Reklamace pevného disku přímo u výrobce (Western Digital), část II.: odeslání

WD800AAJSminulém díle jsem hovořil o vytvoření RMA, dnes to bude o něco zajímavější. Balík je potřeba odeslat do Německa, a to způsobem, který by mě nestál příliš mnoho peněz (aby se vůbec vyplatilo blbý 80GB disk takto reklamovat). Podle toho, co jsem našel na webech přepravních společností, by za to PPLka chtěla zhruba 450 Kč, Česká Pošta přes 5 stovek a DHL (která funguje v Německu a dokonce má i něco společného s PPL) na tom nebyla o nic líp (kromě toho, že se tam taková informace vůbec blbě hledá). Zkrátka jsem nakonec použil kombinaci tří přepravců, z nichž ten, který mi umožnil kombinaci dvou zbývajících, byl nejdražší a činil zhruba přesně polovinu celé částky…

Nebudu to natahovat, balík jsem nakonec poslal za bez pár šusťáků tři stovky, a to kombinací tří přepravních společností. Na české straně to byla Česká pošta (balík stál 54 Kč), na straně německé to byla německá DHL (balík stál €3,80, po přepočtu přesně 95,87 Kč) a jako prostředníka, který zavezl balík za hranice a podal ho v Německu u DHL jsem využil služeb společnosti poslito.eu. Ty mě stály 149 Kč. Dohromady to tedy bylo přesně 298,87 Kč. Prostě tři kila.

Službu České pošty není potřeba rozvádět. Klasický balík poslaný zcela nepojištěný na adresu poslito.eu, kde příjemce balík rozbalil, aby v něm našel jiný balík, který hodí „na poštu v Německu“, tedy DHL. Komunikace s lidmi z poslito.eu je celkem pohodová, jejich primární devizou je dovoz balíků z Německa, především tedy za účelem nákupu v zahraničních aukcích a přeposílání na české adresy. I když to moc nahlas neprezentují, umí také službu opačnou, tedy odvoz balíku do Německa a poslání přes tamní DHL. Tato služba stojí zmíněných 149 Kč. K tomu je ovšem zapotřebí umět si nejprve službu německého DHL objednat, zaplatit, vytisknout štítek a připravit balík. To byl pro mě asi největší kámen úrazu, protože německy umí akorát pár sprostých slov a dělat si z toho jazyka srandu. Takže jsem si všechny důležité věci házel v prohlížeči ve vedlejším tabu do Google Translate, abych vůbec pochopil, co dělám. Nemecký web DHL.de sice umí anglicky, ale ne v případě, kdy online objednáváte odesílání.

Následuje tedy pár komentovaných screenshotů…

obrazek
Vyplnění adresy příjemce a odesílatele, volba nejlevnějšího balíku za €3,80

Vyplnění adresy odesílatele je problém. Umí to totiž pouze Německo. A tak jsem se s poslito.eu musel domluvit, že tam napíšu adresu jejich odesílacího skladu v Německu. Adresa příjemce byla jednoduchá, opsal jsem tam, co mi řekl web WD, když jsem vygeneroval RMA.

obrazek
Volba způsobu platby, zadání e-mailu, atd…

Já volil platbu platební kartou online, protože mi tento způsob platby vyhovuje nejvíce. Ještě to chtělo nutně e-mail. „Newsletter bestellen“? Děkuji, nechci, doufám, že vaše služby nebudu dlouho potřebovat ;-).

obrazek
Znovu kontrola e-mailové adresy

Nevím sice proč, ale stejně se bez toho nehnu dál, takže musím.

obrazek
Platební brána DirectPos

Sem stačilo zadat údaje z karty (jo, ty jsem fakt vyretušovat z obrázku musel ;) a potvrdit. Za malou chvilku přišla SMSka o autorizaci transakce.

obrazek
Zaplaceno, můžeme tisknout štítek na balík

Momentálně je zaplaceno (tedy spíše autorizována platba pro případ, že fakt dojde na odeslání balíku, je na to nějaký limit, když ho nevyužiju, transakce se asi stornuje, pochopitelně nevyzkoušeno), zbývá vytisknout si štítek, nalepit ho na balík a v Německu podat na DHL-poště. Tisk balíku je asi největší „prča“ z celého procesu, mám-li to tak nazvat. Existují totiž dvě možnosti, z toho ta první se mi moc nezadařila, tak jsem volil druhou, podobně krkolomnou.

