Reklamace včasného nedodání balíku u České Pošty - část 1.

Obchodní Balík Věděli jste, že můžete reklamovat včasné nedodání balíku Českou Poštou? Popíšu vám zde svou zkušenost, která začala celkem nevinně – posláním obchodního balíku. Zkušenost bude rozepsána do více částí, protože jsem zjistil, že během jednoho dne se reklamace u České Pošty vyřídit nedá, přestože by to bylo technicky možné…

Nejprve o tom, co se vlastně stalo, zde jsou fakta:

  1. Obchodní balík má Česká pošta povinnost při podání do určitého času dodat následující pracovní den.
  2. Pokud toto pošta nesplní z důvodu překážek na její straně, můžete dodání reklamovat a požadovat slevu. Nelze se tedy domáhat náhrady za včasné nedodání z důvodu, že na cílové adrese nebyla osoba k zastižení (bohužel velice častá praxe ČP je vhodit jen lísteček „adresát nezastižen“ do schránky a tím je pravidlům učiněno zadosti).
  3. Sleva v případě nedodání se rovná rozdílu mezi cenou podání obchodního balíku a cenou běžného balíku, který tak striktní dodací lhůtu nemá. Jednalo by se v mém případě odhadem o necelou dvacetikorunu. Chápu, že to asi málokomu bude stát za tu pakárnu se s ČP dohadovat, ale já jsem si to prostě chtěl vyzkoušet.
  4. Balík jsem podal na poště ve středu v 17:40. To už je na dodání do druhého dne pozdě. Pošta by tedy měla dodat balík až třetí den, tedy nejpozději v pátek (proto jsem posílal balík už ve středu, protože jsem tušil, že by se mohl „tradičně“ někde den zaseknout, adresát by byl nezastižen apod., ale chtěl jsem, aby to prostě bylo do konce týdne, protože jsem věděl, že od pondělí už adresát nebude doma).
  5. Podle výpisu na stránkách cpost.cz byla zásilka poprvé doručována až další týden v pondělí. Do té doby byla uložena na cílové poště k doručení. Ani ve čtvrtek, ani v pátek tedy nebyl vůbec učiněn pokus o doručení.
  6. Pokus o doručení zásilky v pondělí byl pochopitelně vzhledem k výše uvedenému (bod 4) neúspěšný, adresát nezastižen. Zásilka byla úspěšně doručena až tentýž týden v pátek.

Co z toho vyplývá? Pošta nedoručila balík včas ze dvou důvodů. Tím nedůležitým důvodem je nezastižení adresáta na cílové adrese, protože to už se jednalo o pokus učiněný až po tom důležitém a stěžejním důvodu: pošta neučinila pokus o doručení ve lhůtě stanovené jejími vlastními podmínkami. Pošta měla učinit pokus o doručení v pátek. Neučinila tak a to je důvodem k reklamaci, která oprávněná nejen podle mého názoru, ale i podle názoru pána na infolince České Pošty, kterému jsem základní data o této patálii převyprávěl. Ten mí také řekl, že reklamaci mohu podat na kterékoli pobočce ČP, nemusí to být na té, kde jsem balík podával.

