SATA Front Panel AKASA - jde to, ale dře to

AKASA_Front_Panel_SATA_BOXUž docela dlouho sháním nějaké rozumné řešení, které by mi ven vyvedlo SATA port, ideálně klasický SATA (nikoli eSATA) a bezpodmínečně na předek PC (vzadu je mi to „plad prtné“, tam už mám ostatně eSATA a nepoužívám to). Dobrá duše v diskuzích na CD-R serveru mi poradila Front Panel AKASA, který ven vyvede jak SATA napájení, tak samotný SATA port. Montuje se to na místo disketové mechaniky do 3,5" pozice a na první pohled to vypadá jako skutečně rozumné řešení. Takže jsem to koupil za zhruba 4 stovky i s poštovným v Alze a hned po vybalení jsem zjistil, že jde o poměrně předražené zboží (abych byl přesný – klidně by mohlo stát polovinu, tedy takových 150 Kč maximálně bez poštovného)…

Takhle to nějak vypadá po rozbalení:

AKASA_Front_Panel_SATA

Na první pohled docela pěkný kousek hardwaru, možnost zainstalovat do zadní části PC mi přijde sice jako blbost, ale budiž, dokážu si představit, že to někomu může přijít vhod. Přítomen je SATA kabel se zajišťovacími zoubky, naopak napájecí kabel by se dal označit za „docela obyčejný“. Sympatické je plastové (silonové?) opletení kabelů k panelu, alespoň to má nějakou „štábní kulturu“ (v mém PC je takto opletené vše, co jde ze zdroje, sice jinou barvou, ale stejným stylem). No, a samozřejmě šroubky.

AKASA_Front_Panel_SATA_Cables

Pokud se však podíváme na produkt poněkud blíže, zjistíme něco docela nemilého.

AKASA_Front_Panel_SATA_Gum

Formička, která drží kabely, je málem gumová, prostě pružná, až to není zdrávo, takže to málo, za co drží na předním panelu, nemůže zabránit ohýbání, což může při zapojování působit potíže (konektory se budou uhýbat dovnitř PC a po zapojení vyhraje těžší vnější kabel a nahne se to mírně dolů).

AKASA_Front_Panel_SATA_Screw

Další drobnou vadou na kráse je kombinace přílišné měkkosti hliníkového panelu a malých rozměrů úchytných šroubků, které se při silnějším utažení zarývají do hliníku jak do másla.

AKASA_Front_Panel_SATA_connector

Zároveň je patrné, že „zacvakávací“ SATA kabely jsou pro samotný konektor v panelu na nic, neboť je tam prostě není zač zacvaknout. Když bude někdo „šikovný“, může kabel nedopatřením z panelu vyškubnout za chodu.

AKASA_Front_Panel_SATA_connected

Považuji to za minoritní problém, který nehodlám řešit. Prostě nesmím být „tak šikovný“ ;).

AKASA_Front_Panel_SATA_Cut

Napadlo mě tedy nešvar gumovost tak trochu „obejít“ zkrácením částí, za které je sada konektorů přišroubována k panelu, aby konektory vyčuhovaly ven a mohly být případně zachyceny při zasunování konektorů o plech panelu.

AKASA_Front_Panel_SATA_Cutted

Výsledek jsem sice trochu přehnal, ale ono to vůbec nevadí, splnilo to účel, konektory vyčuhují a to bylo to, oč mi šlo.

AKASA_Front_Panel_SATA

Můžete si všimnout, že nešvar s měkkostí panelu jsem vyřešil tím nejjednodušším a zároveň dostatečně efektivním způsobem – podložkami.

AKASA_Front_Panel_SATA

Přečuhování konektorů má ten význam, že kouká i jejich zahnutá část, kterou mohu v případě potřeby opřít o plech panelu, což před tím nešlo, když to bylo uvnitř.

AKASA_Front_Panel_SATA AKASA_Front_Panel_SATA

Abych pravdu řekl, jsem po úvodním rozčarování s výsledkem nakonec spokojen, hlavně asi proto, že to funguje. Můj počítač je postaven na platformě AMD a jižní můstek SB600 starající se o SATA je v režimu AHCI (včetně ovladače v OS), což má při použití se SATA panelem jednu velice sympatickou vlastnost: odpojování a připojování za chodu je v tomto případě tak samozřejmé jako pro člověka chůze. Připojování i odpojování disku není provázeno žádnými doplňujícími kecy (třeba o instalaci nového hardwaru nebo odpojování přes ikonku „Bezpečně odebrat hardware“ – nic takového neexistuje, prostě když disk připojím, tak tam je, když ho utrhnu, tak tam není, jednoduché a maximálně elegantní).

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.