Štítek je totiž možné vytisknout dvojím způsobem. Jednak vám web DHL v tomto momentě umožňuje stažení PDF souboru. Pokud byste ale čekali, že tam bude prostě připravený hotový štítek k vytištění, šeredně byste se spletli. Poprvé jsem se setkal s něčím, co by se dalo nazvat „interaktivní PDF dokument“. Screenshot této šílenosti jsem si samým leknutím zapomněl udělat a nyní už ten dokument z „nákupního košíku“ (který je stále ještě na webu DHL) stáhnout nejde.

Tento dokument vnitřně využívá javascript (nutno v PDF prohlížeči povolit) a teď pozor: údaje k vytištění si stahuje ze serveru DHL. Tyto údaje javascript zpracuje a sestaví v PDF prohlížeči stránku k vytištění. Ta je takticky přepsána texty MUSTER. Proč? Protože – a teď dávejte velice dobrý pozor – ostrou verzi štítku lze vytisknout jen a pouze jednou. Pokud se vám tisk povede odeslat do tiskárny, ale ta ho z nějakého důvodu nevytiskne (něco se posere), jste v prdeli a štítek už nikdy nevytisknete. Neexistuje způsob, jak štítek vytisknout znovu. Jedině snad do souboru (třeba do nějakého virtuálního PDF nebo XPS printeru) a odtud pak tisknout, kolikrát potřebujete, ale normálně nikoli. „Aplikace“ uvnitř dokumentu totiž zpátky DHL serveru pošle informaci o tom, že jste si vytiskli ostrou verzi štítku a už nikdy vám nedovolí si vytisknout další. Pouze „mustr“ můžete tisknout, kolikrát chcete. Dokonce je PDF dokument sám o sobě vybaven tlačítky pro tisk mustru a pro ostrý tisk (netisknete ikonou PDF prohlížeče, ale tlačítky, které jsou součástí dokumentu!).

obrazek
Tisk štítku z Javové aplikace v prohlížeči

Ačkoli je možno si mustr vytisknout libovolněkrát a připravit se tak na ostrý tisk, je pro mě toto opatření ve světě „běžné spolehlivosti“ tiskáren a existence Murphyho zákonů nepochopitelné (živě to vidím, jak vytisknu pět mustrů v pohodě a při ostrém tisku se něco posere). Nicméně jsem měl štěstí a štítek se mi vytiskl. Akorát já to udělal tou druhou možností, tedy skrze Java applet v prohlížeči (který dělá prakticky totéž co PDF dokument). A navíc jsem jej vytiskl na normální papír, takže jsem to pak na balík musel přilepit (použil jsem „oboustrannou izolačku“).

obrazek obrazek
Vlevo balík pro německé DHL, vpravo balík pro poslito.eu obsahující první balík – prostě taková Matroška ;-)

Štítek jsem tedy nalepil na balík spolu s mnoha RMA štítky (WD chce, aby RMA štítek byl alespoň na třech stranách balíku) a celý balík jsem zabalil pro poslito.eu do dalšího obalu a opatřil adresou člověka z poslito.eu. S tímhle jsem šel na Českou poštu a pak už jen čekal, jak to celé dopadne.

V příštím (posledním) dílu už to bude zase jednoduché. Z mé strany bylo uděláno vše, co se dalo, a teď už jen čekám, až dorazí nový disk.

Komentáře

1 | kudla @ | Út 22. 2. 2011, 13:07

cena

Já to poslal českou poštou až do toho německa za 198 kč. Podací lístek mám, takže když se to ztratí, je to podle čeho dohledat a žádný harakiri s posíláním, nebo vysokou cenou za doručení se nekoná.....

reagovat

2 | kudla @ | Pá 4. 3. 2011, 8:18

UPS

Tak, českou poštou to šlo 5 dnů (včetně soboty a neděle) na collection point, pak to dva dny šlo do laboratoře, a ještě týž den byl odeslán nový disk. UPS v německu se pochlapila a z frankfurtu do prahy to šlo sotva pár hodin, nicméně z prahy k nám (jihomoravský kraj) už to jde třetí den. A to jsem ještě včera zjistil při kontrole kde se můj novej disk nachází, že to UPS nemůže doručit jelikož „UPS neví kam má balíček doručit“. Smutné..... . I zvedl jsem telefon a zavolal na centrálu UPS do brna, kde mi téměř strojovým hlasem nějakej pán sdělil, že chybí telefonní číslo na adresáta balíčku, jelikož ho odesílatel jaxi neuvedl, nebo se prý „ztratilo někde v systému“. Tak jsem ho pánovi nadiktoval a teď…doufám že se konečně brzy shledám se svým novým diskem :-D

reagovat

3 | Patrik Vyhlidal @ | Čt 1. 11. 2012, 7:13 | www.externireklamace.cz

Externi reklamace v ČR

levnější a rychlejší způsob vyřízení reklamace

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.