Takže jsem se tedy rozhodl vydat se na poštu s podacím lístkem od dané zásilky (to je poměrně důležité, bez toho reklamaci pravděpodobně nepřijmou) a včasné nedoručení reklamovat. Protože jsem defaultně kliďas, bylo se slečnou/mladou paní na přepážce celkem jednoduché a pohodové pořízení. Přinesla reklamační list, co bylo potřeba, do něj vyplnila, nemusel jsem nic podepisovat, zkrátka jsem jen přinesl lísteček, řekl, co chci reklamovat a o zbytek se postarala celkem milá pracovnice ČP (mám to štěstí, že na pobočce, která je mému bydlišti nejblíže, je veškerý personál tak nějak „v pohodě“ a dá se s ním rozumně mluvit). Překvapení č. 1: reklamace nebude vyřízena hned. Někam se to musí poslat a někdo to někde posoudí, zda je reklamace oprávněná. Výsledek mi přijde domů poštou. Zajímavé, já, když si na stránkách ČP naťukám číslo balíku, vím ihned, zda je reklamace oprávněná či nikoli. Asi nedorazila technika tak daleko, aby to mohli posuzovat pracovnice přímo na poště. Přitom fakta jsou zřejmá a vyjedou po naťukání čísla balíku hned na displej. Inu co, počkám, beztak jsem v právu. Překvapení č. 2 – a to jsem se málem složil: prý za to nemusím platit. „Coprosim?!?“, optal jsem se pracovnice za přepážkou nechápajíc, jak může vůbec někdo požadovat poplatek za reklamaci. Bylo mi vysvětleno, že donedávna se opravdu za reklamaci na poště platilo. Jednalo se o zálohu (od kohosi jsem se dozvěděl, že prý snad padesátikoruna), která byla vrácena v případě oprávněné reklamace. Fakt je, že mi to vyrazilo dech, ale na druhou stranu jsem si uvědomil, že poplatky v případě neoprávněné reklamace se občas nejen u ČP, ale i u jiných obchodníků vyskytují. Akorát ČP to původně řešila preventivně a vybírala takový poplatek jako zálohu dopředu. Každopádně se mi při představě, že bych kvůli „vysoutěžení“ dvacky musel „vsadit“ padesátikorunu, docela zatočila hlava a byl jsem nesmírně rád, že se tato záloha už neplatí.

Nyní každopádně kvůli blbé dvacce budu muset nějaký čas čekat, než pošta přijde na to, co já vím už dávno. Česká Pošta je každopádně pro mě i tak nadále nejspolehlivějším dopravcem. Zní to možná blbě, protože máte jistě mnozí opačné zkušenosti, ale já mohu opravdu čestně prohlásit, že jsem se službami České Pošty nejspokojenější ze všech přepravních společností, na čemž mají poměrně velkou zásluhu i ceny služeb. Věřím, že máte jistě značně lepší zkušenosti s jinými dopravci, kteří nabízejí podstatně větší komfort (např. si zásilku vyzvednou u vás, nemusíte nikam nic nosit), nicméně mně služby ČP celkem vyhovují. Důvodů je několik, uvedu jich jen pár. Za prvé mám pobočku ČP téměř za zadkem a za druhé i na této pobočce berou obchodní balíky. No a v neposlední řadě mám možnost vytisknout si „podomácku“ potřebné doklady doma a na poštu přijít s hotovými počítačem vyplněnými lístečky a vším možným, takže je pro mě používání ČP poměrně pohodlné, lístečky už dávno nevypisuji na poště, kde beztak propisovačky buď nejsou, nebo nepíšou ;).

Komentáře

1 | dejv @ | Ne 11. 4. 2010, 22:55

víš co by ti na to řekl miguel de cervantes? :-)

reagovat

2 | sumix | So 17. 4. 2010, 20:37

[1] dejv: Ale kdepak, boj s větrnými mlýny by to za stávající situace byl, pokud by WIFTa rovnou odpálkovali s neoprávněnou reklamací nebo to poslalni někam „doztracena“. Takhle se to zatím nedá s jistotou tvrdit :)

Jinak já se přidám k názoru na relativní spokojenost s poštou (zatím se mi nikdy nestalo, že by se něco nějak zásadně zpozdilo, ale pravda, že nikdy jsem obchodní balík neposílal a jen sporadicky mi nějaký přijde – většinou spíš obyč.). Co mi ale dost zvedá mandle, je to, že se už několikrát (tj. žádná náhoda nebo omyl) stalo, že se ani neobtěžovali balík doručit (to vím proto, že v danou dobu byl vždycky někdo doma) a rovnou hodili do schránky lístek o nezastižení adresáta. Jednou už mě to dopálilo a na pobočce jsem si stěžoval vedoucí, ale ta na mě koukala ve stylu „akorát mě tady otravuješ a stejně máš smůlu“ se sdělením „že to teda prozkoumá“ nebo něco v tom smyslu a tím to víceméně haslo. Asi by se dalo stěžovat i jinde, ale za ten čas a námahu mi to fakt nestojí. To už je lepší holt sem-tam zajet na poštu pro balík (naštěstí mi jich nechodí tolik a většinou je doručí).

reagovat

3 | Marťulinda @ | St 21. 4. 2010, 12:02

Klasika...

