Vícehlavičkové pevné disky: blbost, nebo dočasné oddálení nástupu SSD?

QuadHeadHDDKapacita pevných disků roste, ale přístupová doba a tedy rychlost kmitu hlaviček je něco, co se za celá ta léta nedaří prakticky skoro vůbec zlepšovat. Ano, jistým řešením jsou Solid State Drives, ale kvůli ceně to zatím není ono. Mě tak napadlo, že je skoro škoda, že hlavička pevného disku svým ramenem obsáhne jen docela malou část. Kotouček je dost velký na to, aby se tam takové hlavičky bez vzájemného se pomlácení vešly klidně čtyři (viz malý obrázek vpravo). Takový disk by byl trošku složitější na výrobu, obsahoval by poměrně hodně jalového místa, ale dovedete si představit ten výkon? Logika disku by zajistila optimální „plánování“ práce hlaviček na pevném disku tak, aby v případě požadavku na nějaká data k nim jako první přistoupila nejbližší hlavička. Když už mají disky takové technologie, jako je NCQ (Native Command Queuing), které si dokážou rozplánovat trasu jednoho ramene tak, že nečtou data v pořadí, v jakém jsou požadována, ale v takovém pořadí, aby rameno urazilo co nejkratší trasu, nevidím důvod, aby nemohla existovat podobná technologie, která by plánovala trasu více ramen. Skrze buffer se pak stejně vysype směrem k počítači blok dat naráz v požadovaném sledu, stejně tak by tomu bylo při zápisu, hlavičky už by se o rozsázení dat na správná místa správně podělily.

Takže tu máme dvou- a vícejádrové procesory, solidní množství RAM, ale brzdou celého stále více datově nenažraného systému nadále zůstávají pevné disky. Spokojil bych se s tím, že by někdo začal vyrábět to, co vidíte na obrázku níže. Konstrukce pevného disku by se jen prodloužila, přidalo by se jedno ramínko, vyřešila by se logika a bylo by to hotové. Být v USA, dám si tento nápad patentovat a jsem si jistý, že by jej přijali (nezkoumal jsem, jestli už to třeba někdo neudělal). Ačkoli se nejedná o univerzální řešení a je také jisté, že by se tím disk patřičně prodražil, myslím, že bychom se při dvouhlavičkovém disku mohli dočkat nárůstu výkonu a zlepšení přístupové doby alespoň 1,7×. Představte si, že kopírujete data z téhož disku na tentýž disk. V současné době jde o záležitost, kdy by si mohl disk hlavy utřást, s tímhle výmyslem by se jednalo o relativně plynulou a svižnou záležitost, protože blok takto zpracovávaných dat by byl typicky dostatečně „malý“ na to, aby se vešel do bufferu dvakrát (nebo by se zvětšil buffer, DRAM není dnes nic drahého). Anebo třeba situace, kdy jedna hlavička létá po disku na patřičných místech a obsluhuje data, zatímco druhá kvůli častým zásahům do alokační tabulky souborů zůstává vesměs na svém místě. To jsou další ušetřené kmity, v konečném důsledku by mohlo dojít i na nepatrnou úsporu energie v poměru na výkon, který by takový disk odváděl. Jistě sami přijdete na spoustu nápadů, co by se tím dalo zlepšit, teď už je to ale na výrobcích pevných disků, jestli se toho nechtějí chytnout (Seagate, Western Digital, Samsung, Hitachi – nemáte někdo zájem?).

DualHeadHDD

Komentáře

1 | xTomas | St 3. 9. 2008, 20:54

Dobrej nápad

Moc dobrej nápad, už mě to taky napadlo. To jsem rád, že nejsem sám..

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.