Stunts - stará DOSová hra a moje upravené auto „WITT“

STUNTS Pokud je vám zhruba tolik, co mě, pak možná pamatujete starou DOSovou hru Stunts od Broderbund Software, která fungovala ještě na 286kách, možná i starších PC (podporovala i CGA a dokonce i černobílé Hercules grafiky, ale na starších PC bych se obával o svižnost fungování, protože na 286ce už bylo znát, že to moc rychle nejde). Tato hra měla na svou dobu několik úžasných vlastností. Jednak poskytovala veselé zážitky z mnoha možností kaskadérských kousků s auty, umožňovala autu vyjet z tratě kamkoli v rámci oplocení a hlavně umožňovala tratě editovat a zcela vytvářet od začátku. Později se dokonce objevily alternativní editory, které umožňovaly třeba i vytvářet terén (hra měla na výběr jen pět předdefinovaných) a dokonce takové opičárny jako stavění silnic na vodě a jiné nesmysly (auto po nich i jezdilo, ale sjeli jste a žbluňk ;). Co ale neuměla a co jsem snad nikdy nenašel ani jako utilitu třetí strany, byla editace aut. No a já, protože jsem odkojený Knight Riderem a KITTem, tak jsem si prostě chtěl vytvořit své vlastní auto. Vzal jsem tedy normálního Volkov Commandera a jeho hex editor, pár dní zkoumal, co která hodnota nebo řada hodnot dělá a vytvořil z původního Jaguara XRJ9 svého WITTa. Jaguar šel na paškál proto, že se hodně podobal KIFTovi, jednomu z mých oblíbených mechanických hrdinů (Porsche 962 byl druhý adept, ale Jaguar to prostě vyhrál)…

WITT je auto, které jezdí maximální možnou ve hře dosažitelnou rychlostí, tedy 245 MPH, přičemž na tuto rychlost se dostane z nuly za přibližně dvě sekundy. Obdobně rychle brzdí (čehož byste asi v reálu už neměli díky zrychlení možnost si užít a pokud ano, beztak by vás zabilo to brždění ;), na prachu nebo ledu zatáčí prakticky stejně jako na asfaltu, pouze na trávě zpomalí na 241 MPH, ale zatáčí pořád obdobně dobře. Má i nepatrně zlepšenou odolnost proti nárazům, takže něco, co by jiné auto už zničilo, nechává WITTa v pohodě, a hlavně má speciální „létající tendence“, což je dáno jeho brutální rychlostí, při které se občas vznese více, než by bylo zdrávo. Samozřejmě se umí rozbít jako jiné auto, pochopitelně se umí i utopit, ale lze s ním třeba přeplavat vodu, pokud se ve správném úhlu držíte plotu a ženete to na plný knedlík. Jeho rychlost je však jako dělaná k přeskakování více bloků najednou, než je obvyklé, takže je dobré mu tratě stavět na míru, abyste si užili té správné rychlosti.

Jaguar_XJR9 WITT

Rozhodl jsem se vám tady ukázat na názorném videu, jak vlastně WITT jezdí. Pokud hru neznáte, jakožto i klasickou jízdu Jaguara v ní, ani si to nepouštějte, moc vám to nedá. A pokud se vám WITT zalíbíl, dám vám jednoduchý návod, jak si jej do Stunts nastrkat.

V první řadě si stáhnětě maličký jen 955 bajtů dlouhý soubor CARWITT.RES a nahrajte ho do adresáře se hrou. Pak vezměte tři soubory, které už ve hře jsou, a zkopírujte je (ne přejmenovat, ale zkopírovat) na tři nové soubory takto:

  • STDAJAGU.PVS → STDAWITT.PVS
  • STDBJAGU.PVS → STDBWITT.PVS
  • STJAGU.P3S → STWITT.P3S

Tyto tři soubory má Jaguar stejné s WITTem, ale musejí mít shodnou část názvu s CARxxxx.RES (JAGU/WITT), v něm je právě zanesená charakteristika auta. Zdaleka jsem tenkrát (odhadem před 13 lety?) nezjistil, co vše je v tomto souboru kde uloženo, neznám význam každého bajtu, ale křivku a pár dalších drobností jsem našel (metodou pokus/omyl, samozřejmě) a upravil tak, že vzniklo tohle „dělo“. Takže si to užijte :).

Komentáře

1 | Drifter X @ | So 21. 2. 2009, 21:15 | www.RCauta.estranky.cz

Nejde mi to :-(

mě to píše „please check disk“ , nevíš co s tím?

reagovat

2 | W.I.F.T. FT W97 | Ne 22. 2. 2009, 22:51

Pošli mi na mail (wift zavináč wrapuch tečka net) celý adresář s tou hrou a se vším všudy, co je uvnitř, i příp. podadresáře (zabal to do ZIPu neo RARu) a já na to mrknu.

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.