Dnes a denně posílám několik obchodních balíků,tak proto vim,že problém České pošty je celorepublikový…neni 1měsíc,aby si některé zákaznice nevolaly kvuli dodání(resp.nedodání)balíku a jakože k zastižení byly,nedostaly dokonce ani upozornění (v případě nezastižení)…takže se kolikrát milý balík vrátil zpět k nám a zákaznice neměly ani páru o tom,že se balík z naší strany vůbec odeslal…a o to víc se divily,když při další objednávce platily jednou tak drahé poštovné :-/ Česká pošta je prostě bordel

reagovat

4 | veselá @ | So 25. 12. 2010, 11:33

dražší služby nemusí znamenat lepší služby

je povinnost dodat balík k prvním zamčeným dveřím, ale pošťák často nepřijde a je pouze doručovatelkou vhozeno oznámení. Balík může být těžký a pošta daleko. Někdo doručení zaplatil,že? Kdysi se poštovní schránka vybírala několikrát denně a přitom dopis stál 60 hal.

reagovat

5 | Svobodová @ | So 15. 1. 2011, 21:20

KŘEHKÝ BALÍK

…hm, tak to jste na tom ještě všicni dobře, když to jen bylo pozdě, nebo vůbec, já posílala obraz, důkladně zabalený, pojištěný, samozřejmě KŘEHKÝ a dnes (přišel mi zpět, pán si ho nevyzvednul) jsem ho rozbalila… Obraz je nasr… rozmlácený!!!! Hovada- celá česká pošta!

reagovat

6 | lukas potys @ | Po 28. 3. 2011, 18:10

tak trosku stiznost

dobry den dnes mi rano bylo sms spravou oznameno ze mi bude dorucena zasilka kterou jsem si obednal vzal jsem si tedy den dovolene a cekal a cekal a nyni vecer tj,18 hodina mi byo opet zdeleno sms spravou ze jsem nebyl doma zastizen opravdu ponekud zvlastni cely den tady cekam ani na moment jsem byt neopustil neb jsem vedel ze jsem si obednal vytrinku a tahat ji z posty by se asi dosti proneslo nechapu jak si tohle nekdo muze dovolit…stiznost v oficialni verzy poslu na vedeni budu zadat prinejmensim omluvu ten zameskany den vem cert ale jednani tedy ne…mejte se dobre a mnoho toho lidskeho pristupu lukas potys

reagovat

7 | Slávišuk @ | Po 23. 1. 2012, 22:57

Také !

[6] lukas potys: Přesně toto se stalo i mně! Celý den jsem seděla doma a když zavolám zpětně PPL, proč mi balík už x-tý den nebyl doručen, tak mi sprostě řeknou, že mě nezastihli!
Nehledě na to, že jsem teď poslala balík, který už ani třetí týden nedošel. Pochybuju, že se někde ještě vůbec najde. Akorát kupující balíku po mně požaduje vrácení peněz, takže si naprosto nevím rady.

reagovat

8 | Mikas | So 11. 2. 2012, 9:01

Přál bych Vám zažít jeden den být pošťákem!

