odeslání balíku do Německa tak, aby to nevyšlo dráž (nebo skoro tak draho) jako nový disk téže kapacity ;-). Pak už zbývá jen čekat na balík. Rovnou mohu prozradit, že podle posledního mailu od výrobce je již nový disk na cestě, ale to moc předbíhám…

První, co jsem provedl, bylo ověření u výrobce, že disk lze ještě reklamovat. Že bude reklamace uznána, pokud bude přijata, tím jsem si byl dost jakože jist, přesto jsem si pečlivě pročetl, co je potřeba udělat, aby skutečně k uznání reklamace došlo a nebyla odmítnuta pro nějakou prkotinu (jakou je třeba chybějící antistatický obal).

Vytvoření RMA bylo celkem jednoduché, protože web WD komunikuje v češtině, a to poměrně srozumitelně. Následuje tedy sada screenshotů, pochopitelně s rozmazanými údaji ;-).

obrazek
Záruka & služby RMA

obrazek
Koncoví zákazníci

obrazek
Kontrola záruky

obrazek
Zadání sériového čísla disku

obrazek
Zjištění trvání záruky

obrazek
Zvolíme „Standardní výměna“.

obrazek
Je potřeba zadat nějaké iniciále…

obrazek
…a taky adresu, kam pak má výrobce poslat nový disk, a další věci.

obrazek
Vše je připraveno k vytvoření RMA.

obrazek
RMA vytvořeno, dostáváme spoustu informací.

obrazek
Mezi nimi také adresu, kam vadný disk poslat (a jak).

obrazek
Je prakticky nezbytné opatřit zásilku RMA štítky s čárovými kódy.

To je prozatím vše. Jak vidíte, vytvoření RMA bylo velmi jednoduché, jen se toho nebát. Kdybyste si to rozmysleli a rozhodli se, že disk posílat nebudete, RMA lze zrušit a kdybyste ani to dělat nechtěli, zruší se časem samo. Podstatně větší prča byla odeslání disku, o tom ale až příště. Rovnou prozradím, že odeslání stálo téměř tři stovky a jestli to jde i levněji, tak jsem prostě málo zkoumal možnosti ;-). Pokračujte odkazem níže („Následující text“…).

Komentáře

1 | Pan_Filuta | St 1. 9. 2010, 10:53

Díky za článek, těším se na pokračování.

reagovat

2 | Šustalová @ | Út 23. 8. 2011, 20:06

dobrý den manžel si koupil externí disk ve švýcarsku máme ho asi dva měsíce apřestal fungovat.jenže když jsem se dotazovala výrobce v ČR bylo mi řečeno že oni jsou teď ve výstavbě tudíž budu muset disk poslat do švýcarska.což se mi teda nechce ani líbit.nevíte někdo zdali je možné tento dik reklamovat v ČR a hlavně kde.nemáte někdo nějaký kontakt kde to můžeme poslat na reklamaci?děkuji za odpovědi

reagovat

[2] Šustalová: Dobrý den, s věcmi koupenými v zahraničí je vždycky potíž v případě reklamace. Pokud není nějaký smluvní autorizovaný servis u nás, pak jedině Švýcarsko, nebo přímo výrobce, který ale v ČR sídlit nebude (neznám žádného výrobce disků, který by byl místní).

Doporučuji na toto téma pročíst nějaký článek, který se tomu věnuje, namátkou jsem našel např. na ČT24 (odkaz je v hlavičce tohoto příspěvku

reagovat

4 | Patrik Vyhlidal @ | Čt 1. 11. 2012, 7:11

Reklamace u výrobců

Zdravím všechny, děkuji moc za tento příspěvek myslím,že pomohl mnoha lidem, kazdopadně já svoje reklamace resim pres www.externireklamace.cz je to podle mne trošku jednodužší a méně finančně náročnější cesta :)

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.