Veteš: Industrial PC a "dvaosumšestka"

OldHWMožná to o mě víte, možná ne, ale jsem tak trochu sběratelem raritních kousků hardwaru, často staršího data, hlavně by to mělo být funkční. Bývám za to doma po zásluze peskován, že se přes ten bordel není možné hnout, ale takový už jsem prostě já. Já to zkrátka nevyhodím, protože k tomu mám takový zvláštní a nepopsatelný vztah, tak trochu jako k živé věci. Proto jsem se rozhodl začít sepisovat tenhle miniseriálek, ještě si nejsem jist, jestli z něj neudělám čistě fotogalerii s popisky. Dnes vám ukážu dvě zajímavosti: průmyslový počítač na bázi Pentia MMX, který má jednu z karet jakoby základní desku, na níž je vše, a stařičký motherboard s procesorem AMD N80L286 a koprocesorem Intel D80287.

IndustrialPC

Možná je to špatně vidět, fotil jsem to teď narychlo v noci s bleskem, ale tenhle počítač má opravdu tu desku, která by mohla být považována za základní, tak strohou, že jde vlastně jen o tzv. „stromeček“. Na něm jsou PCI a ISA sloty a pak dva dlouhé sloty, do nichž se vkládá karta, která je tou skutečnou základní deskou.

IndustrialPC_MB

Základní deska je osazena v socketu 7 normálně vyměnitelným procesorem Intel Pentium MMX, tuším, že běhá na 233 MHz (v nejhorším na 200 MHz). Na něm je klasicky Intel (tuším) TX čipset se všemi náležitostmi, jako jsou COM, LPT, FDD, PATA konektory, PS/2 i VGA, neboť je zde přítomen i stařičký grafický čip S3 Virge/DX s vlastní pamětí. Nakonec nechybí ani sloty pro SIMM paměti (osazeno 128 MB) s možností dát paměť i do DIMM slotu. Nemusím asi připomínat, že to celé funguje, celý tento industriální komp má dva zdroje (kvůli redundantnosti, když jednomu odpojíte napájení, počítač žije stále z druhého) a svého času byl v jedné nejmenované firmě pořízen za dnes celkem špatně uvěřitelnou hodnotu přes jeden milión korun. Dlužno dodat, že obsahoval další čtyři specifické ISA karty (také tak dlouhé jako motherboard sám), SCSI řadič Adaptec AHA-2940UW a síťovou kartu. A pochopitelně UltraWide SCSI pevný disk a SCSI CD-ROM mechaniku.

Druhou veteší, kterou vám dnes ukážu, je stařičká a samozřejmě také funkční (i když s již vyhnilou CMOS baterkou) AT deska s procesorem 286, konkrétně AMD N80L286 na 12 MHz, do níž jsem sehnal a zasadil koprocesor Intel D80287 (podle značení tipuju 10 MHz).

MB286

Deska je samozřejmě samý ISA slot, dva z nich jsou jen 8bitové, čipsetem je Acer M1207. Z pohledu dnešních žabomyších válek mezi příznivci AMD a Intelu je docela fascinující, že oba čipy na jedné desce si spolu tak krásně rozumí, ono je to celkem pochopitelné, procesory AMD byly v té době zjednodušeně řečeno přes kopírák totéž, co dělal Intel. Nejsem si tedy jist frekvencemi obou procesorů, zejména toho Inteláckého „kopru“, zda má opravdu jen 10 MHz, ale ono to spolu skutečně funguje. Paměť na desce je osazena ve formě malých švábečků, je tam tuším necelý megabajt (některé jsou nejspíše vadné a nehlásí se, ale jako celek to chodí), je ovšem možné vzít i legendární krátké SIMMy, napájet jim na kontakty drátky a zapíchnout to do této desky do příslušných míst (to jsou ty čtyři řady dírek dole pod paměťovými brouky).

AMD_N80L286_Intel_D80287

Na desce pochopitelně vidíte letitý prach, i když ji mám uloženou v antistatickém obalu, bývala zkrátka doba, kdy tomu tak nebylo. Ptáte se, co s tím budu dělat, když je to svým výkonem prakticky k ničemu? Ano, je, ale znáte to … jednoho krásného dne … ;-) Jednoho krásného dne by takhle legrace mohla sloužit jako jednoduché ovládání ledasčeho, třeba přes LPT port nebo nějaké takové snadno programovatelné rozhraní (možná bych zneužil i samotný ISA slot). No, jenže je otázka, jestli se tak krásného dne opravdu dožiju ;-).

Komentáře

1 | Nox @ | Čt 26. 6. 2008, 14:50

Diky

Dobry den,

chtel bych vam podekovat za zaslani odkazu na tyto fotky – prosil jsem Vas o to na CDR.CZ. Koukam ze jste kutil, ktery upravi/opravi kdeco. Ja bohuzel ne naco takovaho nemam zrucnost a material, staci ze ted nemuzu sehnat kryt k siemensu s55, ktereho se nechci vzdat. Ale libi se mi o tom cist.

Takze jeste jednou diky a Budu se tesit na dalsi clanky.

PS: nenasel jsen na techto strankach nikde Vas mail, je to umysl nebo chyba?

reagovat

2 | W.I.F.T. FT W97 | Čt 26. 6. 2008, 15:35

Mail

Spíš úmysl, ale je to jednoduché, tedy wift zavináč tahle doména ;)

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.