Rozchození starých SCSI HP skenerů ve Windows XP x64

ScanJet5P Možná patříte mezi pár šťastlivců, kteří používají Windows XP x64 (je to dokonce legálně možné, na Windows XP x64 lze legálně downgradovat z Windows Vista i Windows 7, v případě Windows Vista to je skoro upgrade, v případě 32bitové verze Windows Vista určitě). Pak jste se také možná potýkali s problémem, jak rozchodit nějaký ten hardware. Po pravdě řečeno já jsem zatím pod Windows XP x64 rozchodil vše, co jsem potřeboval, i to, co jsem si myslel, že už nerozchodím. Něco chodí spolehlivěji, s něčím jsou drobné problémy, ale v zásadě jsem rozchodil všechno. I takové „střepiny“, jako jsou skenery HP ScanJet 5P nebo dokonce 4c (HP ScanJet 5P jsem rozchodil i pod Windows Vista, i když jen pod 32bit. verzí, protože jsem bohužel pro x64 variantu nenašel ovladače). Je to samozřejmě oříšek, nejde to tak snadno, jak byste asi chtěli, ale jde to a dokonce to ve výsledku vypadá, jakoby systém ten skener podporoval odjakživa (není totiž použit žádný ovladač třetí strany, pouze to, co se dá splašit od Microsoftu). Pokud vás zajímá, jak na to, čtěte dále…

Nejprve pár slov k mé konfiguraci, tedy zejména ten základ, který se týká skeneru. Systém byl již zmíněn, Windows XP x64 (Professional, jiná verze ani není), doplňme, že se Service Packem 2 (vyšší není a nebude, protože Windows XP x64 jsou postaveny nikoli na Windows XP, ale na Windows Serveru 2003). Skener je HP ScanJet 4c, ale totéž platí pro celou řadu dalších skenerů, jmenovitě:

 • (5110A) HP ScanJet 5p
 • (2520A) HP ScanJet 6100C (4c/3c)
 • (1130A) HP ScanJet 4p
 • (2570A) HP ScanJet 3p
 • (2500A) HP ScanJet IIcx
 • (1790A) HP ScanJet IIp
 • (1750A) HP ScanJet IIc
 • (5190A) HP ScanJet 5100C
 • (6270A) HP ScanJet 6200C
 • (7670A) HP ScanJet 6300C
 • (7190A) HP ScanJet 5200C

Nejprve jsem musel pochopitelně rozchodit ovladač od SCSI řadiče. Ani to není pod Windows XP x64 úplně triviální, v mém případě šlo o Adaptec AHA-2940AU. Systém pro něj sice ovladač má, ale sám ho nenabídne, je potřeba mu jej natvrdo vnutit. Ve správci zařízení je potřeba vybrat řadič, zvolit aktualizovat ovladač, všechno hezky ručně a vybrat patřičný model. Sada obrázků následuje čistě pro informaci.

obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek
obrazek

Následně je potřeba podobným způsobem nainstalovat skener, který by se, pokud je již připojený a zapnutý, měl ohlásit hned po doinstalování ovladače SCSI řadiče (a pokud jsou ovladače od SCSI řadiče správně nainstalovány). Jenže tady nastává zásadní zádrhel.

Pokud si necháte v systému ve složce INF hledat v inf souborech název tohoto starého skeneru, najdete jej v souboru hpscan.inf (ostatně z něj pochází i seznam výše uvedených skenerů). Proč ale nejde skener tohoto typu automaticky nainstalovat? Proč vlastně vůbec nejde nainstalovat a není jej ani možné vybrat ručně?

Microsoftu při sestavování Windows XP x64 (či spíše asi Serveru 2003) nejspíš něco přelítlo přes nos a ze souboru odstranil informace pro detekci hardwaru pro všechny HP skenery, které jsou v souboru uvedené, kromě čtyř USB kousků: 4100C, 6200C, 5200C a 6300C. A když tvrdím „odstranil“, tak tím mám na mysli, že prostě vzal soubor z 32bitové verze Windows XP, ponechal tam popis skenerů, ale kromě zmíněných čtyř odstranil informace ze sekce [Models.NTamd64] a očividně i spoustu dalších souvisejících sekcí.

Než tento soubor opravovat, je podstatně jednodušší vzít původní soubor hpscan.inf z 32bit. Windows XP a vysvětlit mu, že je určen pro Windows XP x64. Nemáte-li nikde nainstalované 32bit. Windows XP, vystačíte si s instalačkou, ze složky I386 si zkopírujte někam soubor HPSCAN.IN_ a do rozbaleného stavu jej v příkazovém řádku dostanete snadno příkazem

expand HPSCAN.IN_ HPSCAN.INF

Pak už stačí v souboru HPSCAN.INF najít sekci [Models] a dopsáním .NTamd64 z ní udělat sekci [Models.NTamd64]. Také je potřeba přidat .NTamd64 k řetězci %Mfg%=Models. Hotovo, můžeme instalovat. Původní soubor hpscan.inf ve složce inf v systému ale nepřepisujte, nechte si tenhle upravený prostě někde jinde.

obrazek

Vybereme umístění, kde máme náš upravený soubor.

obrazek

Pokud tam požadovaný skener bude, dočkáme se hlášky o neprojití certifikací pro Windows logo. To nás nezajímá, takže to potvrdíme a pokračujeme dále, až je skener úspěšně nainstalovaný.

obrazek
obrazek

A takhle to pak může vypadat ve správci zařízení…

obrazek

.. případně zobrazení podle připojení, kdo má radějí.

obrazek

Nezbývá než skenování vyzkoušet. Konkrétně skener HP ScanJet 4p nemá žádné tlačítko, takže jej najdeme v průzkumníku.

obrazek

Po prvním spuštění chce vybrat aplikaci, ve které budeme skenovat.

obrazek

Samozřejmě pokud to aplikace umí, můžeme nejprve spustit ji a teprve tam pak zvolit skenování. V našem případě to byl standardní průvodce, který umožňuje vytvářet rovnou obrázky a ukládat je jako soubory.

obrazek

Pak už stačí jen skenování vyzkoušet.

obrazek

Výsledný obrázek, který se v tomto případě naskenoval, si můžete zobrazit po kliknutí na náhled skenování níže.

Nahled

No, a to je vše. Pokud se nechcete mrcasit s přepisováním inf souboru, můžete si stáhnout upravený HPSCAN.INF pro Windows XP x64 zde. Že obsahuje české popisky, to na funkci nemá vliv, tedy alespoň u mě ne. Mně to zkrátka funguje, jak má.

Doufám, že vám to pomohlo :).

Komentáře

1 | Ivosus @ | Po 31. 10. 2011, 23:49

Windows7 64bit

ahoj, nevíte někdo jak to rozchodit na Win7 64bit? Mám tento SCSI řadič se skenerem HP ScanJet 4p. Na XPčkách se mi to rozchodit podařilo ale co jsem přešel na 7 tak si s tim nevím rady. Je mi líto je poslat do křemíkového nebe. Díky za rady.

Ivosus

PS: jinak super článek

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.