Zákaz kouření v autech? Proč?

obrazekLetmo jsem ve zprávách zahlédl, že naši zákonodárci mají v plánu zakázat v autech kouření. Prý že je to stejně nebezpečné, jako třeba již zakázané telefonování (přesněji tedy asi spíše „manipulace s komunikačními zařízeními“). Názory lidí se liší a já bych chtěl vyjádřit svůj.

Podle toho mého by zákaz kouření v autě vyřešil jen zlomek problémů, které kouření obecně způsobuje. Srandovní je, že v jiných zemích uvažují o podobném zákoně, ale z jiného důvodu – z důvodu toho, že koncentrace kouře v autě je výrazně vyšší než na otevřeném prostranství a tudíž je takové kouření více nebezpečné. Podle mě i to je mírně postavené na hlavu. Kdyby totiž vláda chtěla problém kouření opravdu vyřešit, šla by na to jinak. Třeba zákazem kouření zcela (což je ovšem nemyslitelné, protože státní kasa by přišla o příliš mnoho peněz a ty jsou, jak jest známo, až na prvním místě). Zákaz kouření za volantem má řešit pouze otázku bezpečnosti řidiče (případně jeho spolujezdců).

Zajímavé však je, že zákonodárci z vysoka kašlou na úplný zákaz kouření v restauracích. Nejde totiž primárně o kuřáky, ale nekuřáky. On totiž v oblasti kouření platí tzv. „zákon splašků“ (nalijete-li do sudu splašků litr vína, máte splašky, nalijete-li však do sudu vína litr splašků, máte opět splašky), takže nekouříci nekuřák svou přítomností neobtěžuje kuřáka (pokud mu, jako já, jadrně nenadává), ale kouřící kuřák nekuřáka ano. V jedné diskuzi jsem zahlédl príma názor na věc: „Rozdělení restaurací na části, kde se smí a kde se nesmí kouřit, je jako dělit bazén na poloviny, kde se smí a kde se nesmí močit“.

Domnívám se, že kdyby se zákonodárci vykašlali na nesmysly typu zákazu kouření za volantem a začali se vážně zaobírat zákazem kouření v restauracích, zachránili by podstatně více lidských životů. Až pak by se mohli zabývat takovými malichernostmi, jako je zákaz kouření za volantem.

Komentáře

Zatím zde žádný komentář není.

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.