Výměna chladiče procesoru za chodu

CPU_Without_Heatsing_SpeedFan Svůj nový server GOLIATH jsem vám ještě nepředstavoval, ale to je celkem jedno. Dnes vám ukážu jeho procesor v situaci, kterou raději doma nezkoušejte. Potřeboval jsem totiž vyměnit chladič (celý, nejen větrák), protože do té doby nasazený chladič bylo potřeba odevzdat původnímu majiteli i s původním procesorem. V serveru mám starší Pentium Dual-Core E2140 (1,6 GHz, 800MHz sběrnice, 1 MB L2 cache, 65nm výrobní proces, TDP 65 W). Tento procesor v nečinnosti běhá na 1,2 GHz, což je takřka pořád. Na videu vám nyní ukážu, jak jsem vyměňoval celý chladič za chodu (přece nebudu kvůli takové prkotině vypínat server! ;-) …

Video je jako celek dlouhé zhruba 4,5 minuty, ale akce trvala přes 11,5 minuty. Rozhodl jsem se v rámci zachování autentičnosti video nestříhat, takže jsem jen některé pasáže zrychlil (jako třeba situaci, kdy jsem si došel pro šroubovák nebo pro teploměr, abych změřil teplotu povrchu procesoru). Ve videu je tedy v dolním pravém rohu vidět skutečný časový průběh celé akce.

Video je kompozicí dvou, základní je pohled na celou akci výměny chladiče, v rohu je pak snímaný průběh grafu teploty v programu SpeedFan (snímáno na jiném PC přes vzdálenou plochu, to kdyby náhodou server při celé akci zatuhl, což by nemělo na nahrávající PC vliv a aspoň tuto situaci zaznamená). V grafu jsou dvě křivky (červená, zelená), pro každé jádro jedna. Obě videa (akci + SpeedFan) jsem na sebe napasoval tak trochu odhadem, možná jsem se sekl o několik vteřin, ale myslím, že jsem se průběhem i docela trefil.

Na začátku tedy rozebrání – teplota po sundání krytu klesá. Následuje odpojení větráku, což je provázeno alarmem desky signalizujícím závadu na chlazení CPU (ten si užijete zhruba přes půlku videa ;-). V ten moment už teplota trošku stoupá, ale k zásadnímu nárůstu dochází až po sundání chladiče. Nasazení nového chladiče se na grafu pozná překvapivě strmým pádem teploty (během usazování pak ještě na chvilku dojde k nedostatečnému kontaktu a teplota zkouší zase stoupat). Po usazení se teplota procesoru zase pomalu sune nahoru (nasazený chladič byl ještě studený, začíná se potom teprv ohřívat od procesoru). Vše je završeno smontováním a pohledem na LEDku indikující činnost HDD, což ukazuje, že PC vlastně pořád běží, během výměny nedošlo k žádnému pádu nebo zatuhnutí systému.

(Nativní rozlišení videa je 848×480, zde na stránce je zmenšeno na 640×360, roztáhněte si to na Full Screen, ať to máte trošku kvalitnější).

Závěrem chci říci jediné: To, že má procesor ve své specifikaci napsáno „TDP 65 W“, vůbec neznamená, že takovou spotřebu bude mít procesor pořád. Naopak, právě v době klidu má spotřebu tak malou, že je schopen běžet určitou dobu i bez jakéhokoli chlazení, dokonce i bez pasivního. Vnitřní teplota je samozřejmě vyšší než vnější, na procesoru šlo opravdu bez problémů udržet ruku, řekl bych, že IR teploměr se nepletl, procesor byl skutečně „vlažný“.

Komentáře

1 | Nox | Čt 5. 2. 2009, 17:58

Boze

Hezke. Ja se vzdycky snazim davat si pozor, na nic nezapomenout, se vsim opatrne, abych neco neznicil a pak si clovek precte toto. No nejsem ja starej v..l?

reagovat

2 | Token | Út 10. 3. 2009, 13:33

Blázni

Blázni ještě existují! :D

reagovat

3 | W.I.F.T. FT W97 | Út 10. 3. 2009, 14:05

Re: Blázni

[2] Token: Kdyby neexistovali, nebylo by poznat, kdo je normální ;-).

