Zasraný chladič na Radeonu HD 4850 - výměna za Accelero S1

Zasranej_chladic Je tomu asi tak ¾ roku, co jsem kupoval Radeon HD 4850 (pod značkou Gigabyte). Tuhle grafiku ovšem neprovozuji já, ani jsem ji nekupoval sobě, ale jednomu nejmenovanému známému. Že její chlazení strojí tak trochu za prd, protože je designované tak akorát na možnosti grafiky, je asi všeobecně známá věc, ale přeci jen když vám karta hlásí něco kolem 120 °C a řve přitom doslova jako kráva, tak je asi něco špatně. No, podíval jsem se tedy dovnitř a zjistil jsem, že něco opravdu špatně je. Když se chlazení zanese (to je hodně slabý slovo) tak, že je „neprofouknutelné“, tak to se pak není co divit, že má chladič tendenci uletět a stejně to je plad prtné. Takže jsem se rozhodl, že na grafiku dám něco s hustší ne tak snadno zanesitelnou mřížkou a volba padla na Accelero S1…


Filc

Jak vidíte sami na obrázcích, něco takového je opravdu problém profouknout. Z kopice prachu se vytvořil skvělý „neprůfukný“ filc a tak není divu, že grafika měla v klidu 90 °C a při zátěži v pohodě shodila celý PC na vlastní přehřátí (při 120 °C spíše „převaření“). Považuji za malý zázrak, že ještě funguje, nicméně po následujícím zásahu pro ni nastala v relativním měřítku „doba ledová“.

Filc_detail

Proces trochu zkrátím. Grafice jsem sundal originální „zajetelený“ chladič a „ustřihl“ jsem z něj tu část, co chladí regulátory napětí. Vzhledem k tomu, z jakého materiálu chladič je, se to trochu rozdrobilo, ale budiž, stále to funguje. Proč jsem to dělal? Hned se k tomu dostanu. Malé pasivy na paměti, které byly v balení Accelero S1, stejně jako pasivky na regulátory napětí, totiž vůbec nedrží. Zkoušel jsem místa, kam se to má přilepit, vyčistit vším možným, ale asi jsem dostal už starší kousek Accelera, prostě to tam nedrží, pasivy z pamětí upadávají prakticky ihned. Protože je však paměti chladit skutečně více než vhodné, rozhodl jsem se k radikálnímu zásahu, který vidíte na obrázcích.

Vykrojeny_chladic

Z celého originálního chladícího bloku jsem vyřízl tu část, která chladí samotné jádro. Namísto ní bude samotný Accelero S1. Zbytek zůstane na svém místě (v tomto smyslu mě mrzí, že jsem urazil tu část na chlazení regulátorů napětí, protože to mohlo být hezky celistvé, ale naštěstí to tolik nevadí). Takže paměti chladím nadále tím, co paměti chladilo doposud, podle mého názoru to nemůže být horší než ty mrňavé pasivky, co se k Acceleru dodávají (nemluvě o tom, že tam stejně nedrží). Všiml jsem si, když jsem ten blok vyřízl, že uvnitř jsou heatpipy (teď už „přefiklé“ ;-).

Prefikle_heatpipy
Prefikle_heatpipy

Výsledkem je grafika s hybridním chlazením: paměti a regulátory napětí se chladí tím „sejrovitým materiálem“, ze kterého je původní chladič, samotné jádro se chladí Accelerem. Na tom všem je nasazen nízkootáčkový 12cm vrtulník taktéž od Arctic Cooling, šťáva do něj jde přímo ze základní desky z jednoho FAN konektoru. Ztišení je nepopsatelné, zchlazení se popsat dá, grafika má v klidu kolem 40 °C, v zátěži nepřeleze 70 °C (s výchozím chlazením, když byla nová, šla klidně i na 90 °C, někdy i víc). A počítač už při hraní her nepadá :-).

RadeonHD4850_AcceleroS1

Komentáře

1 | Crazy Horse | Po 3. 8. 2009, 9:32

heatpipe

ktore z toho bolo to heatpipe? bolo v tom nieco? alebo zas to boli iba prazdne trubky? :D

reagovat

2 | W.I.F.T. FT W97 | Út 4. 8. 2009, 13:23

Re: heatpipe

[1] Crazy Horse: Heatpipe jsou vidět na druhém obrázku odspoda pod žebrováním v jeho pravé horní části. Jestli v tom něco bylo, nebo ne, nedokážu posoudit, protože jestli z toho něco vyteklo, nebo se vypařilo při porušení celistvosti, jsem v tom bugru při řezání nezaregistroval :).

reagovat

3 | Crazy Horse | Út 4. 8. 2009, 15:12

sfasdf

[2] W.I.F.T. FT W97:aha, uz to vidim. no, ma to zaujimalo prave preto, ze par mesiacov? dozadu tusim na svethardware na jednej doske rozobrali heatpipe a vyslo najavo, ze su to iba prazdne trubky. tam by totiz malo byt viac ako len nejaka tekutina. mali by ste na cdr tiez nejake heatpipe zdemolovat ;)

reagovat

4 | W.I.F.T. FT W97 | Út 4. 8. 2009, 19:47

[3] Crazy Horse: Tak mě napadá, že na tom zbytku z původního chladiče (doplnil jsem do textu ještě jeden obrázek) je ještě jedna heatpajpa neporušená (tedy pokud není uvnitř propojená s těmi ostatními. Někdy se tam asi budu muset mrknout ;-).

reagovat

Možnost přidat další komentáře byla zrušena, protože už mě přestalo bavit bannovat spammery. Omlouvám se za nepříjemnosti.