Zajímavý bug ve Windows XP i Windows Vista

clipbrd_ico Asi jsem našel ve Windows poměrně zajímavý bug. Týká se jak Windows XP, tak Windows Vista (zkoušeno v obou případech jen na x64, ale myslím, že to bude i na 32bitových a možná i na Windows Serveru 2003, na jehož x64 verzi jsou postaveny Windows XP)…

Už Windows XP měly funkci, kde když se do názvu souboru snažíte nacpat znak, který být v názvu souboru nesmí, tak vám ho to rovnou zakáže napsat (ten znak prostě nenapíšete a bublina vám furt nadává, že to nesmíte). Hovořím o průzkumínku Windows (totéž funguje i pro soubory ploše).

Ten bug spočívá v následující situaci: představte si, že máte ve schránce (clipboardu) nějaký textový řetězec, typicky např. URL z prohlížeče. Tam jsou lomítka, ty být v názvu souboru nesmějí. Vezmete libovolný soubor na ploše a zkusíte jej přejmenovat (nebo vytvořit nový textový a zadat mu název). Pokud v tuto chvíli jako název souboru dáte to, co máte v clipboardu (Ctrl+V nebo Shift+Insert), vloží se vám tvar „bez těch nepatřičných znaků“, systém je hned odstraní (zaručeně tam nebudou třeba zrovna lomítka nebo dvojtečka) a systém vám začne napovídat, že takto to být nesmí. Nyní stiskněte klidně ESC, jakože tedy takto soubor pojmenovat nechcete – název souboru se vrátí do původního stavu.

Ovšem s obsahem clipboardu se mezitím něco stalo. Otevřete si notepad (program Poznámkový blok) a schválně do něj vložte, co máte v clipboardu (opět Ctrl+V nebo Shift+Insert). Překvapení? Ano, např. z „http://wrapuch.net/“ se stalo httpwrapuch.net.

Je zvláštní, že se to potom takto nevkládá všude, ale třeba jen do notepadu, do řádku v příkazu Spustit a podobně. Do Wordu to někdy jde, ale už se mi stalo (zrovna když jsem točil video níže), že ani tam a pak už ani jinam se to nevložilo správně. Zkrátka ta „chytrá funkce“, která zamezuje uživateli byť jen zkusit napsat do názvu souboru nepatřičné znaky, může při této akci pošahat obsah clipboardu (pozn. už vím, čím to je, záleží, odkud je ten text zkopírován, pokud odjinud, např. z prohlížeče SeaMonkey, tak se to zmrší jen napůl, pokud je do clipboardu puštěn už z „čistého textu“, není nic, co by po zmršení zachovalo původní tvar).

Přišel jsem na to čistě náhodou. Potřeboval jsem si pár adres uložit do textového souboru notepadem a nechtělo se mi tím zasírat si bookmarky v prohlížeči. Takže jsem si vytvořil nový soubor a omylem jsem přitom klepl na Ctrl+V (byl jsem zbrklý v přemýšlení, už jsem se viděl, jak to vkládám do obsahu textového souboru a zatím jsem to vkládal do jeho jména). I bouchl jsem ESC, že mě teď zrovna název souboru nezajímá (mělo to být jen dočasné), otevřel soubor a vložil adresu … jenže už zmršenou.

Tak kdyby třeba tento zápisek četl někdo z Microsoftu, dejte vědět na patřičných místech, že tam máte takovýhle drobný bug ;). Samozřejmě vím, že je to totální prkotina, kterou se nikdo nebude zabývat, zejména když je ve Windows potřeba opravit spousti jiných důlěžitějších věcí.

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.