reagovat

4 | Janko Hrasko @ | Út 10. 3. 2009, 17:59

DR

by ma zaujimalo, ci existoval nejaky „disaster recovery“ plan? :D

reagovat

5 | W.I.F.T. FT W97 | Út 10. 3. 2009, 20:26

Re: DR

[4] Janko Hrasko: Upřímně řečeno neexistoval. Možná reboot ;).

reagovat

6 | luzer | St 11. 3. 2009, 10:24

bnoa?

myslim, ze teplotnu ochranu maju desktopove procesory uz peknych par rokov… takze v com je toto tak vynimocne?

reagovat

7 | eraser @ | St 11. 3. 2009, 15:36 | eraser.wz.cz

Spotreba?

Ak má procesor vo svojej špecifikácii uvedenú hodnotu napr. TDP 65 W, vôbec to neznamená, že je to jeho maximálna spotreba. Skratka TDP – Thermal Design Power určuje hodnotu max. tepelného výkonu, ktorý musí chladič zvládnuť rozptýliť, resp. odvádzať, aby jadro CPU nedosiahlo tzv. junction teplotu.

Mimochodom, zaujímala by ma teplota v miestnosti, čo je isto dôležitý údaj pri takýchto pokusoch.

A taktiež by som sa nebál CPU bez chladiča zaťažiť, pretože tieto procáky disponujú ochranou v podobe vkladania prázdnych cyklov, takže k prehriatiu jadra nedôjde, len sa zníži výkon procesora.

reagovat

8 | tochl | Čt 12. 3. 2009, 14:09

teplota okolí?

[7] eraser: to eraser: při dané velikosti chladicí plochy procesoru bez chladiče je okolní teplota vcelku irelevantní Mně ale dost překvapilo to IR měření, já bych čekal rozdíl maximálně do deseti stupňů a ne třicet

reagovat

9 | W.I.F.T. FT W97 | Čt 12. 3. 2009, 20:50

[8] tochl: Ono je to dáno tím, co vlastně ten teploměr měří. Já si myslím, že ukazoval nějakou blbost, spíše okolní vzduch, protože procesor se rozhodně jevil teplejší než ruka, tudíž nemohl mít na povrchu 29 °C, tak studené ruce zase nemám ;). Ale že bych se spálil, to se opravdu říci nedá (odhaduju, že i 50 °C bych už vnímal jako něco, co pálí).

reagovat

10 | zero8324 | St 8. 4. 2009, 10:26 | zerocom.sk

[8] tochl: Osobne neverím tomu, že ten procesor už aj na prázdno ne-throttle-oval…ale o to sa stará vnutorná logika čipu..to nezistíš inak len pri teste, že sa znižuje výkon

reagovat

11 | Rebel | St 1. 8. 2012, 10:23 | gnomica.ic.cz/radyproidioty.htm

vykonstruhovany FAKE :D

teplota CPU 29C !!! ??? bez chladice leda tak v dobe ledove :D

proc si mam myslet ze je to cele podvod vzdyt podtaktovat CPU je mozne snizit napajeni na apsolutni minimum je mozne take pokud se to rozbehne a budeto fakcit aspon zminenych 11minut stabilne :D

za celou dobu co skladam kompy a repasuju sem neco tak chladneho nevidel :D

nedavno sem menil autobusakovi chladic ted v lete teploty v zatezi 80C katastrofa nepouzivatelne original box chladic umyslne kurvitko od intelu vymenen za Xigmatek SD963 Loki teploty v zatezi 55C v klidu 38C konkretne CPU Intel Pentium Dual-Core E2180 takt 2.0ghz

i se zaplym EIST kdy dojde ke snizeni taktu a napajeni pri necinosti PC nejsou teploty onic nisi !!

ale co uz dalsi video do zbirky kuriozit stejne jako drivejsi video kde uzivatel sundaval z CPU chladic pri hrani her a skoumal co se bude dit :D

reagovat

12 | WIFT | St 1. 8. 2012, 10:51

[11] Rebel: Myslet si o tom samozřejmě můžeš co chceš. Já ti k t tomu řeknu jen jediné: To, co na videu je, je autentické. To, co sám procesor vrací, ukazuje graf. A to, co změřil ten teploměr – tomu bych skutečně moc nevěřil, o tom teploměru mám s odstupem času své mínění.

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.