reagovat

9 | Blanka | Čt 8. 3. 2012, 16:12

Dobře dotované vedení Českých pošt?
Dne 19.12.2011 manžel poslal dceři do Istanbulu balík(cena poštovného:770Kč)
Vlednu 2012 ještě stále nebyl doručen.Na poště při reklamování zjistili,že na překladové poště v Istanbulu byl již 27.12.2011.Po týdnu přišlo domů oznámení,že bálík byl doručen adresátovi dne 09.01.2012 – oznámení bez čitelného podpisu i razítka.Na poště jsme si vyžádali doklad o tom,kdo balík přijal.(po telefonickém ujištění,že dcera opravdu balík nemá)Asi zase po týdnu nám bylo oznámeno,že si máme balík vyzvednout zde na naší podací poště,ale že máme zaplatit dalších 190Kč.Bez tohoto poplatku nám vrácený a vlastně 09–01.doručený balík nedají.
Takže dle České pošty:za odeslání balíku:770Kč
za vrácení balíku:190Kč
A to ještě nevíme v jakém stavu se balík vrátil,protože trvám na tom,aby nám vrátili poštovné a to nechtějí,protože prý pošta splnila námi požadované služby!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

reagovat

10 | vera cinova @ | Po 29. 10. 2012, 14:28

rychla posta

Dobry den poslala jsem balik 24.10.2012 s tim,ze bude dorucen do druheho dne t.j.25.10.2012.Dnes je 29.10.2012 a balik neni stale dorucen a tak se ptam:co s tim to je nase rychla posta,hlavne,ze zaplatite priplatek doruceni do druheho dne

reagovat

11 | WIFT | Po 29. 10. 2012, 14:37

[10] vera cinova: Pokud není problém na straně příjemce, ale na straně pošty, reklamujte to, bude vám vrácen rozdíl.

reagovat

12 | svatik @ | Út 18. 12. 2012, 17:21

nezastižen doma

[6] lukas potys: tak jsem si taky počkal cely den u okna nikdo tady nebyl ani nahodou přesně stejny scenař jako kolega zitra jdu na poštu si vystat frontu bordel nad bordel

reagovat

13 | Dvořáková Miluše @ | Čt 3. 1. 2013, 12:39

reklamace

Jak a kde mám reklamovat balíček od Blancheporte
byl mě zaslám 21.12.2012 a ještě stále nebyl dodán -
platím balné a poštovné ,ale ptám se proč ? Z Pardubic do Turnova by došel pěšky sám !!!!!!

reagovat

14 | Bohumil Huml @ | Út 23. 4. 2013, 11:39

Včera jsem dostal SMS, že dne 23.4.2013 mě bude doručen baík. Vzápětí doruřen W-mail , že dne 23.4.2013 mě bude doručen balík a nic nedošlo,kde se talal chyba???

reagovat

15 | štefi | Út 25. 6. 2013, 11:13

Zdravím, tady máme také jednoho pošťáka co se neobtěžuje zvonit, jsem doma čekám n abalík a večer najdu ve schránce jen ať si dojdu na poštu, volal jsem k nám na poštu na vedení a díky bohu tady to aspoň řeší, bylo mi sděleno, že pokud se to s dotyčným pánem bude opakovat ať zavolám a že mu seberou peníze. Je pravda že s poštou je to strašný bordel, navíc když si pro to musím pěšky, mám poštu přes celé město :/

reagovat

16 | Irena Tesařová @ | Pá 3. 1. 2014, 15:19

změna pošťačky, minimum zásilek

Mně se jedná o to, že v Kolíně V. – Zálabí, kde bydlím, vyměnili pošťačku pro náš obvod a mně dochází minimum pošty. Jinde v okolí vidím čouhat ze schránek různé katalogy (Klingel, Bon prix,…), od kterých pravidelně objednávám, ale ke mně nedojdou! Dále jsem reklamovala na cestovní kanceláři Cesta, že mi slíbili nový katalog dovolených na r. 2014 – za včasnost zajištění dovolené jsou výrazné slevy, odeslali ho ke mně domů na adresu : Irena Tesařová
Sadová 1320
Kolín V
již 4. 12 2013 – tedy před měsícem a nic nedošlo !!! Kde to vůbec končí – to někdo vyhazuje záměrně věci, které jsou na mou adresu? Kdo je za to zodpovědný? Stále platíme na České poště víc a víc, ale úroveň je hrozná!!!

reagovat

17 | Fero | St 24. 9. 2014, 17:32

[5] Svobodová: nebyla to EMS?
Nebyl zabalený jedním v papíře? Nebyl za 30000kc?

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.